Startuje Grand Prix! Zapowiedź rundy w Landshut

Zaledwie kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia nowego sezonu FIM Speedway Grand Prix 2025. Inauguracyjna runda odbędzie się 3 maja w niemieckim Landshut, na torze OneSolar Arena, który po świetnym powrocie do kalendarza w zeszłym roku ponownie otworzy rywalizację najlepszych żużlowców świata. Wśród faworytów tegorocznego cyklu wymienia się obrońcę tytułu – Bartosza Zmarzlika, który w 2024 roku zwyciężył w klasyfikacji generalnej, oraz Roberta Lamberta, który zakończył poprzedni sezon na drugiej pozycji. Na podium w Landshut zameldowali się również Fredrik Lindgren i Mikkel Michelsen, którzy nie ukrywają ambicji na dalszą rywalizację o najwyższe cele.

Przed nami długo wyczekiwany start sezonu FIM Speedway Grand Prix 2025. Inauguracyjna runda odbędzie się na niemieckim torze w Landshut, który po udanym powrocie do kalendarza w 2024 roku, ponownie stanie się areną zmagań najlepszych żużlowców świata. Kibice z całego świata z niecierpliwością czekają na emocje, które z pewnością przyniesie rywalizacja w OneSolar Arenie – torze o wyjątkowym charakterze, który sprawdzi umiejętności zawodników już na samym początku sezonu. Landshut to miejsce z wielką tradycją żużlową, nowoczesną infrastrukturą i zapałem kibiców, tworzące atmosferę idealną do rozpoczęcia tak prestiżowego cyklu, jakim jest Speedway Grand Prix.

W tegorocznej edycji cyklu Speedway Grand Prix zobaczymy wielu stałych uczestników, w tym m.in. obrońcę tytułu Bartosza Zmarzlika, Roberta Lamberta, Fredrika Lindgrena, Daniela Bewleya, Martina Vaculika, Jacka Holdera, Mikkela Michelsena, a także Jasona Doyla, Maxa Fricke’a i Leona Madsena. Do stawki dołączą również zawodnicy, którzy wywalczyli swoje miejsce w cyklu poprzez Grand Prix Challenge, tacy jak Dominik Kubera, który w sezonie 2024 zakończył rozgrywki na 8. miejscu, a w 2023 roku zajął 3. miejsce w Grand Prix Challenge, czy Brady Kurtz, który zajął 1. miejsce w tym wydarzeniu. Na inauguracyjnej rundzie w Landshut dziką kartę otrzymał także Kai Huckenbeck, jeden z najlepszych niemieckich żużlowców, który z pewnością postara się pokazać z jak najlepszej strony. Rezerwowymi uczestnikami cyklu będą m.in. Patryk Dudek, Tai Woffinden, Jacob Thorssell, a także młody Wiktor Przyjemski.

Reprezentant Niemiec i klubu z Landshut, Erik Riss, wystartuje 3 maja z „dziką kartą” w otwierającym sezon FIM Speedway Grand Prix 2025 – Grand Prix Niemiec w Landshut. Riss zadebiutował w Grand Prix Niemiec jako rezerwowy w 2024 roku, zastępując Jana Kvecha. Dwukrotny zwycięzca Mistrzostwa Świata na długim torze ma jednak tym razem zagwarantowane co najmniej pięć wyścigów z najlepszymi zawodnikami na świecie, ponieważ dołącza do innego Niemca – Kaia Huckenbecka jako reprezentant gospodarzy. Syn ośmiokrotnego mistrza świata na długim torze, Gerda Rissa, Erik ściga się dla Landshut w Krajowej Lidze Żużlowej w Polsce, gdzie zajmuje piąte miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników, osiągając średnią 2,200 punktu na wyścig. Niemiecki żużlowiec swoją dobrą formę z 2025 roku przeniósł również do brytyjskiego klubu Oxford Spires w Rowe Motor Oil Premiership oraz do Redcar Bears w Cab Direct Championship.

Do Rissa na Grand Prix Niemiec dołączą rezerwowi Kevin Wolbert i Valentin Grobauer, którzy startują odpowiednio z numerami 17 i 18. Obaj zawodnicy również startują w polskiej lidze w barwach Landshut.


Reprezentant Niemiec i klubu z Landshut, Erik Riss, wystartuje 3 maja z „dziką kartą” w otwierającym sezon FIM Speedway Grand Prix 2025 – Grand Prix Niemiec w Landshut.
Fot: FIM Speedway Grand Prix

|SpeedwayLigaen. Wygrane Slangerup Speedway, Region Varde Elitesport oraz Soenderjylland Elite Speedway

Sezon Speedway Grand Prix 2024 był jubileuszową, 30. edycją zmagań o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Po raz trzeci cykl organizowany był przez Warner Bros. Discovery, a ubiegłoroczne rozgrywki przyniosły kilka nowości – w tym historyczne, punktowane sprinty rozegrane przed turniejami głównymi w Warszawie i Cardiff. Kalendarz obejmował 11 rund, a szczególnym wydarzeniem był powrót Grand Prix Niemiec do Landshut po 27 latach przerwy.

