Nie ma co ukrywać – Wiktor Przyjemski jest faworytem do obrony tytułu, natomiast na liście startowej jest kilku zawodników, którzy będą chcieli pokrzyżować mu plany. Na skuteczny rewanż czekają przede wszystkim zeszłoroczni medaliści, a więc wicemistrz świata juniorów Nazar Parnicki i zdobywca brązowego krążka Mathias Pollestad. Tym razem na podium będzie chciał pojawić się Mikkel Andersen. Duńczyk rok temu finiszował w cyklu na czwartym miejscu uznawanym za najgorszym dla sportowca.
W swoim ostatnim roku startów w gronie juniorów postarają się dobrze zaprezentować: Niemiec Norick Bloedorn i Szwed Casper Henriksson. W pojedynczych turniejach groźni mogą być inni, m.in. Czech Adam Bednar, Duńczyk William Drejer, Słoweniec Anże Grmek czy też Brytyjczyk Dan Thompson. Za plecami Przyjemskiego jest peleton zawodników, którzy mają wielkie marzenia.
Gdzie w tym wszystkim są Polacy? Chrapkę na podium ma oczywiście 20-letni Mencel, który rozwija się z roku na rok i w tym sezonie jest ważnym punktem Unii Leszno na torach Metalkas 2. Ekstraligi (najlepszy zawodnik w lidze startujący na pozycji juniora). Polak indywidualnie nieznacznie ustępuje Parnickiemu oraz Pollestadowi – obaj, jako żużlowcy zza granicy, występują na pozycji U24. Z pewnością namieszać będzie chciał borykający się w ostatnich tygodniach z kontuzjami Małkiewicz, a dla Przanowskiego sam awans do cyklu jest wielkim sukcesem. W momencie uzyskiwania przepustki do SGP2 nie miał jeszcze debiutu w PGE Ekstralidze. W Malilli z dziką kartą wystąpi Sammy Sammy Van Dyck.
Wiktor Przyjemski, Antoni Mencel, Kevin Małkiewicz i Jan Przanowski rozpoczynają walkę o tytuł Mistrza Świata Juniorów. Cykl SGP2 rozpocznie się już w najbliższy piątek w szwedzkiej Malilli, a później będzie kontynuowany w Rydze (1 sierpnia) oraz zakończony w Vojens (12 września).
Fot: Żużlowa Reprezentacja Polski Facebook
|SpeedwayLigaen. Zwycięstwa Slangerup Speedway, Esbjerg Vikings oraz Holsted Tigers
Uczestnicy turnieju SGP2 w Malilli (początek zawodów 4 lipca, o godz. 19:00):
- Mathias Pollestad (Norwegia)
- Norick Bloedorn (Niemcy)
- Mikkel Andersen (Dania)
- Wiktor Przyjemski (Polska)
- Nazar Parnicki (Ukraina)
Jake Mulford (Wielka Brytania) - William Drejer (Dania)
- Kevin Małkiewicz (Polska)
- Jan Przanowski (Polska)
- Anże Grmek (Słowenia)
- Antoni Mencel (Polska)
- Casper Henriksson (Szwecja)
- Mitchell McDiarmid (Australia)
- Adam Bednar (Czechy)
- Dan Thompson (Wielka Brytania)
- Sammy Van Dyck (Szwecja) – dzika karta na turniej w Malilli
Rezerwowi cyklu:
-
Villads Nagel (Dania)
-
Sammy van Dyck (Szwecja)
-
Tate Zischke (Australia)
-
Sebastian Kossler (Austria)
-
Nikita Kaulins (Łotwa)
|Bauhaus-Ligan. Västervik liderem, wygrane Lejonen i Piraterny, remis Indianerny z Vargarną
W 2022 roku Warner Bros. Discovery Sports nawiązało współpracę z FIM by wspólnie umieścić wszystkie rozgrywki żużlowych mistrzostw świata w jednym systemie, opartym na piramidzie. Ma to na celu umożliwić młodym zawodnikom stopniowe przechodzenie od młodzieżowego poziomu speedway’a do rywalizacji seniorskiej. SGP2 daje możliwość czołówce młodych zawodników do lat 21 pokazać się publiczności razem z największymi gwiazdami Speedway Grand Prix, a w przyszłości rywalizować o Indywidualne Mistrzostwo Świata na żużlu w kategorii seniorów. Pierwsza edycja SGP2, w trzech ekscytujących rundach, wyłoniła nowego Mistrza Świata Juniorów, a został nim reprezentant Polski, Mateusz Cierniak.
W edycji SGP2 w 2024 roku triumfował Wiktor Przyjemski, który przez cały cykl prezentował najwyższą formę. Polak wygrał pierwszą rundę i w kolejnych dwóch utrzymał się w ścisłej czołówce, co pozwoliło mu zakończyć sezon z dorobkiem 56 punktów i zdobyć tytuł młodzieżowego mistrza świata. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Nazar Parnitskyi (46 punktów), a trzeci był Mathias Pollestad z Norwegii, który dzięki zwycięstwu w ostatniej rundzie zapewnił sobie miejsce na podium klasyfikacji generalnej. Tuż za najlepszą trójką uplasowali się Mikkel Andersen z Danii (39 pkt) oraz Szwed Philip Hellström Bängs (36 pkt). W czołowej dziesiątce klasyfikacji końcowej znalazło się aż trzech Polaków, co tylko potwierdza siłę naszej juniorskiej kadry.
Oprócz zwycięzcy cyklu, bardzo dobrze spisali się Bartosz Bańbor, który zajął szóste miejsce z 27 punktami, oraz Sebastian Szostak – ósmy z 25 punktami, mimo nieobecności w jednej z rund. Dziesiątkę najlepszych młodzieżowców świata uzupełnili m.in. Łotysz Francis Gusts, Jakub Krawczyk (kolejny z Polaków w TOP 10) oraz Brytyjczyk Leon Flint. Edycja 2024 przyniosła wiele emocji i pokazała, że młodzieżowy żużel trzyma bardzo wysoki poziom, a Polska pozostaje w ścisłej światowej czołówce.