Ostatnie lata nauczyły nas tego, że musimy mocno kombinować ze swoimi oszczędnościami czy też inwestycjami. Tradycyjne środki coraz częściej okazują się niewystarczające. W związku z tym ludzie szukają sposobów na zarabianie poza swoją normalną pracą. Jedni wykonują dodatkowe zadania jako freelancerzy, inni grają w kasynach online czy stawiają zakłady bukmacherskie. Sporo osób zastanawia się nad korzystaniem z różnych giełd i kryptowalut. Jak i czy da się na tym zarobić?

Zupełnie inne czasy

Mniej więcej od początku pandemii sporo osób zaczęło myśleć nad zmianą swego życia, dotychczasowych finansów. Okazało się, że trzymanie oszczędności na zwykłych kontach staje się coraz bardziej mniej opłacalne. Zwłaszcza jest to zauważalne od 2022 roku, kiedy to w wyniku wysokiej inflacji, wartość pieniądza maleje. 10 000 złotych na początku roku było więcej warte niż pod koniec. Były nawet takie momenty, gdy oprocentowanie na kontach oszczędnościowych nie dawało żadnego zysku, a nawet powodowało ubywanie pieniędzy. Dlatego właśnie szukamy alternatywnych źródeł finansowania, inwestycji. Bardzo dużym powodzeniem zaczęły cieszyć się kryptowaluty czy możliwość samodzielnego handlowania na giełdzie.

Te dwa sposoby z jednej strony są okazją do poznania czegoś nowego i być może zarabiania dobrych pieniędzy, lecz z drugiej strony są również niezwykle ryzykowne, gdzie można nawet w ciągu kilku godzin stracić wszystko. Jak zatem zarabiać?

Czas na crypto

Kiedy w 2009 roku na rynku pojawił się bitcoin, mało kto pewnie przypuszczał, że 10 lat później będzie on robił taką furorę. Sporo kryptowalut z poziomu czegoś do zabawy online, ciekawostki, projektu, urosło do największej alternatywy dla walut FIAT, gdzie 1 BTC potrafił kosztować nawet 260 tysięcy złotych! Dziś znajdziemy liczne giełdy czy strony, w których podobnie jak w kasynach online, oferowana jest graczom nowe kasyna bez depozytu. Dziś kryptowaluty stanowią dla wielu osób świetny sposób na długoletnią inwestycję lub też szybki zarobek:

  • długoletnia inwestycja: kupujesz kryptowalutę dziś, ale trzymasz ją na swoim portfelu przez wiele miesięcy czy lat, aby po tak długim czasie sprzedać z zyskiem. Jak pokazała historia, osoby, które trzymają lub trzymały bitcoina przez lata, potrafiły na tym osiągnąć ogromne zyski.
  • krótkotrwała inwestycja: najczęściej związana ze spadkiem wartości lub wzrostem popularności danej kryptowaluty. Kupujesz krypto, gdy spada/rośnie i sprzedajesz po krótkim czasie, kiedy osiąga wartość, jaka jest dla ciebie najbardziej optymalna.

Jak już wspomnieliśmy, handel kryptowalutami to szansa na zarobek. Trzeba jednak uważać, gdyż z łatwością można wszystko lub sporo stracić i to nawet w ciągu kilku minut. Kryptowaluty w przeciwieństwie do tradycyjnych walut określanych mianem FIAT, są w stanie w ciągu kilku miesięcy zyskać nawet kilka tysięcy procent na wartości. Kiedy już liczysz zyski, nagle w kilka minut tracą one 99.99% na wartości lub mniejsze wartości. Związane jest to z tym, że rynek crypto bardzo podatny jest na spekulacje, jak i szybko reaguje na problemy. Kiedy w kwietniu 2022 roku wystąpiły problemy z crypto Luną, to nagle straciła ona praktycznie całość swojej wartości i przyczyniła się do największego kryzysu na rynku od wielu lat. Jeżeli chcesz zarabiać na kryptowalutach to:

  • bądź na bieżąco z informacjami: niezwykle ważne jest śledzenie tego, co się dzieje na giełdach, na rynku. Przede wszystkim chodzi o kursy, wieści ze świata finansów. Można wtedy szybciej zareagować w razie problemów lub też dostrzec szansę na większy zysk.
  • unikaj nieznanych tokenów: w sieci pojawia się wciąż sporo nowych kryptowalut. Ich twórcy w ogłoszeniach i reklamach zapewniają szybki i spory zysk. Tymczasem wartość takich kryptowalut jest potem sztucznie napędzana. Nagle dochodzi do krachu i 9 na 10 użytkowników traci, a zarabiają głównie twórcy. Lepiej inwestować w takie kryptowaluty, które są sprawdzone, spełniają określone normy.
  • ustal strategię: koniecznie musisz ustalić, czy chcesz kupować i sprzedawać kryptowaluty w dłuższym wymiarze czasowym, czy jednak wolisz to robić dosyć szybko, aby zapewnić sobie mniejszy, ale w miarę stały zysk.

A może jednak giełda?

Od wielu lat można handlować na giełdzie. Co jest najważniejsze, zmiany regulacyjne i wprowadzenie nowych technologii sprawiły, że dziś można handlować na giełdzie, bez potrzeby korzystania z domu maklerskiego. Kiedyś należało podpisać umowę z określonym domem maklerskim, który albo wykonywał zlecone przez nas działania, albo sam obracał naszymi pieniędzmi na giełdzie. Dziś z kolei możemy to robić samodzielnie za pośrednictwem różnych stron czy aplikacji mobilnych. Wystarczy tylko założyć swoje konto inwestycyjne, wpłacić pieniądze i można od razu decydować się na kupowanie i sprzedawanie akcji. Oczywiście warto upewnić się, z jakiego miejsca korzystamy, gdyż są takie strony, serwisy, które potrafią pobierać spore prowizje za transakcje. Czym w ogóle można handlować na giełdzie?

Surowce Złoto, srebro, platyna, surowce energetyczne jak ropa, gaz. Chodzi tu głównie o spekulacje na temat ich wzrostów lub spadków na giełdach.
Indeksy giełdowe CFD Można handlować indeksami giełdowymi CFD, spekulować zmianę cen indeksów giełdowych największych gospodarek, zwłaszcza NASDAQ, S&P500 czy DAX.
Akcje Można handlować akcjami największych spółek na rynku. Dzięki temu kupuje się je po niższej cenie, a potem sprzedaje po wyższej. Do takich spółek zaliczymy Apple, Nike, Adidas, Amazon, BMW, Deutsche Bank, Walt Disney Company, eBay oraz wiele innych.
Kryptowaluty To, o czym wspomnieliśmy. Handel długoterminowy, short selling najbardziej znanych kryptowalut.
Obligacje Można również inwestować w obligacje, które głównie emitowane są przez państwa i spółki. Przynoszą one określony zysk po pewnym czasie.
Kontrakty terminowe Jest to rodzaj transakcji, gdzie obie strony uzgadniają określoną ilość kupowanych i sprzedawanych aktywów w określonym czasie. Mogą one dotyczyć akcji, obligacji, par walut czy też indeksów akcji.

Także i w przypadku handlu na giełdzie niezwykle ważna jest fachowa wiedza, obeznanie na rynku, stałe śledzenie informacji ze świata finansów, polityki czy też gospodarki. Oczywiście wszystko uzależnione jest od tego, ile chcemy inwestować. Jeśli są to małe sumy, to można kupować surowce, obligacje, wybrane akcje i po prostu bawić się w maklera giełdowego. Jeśli są to jednak spore sumy, to trzeba już profesjonalnie do tego podejść, przeznaczyć na to zdecydowanie więcej czasu.

Jak pokazaliśmy, zarówno giełda, jak i same kryptowaluty mogą być ciekawą szansą na zarobek. Jednak nie ma nic za darmo. Kupowanie i sprzedawanie akcji, bitcoinów, nie sprawi, że nagle staniemy się bogaczami. Rynek bywa niezwykle zmienny, co ma oczywiście wpływ na notowania, kursy. Łatwo można zyskać, ale jeszcze prościej można stracić pieniądze. Zawsze warto być ostrożnym, dużo czytać, zasięgnąć opinii ekspertów.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.