Mistrzem świata po raz kolejny został Bartosz Zmarzlik, który przez cały sezon prezentował niesamowitą formę, zwyciężając trzy rundy – w Szwecji (Målilla), Łotwie (Ryga) oraz w finałowej rundzie w Toruniu. Zdobył łącznie 179 punktów i pewnie sięgnął po tytuł, wyprzedzając Roberta Lamberta (144 pkt), który wygrał rundę w Danii i również imponował regularnością. Trzecie miejsce na podium przypadło Fredrikowi Lindgrenowi (141 pkt), zwycięzcy zawodów w Gorzowie. W czołówce uplasowali się również Daniel Bewley (127 pkt), który aż dwukrotnie triumfował w Cardiff – zarówno w sprincie, jak i głównym turnieju – oraz Martin Vaculík (122 pkt), który okazał się najlepszy w Pradze i Wrocławiu. Pierwszą ósemkę klasyfikacji generalnej uzupełnili Jack Holder (106 pkt), Mikkel Michelsen (101 pkt) – zwycięzca rundy w Landshut – oraz Dominik Kubera (98 pkt), który zanotował najlepszy sezon w karierze i awansował do przyszłorocznego cyklu jako stały uczestnik.

Polacy odegrali istotną rolę w sezonie 2024. Bartosz Zmarzlik zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej i został mistrzem świata, a jego najlepszym występem było zwycięstwo w rundzie finałowej w Toruniu. Dominik Kubera uplasował się na 8. miejscu w generalce, a najwyżej punktował w rundzie w Pradze, gdzie zdobył 14 punktów. Szymon Woźniak zakończył sezon na 13. pozycji z dorobkiem 58 punktów, a jego najlepszy występ to runda w Cardiff, gdzie zdobył 12 punktów. Maciej Janowski, mimo ograniczonej liczby startów, zajął 14. miejsce z 52 punktami – najwięcej, bo 16 punktów, zdobył w Toruniu. Patryk Dudek ukończył sezon na 17. miejscu z 24 punktami, a jego najlepszy wynik to 12 punktów w Vojens. Oskar Fajfer (21. miejsce, 6 pkt) najlepiej zaprezentował się w Gorzowie. Mateusz Cierniak zdobył 3 punkty w Warszawie i zakończył sezon na 26. miejscu.


Sezon Speedway Grand Prix 2024 był jubileuszową, 30. edycją zmagań o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Po raz trzeci cykl organizowany był przez Warner Bros. Discovery, a ubiegłoroczne rozgrywki przyniosły kilka nowości
Fot: FIM Speedway Grand Prix Facebook

|Lista startowa Texom Srebrnego Kasku w Świętochłowicach. Bilety w sprzedaży online

Grand Prix Niemiec w Landshut w 2024 roku było wydarzeniem historycznym – zawody wróciły na tor Ellermühle po 27 latach przerwy. Ostatni raz runda cyklu Speedway Grand Prix odbyła się tam w 1997 roku, dlatego powrót do tego bawarskiego miasta wzbudził spore emocje zarówno wśród kibiców, jak i zawodników. Trzecia runda sezonu przyciągnęła tłumy na trybuny i dostarczyła widowiska na najwyższym poziomie.

Zwycięzcą turnieju został Mikkel Michelsen z Danii, który zaprezentował bardzo równą i szybką jazdę przez cały wieczór. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, który nieustannie potwierdzał swoją klasę jako czterokrotny mistrz świata. Na trzecim stopniu podium stanął Jack Holder z Australii, który również zaliczył bardzo solidny występ.

Obiekt w Landshut to jeden z najbardziej znanych stadionów żużlowych w Niemczech. Położony na przedmieściu Ellermühle, około 8 kilometrów od centrum miasta i tuż obok lotniska, stadion został otwarty w 1975 roku i może pomieścić 12 000 widzów. Tor ma długość 390 metrów i słynie z technicznego, ale szybkiego charakteru. Gospodarzem obiektu jest klub AC Landshut, wielokrotny mistrz Niemiec, który wcześniej korzystał z Hammerbachstadion. W 2012 roku stadion zyskał nową nazwę – OneSolar Arena – dzięki umowie sponsorskiej, a jego dach i otoczenie pokrywają panele słoneczne, co czyni go jednym z bardziej ekologicznych obiektów w Europie. Arena była gospodarzem wielu prestiżowych imprez, w tym finału Drużynowych Mistrzostw Świata w 1978 roku.


Grand Prix Niemiec w Landshut w 2024 roku było wydarzeniem historycznym – zawody wróciły na tor Ellermühle po 27 latach przerwy. Ostatni raz runda cyklu Speedway Grand Prix odbyła się tam w 1997 roku
Fot: AC Landshut Facebook

|DMPJ. Za nami pierwsza runda rywalizacji w grupach

Lista startowa Speedway Grand Prix Niemiec w Landshut:

  1. Bartosz Zmarzlik (Polska)

  2. Robert Lambert (Wielka Brytania)

  3. Fredrik Lindgren (Szwecja)

  4. Dan Bewley (Wielka Brytania)

  5. Martin Vaculik (Słowacja)

  6. Jack Holder (Australia)

  7. Andrzej Lebiediew (Łotwa)

  8. Brady Kurtz (Australia)

  9. Anders Thomsen (Dania)

  10. Dominik Kubera (Polska)

  11. Max Fricke (Australia)

  12. Mikkel Michelsen (Dania)

  13. Kai Huckenbeck (Niemcy)

  14. Jan Kvech (Czechy)

  15. Jason Doyle (Australia)

  16. Erik Riss (Niemcy)

Rezerwowi:

  • Kevin Woelbert (Niemcy)

  • Valentin Grobauer (Niemcy)

Przeczytaj inne nasze artykuły:

  1. Wspieramy Daniela Kaczmarka w leczeniu kontuzji!
  2. Pełne trybuny, pełna pula – Polonia wygrywa wysoko z Landshut
  3. Wybrzeże Gdańsk rozgromiło Speedway Kraków 65:25
  4. Osłabione Cellfast Wilki Krosno pokonały Hunters PSŻ Poznań
  5. Fogo Unia Leszno pewnie pokonała Abramczyk Polonię Bydgoszcz
Udostępnij w social mediach:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.