Kariera Bartłomieja Kowalskiego, tak samo jak innego naszego medialnego podopiecznego – Piotra Pióro rozpoczynała się w Uczniowskim Klubie Sportowym „Jaskółki” Tarnów. To właśnie tam stawiał pierwsze kroki wraz ze swoimi rówieśnikami, jak np. Kacper Konieczny, czy Kamil Marciniec (wcześniej Kiełbasa). Później przeniósł się do Akademii Żużlowej prowadzonej przez Janusza Kołodzieja, ale to nie w barwach Kołodziej Racing Speedway School przystąpił do egzaminu, a jako adept Speedway Wandy Kraków. 31 maja 2017 roku na swoim torze zaliczył pozytywnie egzamin na certyfikat.

Do startów w barwach Wandy potwierdzono go dopiero po dwóch miesiącach, ale i tak ze względu na wiek nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach ligowych, a jedynie zbierać szlify w turniejach młodzieżowych. W lidze pojeździł i to sporo w roku kolejnym, gdy był zarówno podstawowym juniorem, jak i liderem formacji do lat 21. W trzynastu spotkaniach zdobył 29 punktów i 4 bonusy, co przy 42 biegach dało mu średnią biegową 0,786. Szczególnie dobrze wypadł w meczu ARGE Speedway Wandy Kraków z Lokomotivem Daugavpils, w którym to zdobył 8 punktów z bonusem (2*,3,3,0).

Wielokrotnie podkreślał na torze, że ma szansę iść w ślady swojego mentora i opiekuna sportowego Janusza Kołodzieja. Ambitne plany żużlowca sprawiły, że zaczął szukać nowego otoczenia. Wybór padł na Stal Rzeszów, jednakże ci nie otrzymali licencji na starty w Nice 1. Lidze Żużlowej, a po utalentowanego juniora szybko ustawiła się kolejka chętnych. Najlepszą ofertę przedstawił Włókniarz Częstochowa i tak oto tarnowianin trafił do PGE Ekstraligi.

W zespole spod znaku Lwa głównie pełnił rolę podstawowego zawodnika, ale w rozgrywkach młodzieżowych. W lidze pojawił się raz, ale jego debiut w Ekstralidze, choć na własnym torze, to był do zapomnienia. Znacznie częściej w PGE Ekstralidze zaczął prezentować się w roku 2021, kiedy to stał się nawet przez moment podstawowym jeźdźcem w kadrze Piotra Świderskiego. Gdy przegrywa walkę o skład we Włókniarzu z Mateuszem Świdnickim, to starty nadrabia w drugoligowym Kolejarzu Opole. Ponadto dobre wyniki w ubiegłym sezonie zaowocowały powołaniem do kadry narodowej, o czym sam zainteresowany dowiedział się z… internetu.

Kluby w sezonie 2021:
– Eltrox Włókniarz Częstochowa (PGE Ekstraliga)
– OK Bedmet Kolejarz Opole (2. Liga Żużlowa)
– Żużlowa Reprezentacja Polski

Bartłomiej Kowalski w mediach społecznościowych:
Facebook: Bartek Kowalski #302
Instagram: @bi_key302

Najważniejsze sukcesy:
– 2. miejsce w finale Mistrzostw Europy Par Juniorów (2021)
– 2. miejsce w finale Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów (2019, 2020)
– 3. miejsce w finale Brązowego Kasku (2021)

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.