Pięciu Polaków wystąpi w eliminacjach do SGP2

Pięciu naszych zawodników pojedzie w eliminacjach do SGP2. Z automatu awansowali trzej najlepsi zawodnicy rozgrywanego 12 maja finału Srebrnego Kasku: Wiktor Przyjemski, Paweł Sitek i Jan Przanowski. Do tego doszły dwie dzikie karty dla Kevina Małkiewicza i Antoniego Mencela.

Awans do eliminacji zapewniła sobie trójka najlepszych zawodników rozegranego 12 maja finału Srebrnego Kasku – jednych z najważniejszych juniorskich zawodów w Polsce. Na podium stanęli: Wiktor Przyjemski, Paweł Sitek i Jan Przanowski, którzy dzięki świetnym występom uzyskali automatyczną kwalifikację. Ich jazda w Bydgoszczy pokazała, że polski speedway ma się bardzo dobrze, a zaplecze seniorów rośnie w siłę.

Do tej trójki dołączyli jeszcze dwaj zawodnicy, którzy otrzymali dzikie karty: Kevin Małkiewicz i Antoni Mencel. Obaj również prezentują wysoki poziom i regularnie potwierdzają swoje umiejętności na krajowym podwórku. Dzięki temu Polska będzie miała bardzo silną reprezentację w walce o awans do turniejów finałowych SGP2.

Co ciekawe, w eliminacjach pojedzie pięciu z sześciu najlepszych zawodników ostatniego finału Srebrnego Kasku. Zabraknie jedynie Maksymiliana Pawełczaka. Powód? Zupełnie prozaiczny, ale jednocześnie pokazujący, jak młoda jest nasza kadra – Pawełczak ma zaledwie 15 lat, a regulamin SGP2 nie pozwala jeszcze zawodnikom w tym wieku na starty w cyklu. W 2025 roku zawody odbędą się w Malilli (4 lipca), Rydze (1 sierpnia) oraz Vojens (12 września).


Pięciu naszych zawodników pojedzie w eliminacjach do SGP2. Z automatu awansowali trzej najlepsi zawodnicy rozgrywanego 12 maja finału Srebrnego Kasku: Wiktor Przyjemski, Paweł Sitek i Jan Przanowski. Do tego doszły dwie dzikie karty dla Kevina Małkiewicza i Antoniego Mencela.
Fot: Żużlowa Reprezentacji Polski Facebook

|Godziny 8. rundy PGE Ekstraligi 2025

W 2022 roku Warner Bros. Discovery Sports nawiązało współpracę z FIM by wspólnie umieścić wszystkie rozgrywki żużlowych mistrzostw świata w jednym systemie, opartym na piramidzie. Ma to na celu umożliwić młodym zawodnikom stopniowe przechodzenie od młodzieżowego poziomu speedway’a do rywalizacji seniorskiej.

SGP2 daje możliwość czołówce młodych zawodników do lat 21 pokazać się publiczności razem z największymi gwiazdami Speedway Grand Prix, a w przyszłości rywalizować o Indywidualne Mistrzostwo Świata na żużlu w kategorii seniorów. Pierwsza edycja SGP2, w trzech ekscytujących rundach, wyłoniła nowego Mistrza Świata Juniorów, a został nim reprezentant Polski, Mateusz Cierniak.

W edycji SGP2 w 2024 roku triumfował Wiktor Przyjemski, który przez cały cykl prezentował najwyższą formę. Polak wygrał pierwszą rundę i w kolejnych dwóch utrzymał się w ścisłej czołówce, co pozwoliło mu zakończyć sezon z dorobkiem 56 punktów i zdobyć tytuł młodzieżowego mistrza świata. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Nazar Parnitskyi (46 punktów), a trzeci był Mathias Pollestad z Norwegii, który dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie zapewnił sobie miejsce na podium klasyfikacji generalnej. Tuż za najlepszą trójką uplasowali się Mikkel Andersen z Danii (39 pkt) oraz Szwed Philip Hellström Bängs (36 pkt).

W czołowej dziesiątce klasyfikacji końcowej znalazło się trzech Polaków, co tylko potwierdza siłę naszej juniorskiej kadry. Oprócz zwycięzcy cyklu, bardzo dobrze spisali się Bartosz Bańbor, który zajął szóste miejsce z 27 punktami, oraz Sebastian Szostak – ósmy z 25 punktami, mimo nieobecności w jednej z rund. Dziesiątkę najlepszych młodzieżowców świata uzupełnili m.in. Łotysz Francis Gusts, Jakub Krawczyk (kolejny z Polaków w TOP 10) oraz Brytyjczyk Leon Flint. Edycja 2024 przyniosła wiele emocji i pokazała, że młodzieżowy żużel trzyma bardzo wysoki poziom, a Polska pozostaje w ścisłej światowej czołówce.

Za polskizuzel.pl oraz fimspeedway.com

Przeczytaj inne nasze artykuły:

  1. Jan Kvěch Indywidualnym Mistrzem Czech!
  2. Robert Lambert Indywidualnym Mistrzem Wielkiej Brytanii. Podium dla Wrighta i Bewleya
  3. SpeedwayLigaen. Pewne zwycięstwa gospodarzy
  4. Juniorzy przetestowali tor przed Speedway Grand Prix na PGE Narodowym
  5. Bauhaus-Ligan. Zwycięstwa Lejonen Gislaved, Vastervik Speedway oraz Rospiggarny Hallstavik
Udostępnij w social mediach:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.