MMPPK. Znamy obsady rund eliminacyjnych

Poznaliśmy obsady turniejów eliminacyjnych Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych, które odbędą się w Gnieźnie, Tarnowie oraz Opolu. Do rywalizacji stanie łącznie 19 ekip a awans z każdej rundy wywalczą po dwie pary.

Eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych odbędą się 5 czerwca 2025 roku na trzech torach: w Gnieźnie, Tarnowie i Opolu. W każdej z lokalizacji rozegrane zostaną zawody, z których do finału awansują po dwie najlepsze pary. Ostateczna walka o tytuł mistrzowski odbędzie się 12 lipca w Lublinie.

W Gnieźnie o miejsce w finale rywalizować będą: PSŻ Poznań, Unia Leszno, GKM Grudziądz, GTM Start Gniezno, Wybrzeże Gdańsk, Polonia Piła oraz Polonia Bydgoszcz. Tarnów gościć będzie ekipy z Rzeszowa, Tarnowa, Rybnika, Krosna, Wrocławia i Częstochowy. Z kolei w Opolu wystartują zawodnicy reprezentujący KS Toruń, ZKŻ Zieloną Górę, Orła Łódź, Stal Gorzów, Kolejarz Opole i TŻ Ostrovię.

Rundy eliminacyjne Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych:

Gniezno (awans: 2 pary):
1,2,15 – PSŻ Poznań Sp. z o.o.
3,4,16 – Unia Leszno SSA
5,6,17 – GKM Grudziądz SA
7,8,18 – GTM Start Gniezno
9,10,19 – Wybrzeże Gdańsk SA
11,12,20 – PKS Polonia Piła Sp. z o.o.
13,14,21 – ŻKS Polonia Bydgoszcz SA

Opole (awans: 2 pary):
1,2,13 – KS Toruń SA
3,4,14 – ZKŻ Zielona Góra SSA
5,6,15 – KŻ Orzeł Łódź SA
7,8,16 – Stal Gorzów Wlkp. SA
9,10,17 – TS Kolejarz Opole
11,12,18 – TŻ Ostrovia SA

Tarnów (awans: 2 pary):
1,2,13 – H69 Speedway SA Rzeszów
3,4,14 – Unia Tarnów ŻSSA
5,6,15 – KS ROW Rybnik SA
7,8,16 – Wilki Krosno SA
9,10,17 – WTS SA Wrocław
11,12,18 – Włókniarz Częstochowa SA

Wiktor Rafalski (kask biały), Mateusz Bartkowiak (kask żółty) – fot. Sandra Rejzner

|SGP2. Znamy listy startowe w Pardubicach i Glasgow

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych (MMPPK) to jedna z najważniejszych imprez żużlowych dla zawodników do 21. roku życia w Polsce. Zawody po raz pierwszy zorganizowano w 1980 roku, jednak po krótkiej przerwie w latach 1981–1982, na stałe weszły do kalendarza w 1983 roku i są rozgrywane corocznie pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Głównym celem turnieju jest wyłonienie najlepszej pary młodzieżowców w kraju i sprawdzenie potencjału przyszłych reprezentantów Polski.

Od początku istnienia formuła zawodów kilkukrotnie się zmieniała. Początkowo w 1980 roku udział mogli brać zawodnicy do 23. roku życia, jednak już w 1983 roku wprowadzono obecny limit wieku – do 21 lat. Najczęściej finały rozgrywane są w formule 21 biegów z udziałem siedmiu par, choć zdarzały się także eksperymenty – w latach 1987–1988 rywalizowało nawet dziewięć par, a biegi były punktowane w nietypowym systemie 5-4-3-2-1-0. Ten wariant został jednak szybko zarzucony z uwagi na zwiększone ryzyko kontuzji.

Obecnie do finału MMPPK prowadzą trzy turnieje eliminacyjne. Z każdego awansują po dwie najlepsze pary, a stawkę siedmiu duetów w wielkim finale uzupełnia para gospodarzy. Taki system zapewnia szerokie pole rywalizacji i daje szansę pokazania się wielu młodym zawodnikom z całej Polski. Turniej od lat uchodzi za doskonałe przetarcie przed startami w kategorii seniorów.

Przed rokiem w Grudziądzu zwyciężyła ekipa Motoru Lublin (Wiktor Przyjemski, Bartosz Bańbor, Bartosz Jaworski) która wyprzedziła ekipy z Zielonej Góry (Krzysztof Sadurski oraz Oskar Hurysz) oraz Grudziądza (Kevin Małkiewicz, Kacper Łobodziński, Jan Przanowski).

Zawodnik Unii Tarnów – Dawid Rempała przed Nikodemem Bartochem (fot. Sonia Kaps)

Informacja za PZM

Przeczytaj inne nasze artykuły:

  1. PRES Grupa Deweloperska Toruń pokonała Bayersystem GKM Grudziądz
  2. Wiktor Jasiński nowym zawodnikiem Polonii Piła
  3. Betard Sparta Wrocław wygrywa na wyjeździe z Innpro ROW-em Rybnik
  4. Anders Thomsen zrezygnował ze startów w cyklu SEC! Patryk Dudek stałym uczestnikiem!
  5. Premiership. Remis w Oxfordzie i wygrana Leicester w Ipswich
  6. DMPJ. Zwycięstwa Cellfast Wilków Krosno i Maszewskiego GKM-u Grudziądz
Udostępnij w social mediach:
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.