Żużel nie jest niestety sportem popularnym na całym świecie – ten smutny fakt zna każdy, kto interesuje się sportem żużlowym. Od wielu lat istnieją jednak inicjatywy, które mają rozszerzać świadomość europejskiego społeczeństwa na temat tego sportu. Kolejna powstała w Brukseli, w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.

Inauguracja wystawy miała miejsce we wtorek, powstała ona z inicjatywy Europosła – Kosmy Złotowskiego. Sam zainteresowany w wywiadzie dla oficjalnej strony Abramczyk Polonii tłumaczy powód takiej inicjatywy:

Inicjatywa wzięła się stąd, by pokazać coś, co jest bardzo charakterystyczne dla naszego regionu. Taką rzeczą jest żużel, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ludzie chcą dotknąć motocykli, tych kombinezonów. Wielu, owszem, o żużlu słyszało, ale z bliska tego nie widziało. Moje rodzinne miasto przez lata było uznawane za stolicę „czarnego sportu” w Polsce i nadal popularność żużla w Bydgoszczy nie słabnie. Ciągle jest to sport numer jeden w „Grodzie nad Brdą”

Na uroczystości otwarcia zaproszona została delegacja z Bydgoszczy w której znalazł się m.in. Jerzy Kanclerz czy Jarosław Gamszej. Jak tłumaczą zorganizowanie całej wystawy trwała około dwóch miesięcy, jednak docelowo, wraz z pozostałymi artefaktami zostanie przygotowana na planowanej nowej trybunie na pierwszym łuku:

To niecodzienne miejsce, by przedstawić historię klubu. Przygotowania trwały dwa miesiące. Pamiątek o Polonii Bydgoszcz jest o wiele, wiele więcej, niż to, co przywieźliśmy, ale na tyle pozwalały względy logistyczne. Jest opisana cała historia klubu, od momentu powstania do dzisiejszych czasów. Są motocykle historyczne, plastrony. Miejsce tych pamiątek to muzeum Polonii Bydgoszcz. Trzymam kciuki, by trybuna na pierwszym łuku powstała, bo to tam ma właśnie być to muzeum.

– tłumaczy w oficjalnym wywiadzie Jarosław Gamszej

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.