Finał MMPPK 2025 w Lublinie: młodzieżowa elita powalczy o złoto

Już w sobotę 12 lipca o godz. 19:00 na Best Auto Arenie w Lublinie odbędzie się finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Na starcie stanie siedem drużyn, w tym broniący tytułu gospodarze – Orlen Oil Motor Lublin. Kibice mogą spodziewać się emocjonującej walki największych młodzieżowych talentów w kraju.
O złoto w tegorocznym finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych powalczą młodzieżowcy siedmiu drużyn: Wilków Krosno, Stali Gorzów, Unii Leszno, H69 Rzeszów, Polonii Bydgoszcz, Ostrovii Ostrów Wielkopolski i Motoru Lublin. Największe emocje wzbudza oczywiście występ gospodarzy, którzy w ostatnich czterech latach absolutnie zdominowali te rozgrywki. Motor Lublin, mający w dorobku już cztery kolejne złote medale, wystawi w sobotę bardzo mocny skład: Wiktora Przyjemskiego, Bartosza Bańbora i Bartosza Jaworskiego. To właśnie lubelska młodzież uchodzi za głównego faworyta do triumfu na Best Auto Arenie i piątego tytułu z rzędu.
Do grona kandydatów do medali z pewnością trzeba jednak zaliczyć też Stal Gorzów i Unię Leszno – dwie najbardziej utytułowane ekipy w historii MMPPK. Gorzowianie wystawią duet Oskar Paluch – Mikołaj Krok, a doświadczenie i renoma ich szkółki młodzieżowej każą traktować ich jako groźnych rywali. Leszczynianie natomiast pojadą w składzie Antoni Mencel – Kacper Mania, a jako najbardziej utytułowany klub w dziejach tych rozgrywek (osiem złotych medali) będą chcieli powrócić na najwyższy stopień podium.
Nie można też lekceważyć pozostałych uczestników finału. Polonia Bydgoszcz w duecie Maksymilian Pawełczak – Kacper Andrzejewski ma w składzie ambitnych zawodników, a Wilki Krosno z Piotrem Świerczem i Szymonem Bańdurem potrafią sprawiać niespodzianki. Swoje atuty będą starali się wykorzystać także młodzieżowcy Rzeszowa (Franciszek Majewski – Wiktor Rafalski) i Ostrovii (Paweł Sitek – Filip Seniuk), którzy choć nie są stawiani w roli faworytów, mogą napsuć krwi najlepszym w poszczególnych wyścigach. Wszystko wskazuje na to, że kibiców w Lublinie czeka pełen emocji wieczór i zacięta walka o złoto.
|Bauhaus-Ligan. Dackarna deklasuje, Piraterna triumfuje w thrillerze, Lejonen i Smederna pewnie wygrywają
Lista startowa finału MMPPK w Lublinie:
Wilki Krosno SA
1.Świercz Piotr
2.Bańdur Szymon
15.
Stal Gorzów Wlkp. SA
3. Paluch Oskar
4. Krok Mikołaj
16.
Unia Leszno SSA
5. Mencel Antoni
6. Mania Kacper
17.
H69 Speedway SA Rzeszów
7. Majewski Franciszek
8. Rafalski Wiktor
18.
ŻKS Polonia Bydgoszcz SA
9. Pawełczak Maksymilian
10. Andrzejewski Kacper
19.
TŻ Ostrovia SA Ostrów Wlkp.
11. Sitek Paweł
12. Seniuk Filip
20.
Speedway Lublin SA
13. Przyjemski Wiktor
14. Bańbor Bartosz
21.
O złoto powalczą reprezentanci Wilków Krosno, Stali Gorzów, Unii Leszno, Rzeszowa, Polonii Bydgoszcz, Ostrovii oraz Motoru Lublin. Lublinianie, którzy dominują w ostatnich latach w tej kategorii, wystawią duet Wiktor Przyjemski i Bartosz Bańbor, wspierany zapewne przez Bartosza Jaworskiego.
Fot: Motor Lublin Facebook
|DMPJ. Wygrane Motoru Lublin i Unii Leszno
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych rozgrywane są od 1980 roku, a ich regularna formuła obowiązuje od 1983 roku. Impreza organizowana jest z myślą o zawodnikach do lat 21 i od lat uznawana jest za najważniejsze krajowe zawody drużyn młodzieżowych w formule par. Najbardziej utytułowanym klubem w historii rozgrywek pozostaje Unia Leszno, która wywalczyła aż osiem złotych medali. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajmuje Stal Gorzów (5 złotych), a tuż za nią plasuje się KS Toruń.
W ostatnich latach bezsprzecznie króluje jednak Motor Lublin. Lublinianie zdobyli mistrzostwo w czterech kolejnych sezonach – 2021, 2022, 2023 i 2024 – budując młodzieżową potęgę opartą m.in. na takich nazwiskach jak Mateusz Cierniak, Wiktor Lampart czy Bartosz Bańbor. W tym roku Motor ma szansę wyrównać osiągnięcie Unii Leszno, która w latach 2014–2018 pięciokrotnie sięgała po złoto.
W historii rozgrywek zapisało się wiele znakomitych nazwisk. Rekordzistą pod względem liczby złotych medali jest Bartosz Smektała, który aż cztery razy stanął na najwyższym stopniu podium w barwach Unii Leszno. Trzykrotnie złoto zdobywali m.in. Dominik Kubera, Cezary Owiżyc, Robert Sawina i Mateusz Cierniak. Dla wielu z nich sukcesy w MMPPK były wstępem do wielkich karier w dorosłym żużlu, również na arenie międzynarodowej.
W sobotnim finale w Lublinie młodzi zawodnicy znów będą mieli okazję zapisać się w historii rozgrywek i pokazać się szerszej publiczności. Czy Motor Lublin sięgnie po kolejne złoto? Odpowiedź poznamy już wieczorem na lubelskim torze.
Za Motor Lublin
Udostępnij w social mediach: