DMPJ. Poznaliśmy składy grup eliminacyjnych

Poznaliśmy podział na grupy eliminacyjne Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w sezonie 2025. Tradycyjnie już każda z grup nosi imię zasłużonej postaci polskiego żużla. Pierwsze zawody w ramach rund eliminacyjnych odbędą się 30 kwietnia we wszystkich grupach oprócz grupy im. Ryszarda Bieleckiego, gdzie zaplanowano aż pięć rund, z dodatkową datą 28 maja. Kolejne serie rozegrane zostaną 14, 15 i 21 maja.
W sezonie 2025 rywalizacja toczyć się będzie w pięciu grupach, których patronami są:
-
Janusz Kościelak – legenda Polonii Bydgoszcz, zawodnik i trener, zasłużony dla rozwoju młodzieży żużlowej.
-
Florian Kapała – czterokrotny indywidualny mistrz Polski, reprezentant kraju, ikona lat 50. i 60.
-
Bernard Kacperak – mistrz Polski z Włókniarzem Częstochowa, później znakomity szkoleniowiec.
-
Ryszard Bielecki – działacz z Tarnowa, związany z Unią i szkoleniem młodzieży.
-
Witold Zwierzchowski – wieloletni działacz Unii Leszno, współtwórca sukcesów klubu i żużla młodzieżowego.
|Znamy nowy termin 1/4 finału IMP w Rzeszowie
Grupy eliminacyjne DMPJ – Runda eliminacyjna 2024
Grupa im. Janusza Kościelaka
Janusz Kościelak to wieloletni zawodnik i działacz Polonii Bydgoszcz. W barwach klubu zdobywał medale Drużynowych Mistrzostw Polski, był również reprezentantem Polski na arenie międzynarodowej. Po zakończeniu kariery zawodniczej działał jako trener i wychowawca młodzieży, wspierając rozwój wielu utalentowanych zawodników. Uznawany za jednego z ojców sukcesów bydgoskiego żużla w drugiej połowie XX wieku.
Terminy zawodów: 30.04, 14.05, 15.05, 21.05
Gospodarze poszczególnych rund:
-
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
-
Maszewski GKM Grudziądz
-
Wybrzeże Gdańsk
-
KS Toruń
Grupa im. Floriana Kapały
Florian Kapała to jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców lat 50. i 60. Czterokrotny indywidualny mistrz Polski (1953, 1956, 1961, 1962), reprezentant kraju w cyklu Drużynowych Mistrzostw Świata, w których zdobywał m.in. srebrne medale (1961, 1962). Karierę zaczynał w Ostrovii, ale największe sukcesy odnosił w barwach Stali Rzeszów i Unii Leszno. Uznawany za ikonę tamtego pokolenia i wzór dla kolejnych pokoleń zawodników.
Terminy zawodów: 30.04, 14.05, 15.05, 21.05
Gospodarze poszczególnych rund:
-
PRONERGY Polonia Piła
-
Stelmet Falubaz Zielona Góra
-
Agregaty.pl PSŻ Poznań
-
AGAin Stal Gorzów Wielkopolski
Grupa im. Bernarda Kacperaka
Bernard Kacperak to zawodnik Włókniarza Częstochowa, z którym zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1959 roku. Był także uczestnikiem finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery został cenionym trenerem, poświęcając się szkoleniu młodzieży w Częstochowie. Przez wielu pamiętany nie tylko jako solidny zawodnik, ale przede wszystkim jako znakomity nauczyciel żużla.
Terminy zawodów: 30.04, 14.05, 15.05, 21.05
Gospodarze poszczególnych rund:
-
Becker Warkop ROW Rybnik
-
OK Kolejarz Opole
-
Kronos II Włókniarz Częstochowa
-
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
|M2E. PSŻ Poznań wysoko pokonuje H.Skrzydlewska Orła Łódź
Grupa im. Ryszarda Bieleckiego
Ryszard Bielecki to długoletni działacz klubu z Tarnowa, związany z Unią przez dekady. Miał duży wkład w rozwój żużla w regionie, zwłaszcza w pracy z młodzieżą. Dzięki jego zaangażowaniu w Tarnowie powstało zaplecze szkoleniowe, które później wydało takich zawodników jak Janusz Kołodziej czy Maciej Janowski (który również reprezentował klub na początku kariery). Uhonorowany za wkład w rozwój żużla na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.
Terminy zawodów: 30.04, 14.05, 15.05, 21.05, 28.05
Gospodarze poszczególnych rund:
-
Motor Lublin
-
Cellfast Wilki Krosno
-
Unia Tarnów
-
Texom Stal Rzeszów
-
Speedway Kraków
Grupa im. Witolda Zwierzchowskiego
Witold Zwierzchowski to wieloletni działacz Unii Leszno, współautor największych sukcesów klubu. Był związany z leszczyńskim środowiskiem żużlowym przez kilkadziesiąt lat, przyczyniając się do zdobycia wielu tytułów Drużynowego Mistrza Polski. Dzięki jego pracy organizacyjnej i wizji klub z Leszna stał się jednym z najbardziej utytułowanych i profesjonalnych ośrodków żużlowych w Polsce. Pamiętany jako człowiek o wielkiej pasji i oddaniu sportowi.
Terminy zawodów: 30.04, 14.05, 15.05, 21.05
Gospodarze poszczególnych rund:
-
Arged Malesa Ostrów Wielkopolski
-
Duda Investments Ciesiółka Auto Group Unia Leszno
-
Ultrapur Start Gniezno
-
WTS Sparta Wrocław
|KLŻ. Lokomotiv Daugavpils z minimalnym zwycięstwem w Landshut
Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów na żużlu to cykliczne rozgrywki organizowane przez Polski Związek Motorowy, których celem jest wyłonienie najlepszej młodzieżowej drużyny żużlowej w kraju. W zawodach biorą udział zespoły złożone z zawodników do 21. roku życia, reprezentujących jeden klub. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1978 roku (z przerwą w latach 1981–1982), a do 2016 roku funkcjonowały pod nazwą Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski.
Obecna formuła składa się z czterech etapów: eliminacji, ćwierćfinałów, półfinałów i finału. W każdej drużynie startuje czterech zawodników oraz rezerwowy. Od 2006 roku dopuszczeni są także młodzieżowcy z zagranicy, jeśli spełniają wymóg wiekowy.
W sezonie 2024 triumfowała młodzieżowa drużyna WTS Sparty Wrocław, a pozostałe miejsca na podium zajęli odpowiednio Speedway Lublin i Polonia Bydgoszcz. Finał rozegrano w Ostrowie Wielkopolskim.

Informacja za pzm.pl
Udostępnij w social mediach: