Już w najbliższy weekend w Pardubicach oraz w Gdańsku rozpocznie się sezon żużlowy w wydaniu międzynarodowym.

30 marca w tych właśnie miastach rozegrane zostaną Finały A i B Drużynowych Mistrzostw Europy. Stawką jest oczywiście udział w Wielkim Finale, który 6 kwietnia odbędzie się w Grudziądzu. Tam czeka już reprezentacja Polski, która w sobotę pozna trzech rywali.

Tegoroczny Finał A rozegrany zostanie w czeskich Pardubicach. O awans do Wielkiego Finału będą walczyć tam reprezentacje: Danii, Czech, Słowenii i Norwegii. Start rywalizacji za naszą południową granicą zaplanowano na 15.00.

Godzinę wcześniej rozpocznie się w Gdańsku European Team Speedway Championship – Final B. Nieformalnym gospodarzem tych zawodów będzie reprezentacja Ukrainy, która z uwagi na działania wojenne na terenie tego kraju, nie jest w stanie przeprowadzić turnieju u siebie. Wzorem innych dyscyplin 

 

sportu, FMU z chęcią przyjęła propozycję organizacji imprezy na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, choć oficjalnie odbędzie się ona pod szyldem PZM.

 

Niemniej dla sporej społeczności ukraińskiej, żyjącej i pracującej na terenie Gdańska oraz całego województwa pomorskiego, będzie to z pewnością dobra okazja, by bezpośrednio dopingować sportowców z tego kraju w międzynarodowej rywalizacji. Oprócz reprezentantów Ukrainy, kibice w Gdańsku będą oglądać drużyny z Łotwy, Niemiec i Szwecji.

 

Na papierze faworytami gdańskich zawodów wydają się być ci ostatni, ale pozostałe drużyny z pewnością też myślą o awansie do decydującej rozgrywki w Grudziądzu. Zapowiada się naprawdę ciekawy turniej na rozpoczęcie sezonu.

Dodatkowym elementem będzie wyścig memoriałowy, poświęcony pamięci Zbigniewa Podleckiego, legendy gdańskiego Wybrzeża oraz polskiego speedwaya, który jest patronem stadionu przy ul. Zawodników 1. Zmierzą się w nim żużlowcy, nominowani do startu w wyścigu numer 20.

 

Bilety i programy

Wstęp na turniej na stadionie przy ul. Zawodników 1 jest wolny, w sprzedaży – na stoiskach z gadżetami – będą jedynie programy, z których dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Bramy stadionu zostaną otwarte o 13.00, czynne będzie jedynie wejście główne na obiekt. Obowiązuje zakaz wnoszenia przedmiotów niebezpiecznych na stadion.

 

Parkingi 

Parkingi obok stadionu będą dostępne dla kibiców od strony ul. Zawodników. Obowiązuje opłata – 10 zł.

 

Media:

Punkt obsługi mediów usytuowany będzie w recepcji VIP/Media, która będzie czynna w godzinach 12:15 – 14:45. Miejsca siedzące dla przedstawicieli mediów przeznaczone są w oznaczonym sektorze na Trybunie Głównej, z kolei miejsca parkingowe od strony ulicy Zawodników.

 

Dziennikarze i fotoreporterzy mają możliwość przebywania w parku maszyn maksymalnie do 90 minut przed rozpoczęciem zawodów. Właśnie o godzinie 12.30 rozpocznie się bowiem sesja treningowa, podczas której obowiązywać będą takie same zasady pracy dla dziennikarzy jak podczas zawodów. Z kolei po zawodach, możliwość wejścia do parku maszyn będzie dopiero po zwolnieniu motocykli przez sędziego.

Fotoreporterzy podczas zawodów mogą przebywać na koronie stadionu (warunek posiadania kamizelki i identyfikatora) oraz na płycie boiska (jednorazowo 2 osoby – rotacyjnie). Za pracę foto na zawodach będzie odpowiadał Jarosław Pabijan, który przeprowadzi odprawę przed zawodami (godzina 13.30 w pasie bezpieczeństwa przy starcie).

 

Zarówno z Finału A jak i Finału B awans uzyskają zwycięzcy. Stawkę w Wielkim Finale uzupełni ta drużyna z drugich miejsca, która zdobędzie więcej punktów. Walka o medale już 6 kwietnia o 14.00 w Grudziądzu. Bilety na te zawody można kupować online na stronie http://bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

 

Składy drużyn

Final A

 

Dania (menedżer Nicki Pedersen)

 1. Mikkel Michelsen
  2. Mads Hansen
  3. Rasmus Jensen
  4. Anders Thomsen
  17. Bastian Pedersen

 

Czechy (menedżer Zdenek Schneiderwind)

 1. Jan Kvech
  6. Vaclav Milik
  7. Daniel Klima
  8. Jan Macek
  18. Adam Bednar

 

Norwegia (menedżer Rune Holta)

 1. Mathias Pollestad
  10. Truls Kamhaug
  11. Glenn Moi
  12. Lasse Fredriksen

 

Słowenia (menedżer Gregor Arnsek)

 1. Matic Ivacic
  14. Anże Grmek
  15. Luka Omerzel
  16. TBA

 

Final B

 

Łotwa (menedżer Vladimir Vagels)

 1. Andžejs Ļebedevs
  2. Oļegs Mihailovs
  3. Jevgeņijs Kostigovs
  4. Daniils Kolodinskis
  5. Francis Gusts

 

Niemcy (menedżer Mathias Bartz)

 1. Valentin Grobauer
  6. Erik Riss
  7. Kevin Woelbert
  8. Sandro Wassermann
  18. Norick Bloedorn

 

Szwecja (menedżer Morgan Andersson)

 1. Jacob Thorssell
  10. Antonio Lindbaeck
  11. Fredrik Lindgren
  12. Kim Nilsson
  19. Casper Henriksson

 

Ukraina (menedżer Siergiej Latosiński)

 1. Marko Levishyn
  14. Andriy Karpov
  15. Stanislav Melnychuk
  16. Vitalii Lysak
  20. Nazar Parnitskyi

Źródło: Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.