Październik rozpoczął się od mocnego uderzenia w świecie czarnego sportu. W Toruniu przedstawiono plany nowego promotora cyklu Speedway Grand Prix. Kilka zmian jest wyłącznie kosmetycznych, ale jest też kilka nowości.

W pierwszy weekend października w Toruniu poznamy najlepszego żużlowca świata w sezonie 2021. Nim jednak taśma na Motoarenie poszła w górę, to w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się konferencja mająca na celu przedstawienie wizji rozwoju cyklu Grand Prix w najbliższych latach przez jej nowego promotora, czyli Discovery Sports Events.

Zebraliśmy w pigułkę zbiór najważniejszych przedstawionych informacji:

 1. Sesja treningowa w dniu zawodów o godzinie 13, a nie jak dotychczas – w piątek.
 2. Powrót sesji kwalifikacyjnych, które odbędą się po treningu.
 3. Większe nagrody finansowe za turniej – z 84 500$ do 150 000$.
 4. Powołanie nowych rozgrywek:
  Speedway Grand Prix 2 (jako IMŚJ dla zawodników do lat 21). W sezonie 2022 odbędą się trzy turnieje – w Pradze (27.05), Cardiff (12.08) oraz w Toruniu (30.09).
  Speedway Grand Prix 3 (dla zawodników do lat 16). W sezonie 2022 odbędzie się jeden turniej – 26 sierpnia we Wrocławiu.
 5. Tony Rickardsson ambasadorem Grand Prix. Pomoże przede wszystkim przy turniejach z młodzieżą.
 6. Nowy format Speedway of Nations.
  – Jeden kraj
  – Jeden tydzień (zawsze pod koniec lipca)
  – Jeden tor
  – Gospodarzem SoN 2022 będzie duńskie Esbjerg
 7. 12 rund Speedway Grand Prix w sezonie 2022. Powrót zawodów w Chorwacji i możliwy turniej w Australii. W tym drugim przypadku wiele będzie zależało od obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
 8. Możliwe rozszerzenie kalendarza Grand Prix nawet i do piętnastu rund, co oznaczałoby turnieje w egzotycznych krajach, które pozwalają na rywalizację nawet i w listopadzie.
 9. Powrót Drużynowego Pucharu Świata od sezonu 2023. Kadra będzie składała się z 5 zawodników, a jednym z nich będzie usiał być junior. DPŚ będzie rozgrywane, co trzy lata. W sezonach, gdy nie będzie DPŚ, rozgrywany będzie SoN.
 10. Transmisje na żywo z zawodów Grand Prix w Discovery+. Lokalnie zawody mają być pokazywane w kanałach FTA. Stacja Eurosport ma zajmować się wyłącznie reklamą i pokazywaniem retransmisji.
 11. Nowy wygląd boksów zawodników w parku maszyn
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.