Przyznano „dziką kartę” na Grand Prix w Warszawie!

Wiemy, kto wystąpi 17 maja z dziką kartą w Grand Prix na PGE Narodowym. Wybór padł na Patryka Dudka, który jest drugim kwalifikowanym rezerwowym w cyklu. Rezerwowymi turnieju w Warszawie Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski.
Dudek już rok temu wystąpił z dziką kartą w turniejach we Wrocławiu i w Toruniu. W obu tych imprezach dotarł do półfinału. Żużlowiec reprezentacji Polski i Pres Grupy Deweloperskiej Toruń w 2017, w debiucie w GP, zdobył tytuł wicemistrza świata. Z kadrą zdobywał złote medale Drużynowego Pucharu Świata w 2013, 2016, 2017 i 2023.
Patryk Dudek założy plastron z numerem 16 i dołączy do pięciokrotnego mistrza świata Bartosza Zmarzlika oraz Dominika Kubery, reprezentujących Polskę pod biało-czerwoną flagą podczas zmagań na największym stadionie w kraju.
Torunianin pełni w tym sezonie rolę drugiego zawodnika rezerwowego cyklu Speedway Grand Prix. W 2024 roku wystąpił już w dwóch rundach jako dzika karta, zdobywając łącznie 12 punktów i dwukrotnie docierając do półfinałów – zarówno we Wrocławiu, jak i w rodzinnym Toruniu.
Dudek, trzykrotny zwycięzca rund SGP, w 2017 roku sięgnął po srebrny medal mistrzostw świata, zostając pierwszym zawodnikiem w historii, który w swoim debiutanckim sezonie dotarł do finałowej dwójki klasyfikacji generalnej.
|Weekendowy rozkład jazdy 3. rundy PGE Ekstraligi i METALKAS 2. Ekstraligi
Wiemy, kto wystąpi 17 maja z dziką kartą w Grand Prix na PGE Narodowym. Wybór padł na Patryka Dudka, który jest drugim kwalifikowanym rezerwowym w cyklu. Rezerwowymi turnieju w Warszawie Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski.
Fot: FIM Speedway
|Nowy TYGODNIK ŻUŻLOWY (17) już w sprzedaży!
Na co dzień stanowi filar reprezentacji Polski i może pochwalić się imponującym bilansem w Drużynowym Pucharze Świata FIM – zdobywał złoty medal we wszystkich czterech swoich finałowych występach: w 2013, 2016, 2017 oraz 2023 roku. Dudek ma nadzieję, że w 2026 roku w Warszawie, gdy finał FIM SWC odbędzie się na PGE Narodowym, powiększy ten dorobek do pięciu tytułów.
Skład warszawskiej rundy SGP uzupełniają tarnowianie – Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski. Obaj pojawią się na torze w przypadku, gdy któryś z podstawowych 16 zawodników nie będzie mógł wystartować z powodu kontuzji, falstartu lub innej przeszkody.
Cierniak, który wystąpi z numerem 17, był ubiegłoroczną „dziką kartą” warszawskiej rundy. W tym sezonie prezentuje wysoką formę – zajął drugie miejsce za Zmarzlikiem w prestiżowych zawodach o Złoty Kask w Opolu, przegrywając dopiero w biegu dodatkowym po emocjonującym starciu z kolegą z drużyny z Lublina.
Z numerem 18 pojedzie Bartłomiej Kowalski – były brązowy medalista SGP2, który w zeszłym roku również startował w Warszawie, zastępując kontuzjowanego Kuberę. Wówczas wygrał jeden z wyścigów i zdobył cztery punkty do klasyfikacji mistrzostw. Na co dzień reprezentuje barwy Wrocławia w PGE Ekstralidze.
|IMP Challenge. Znamy pełną listę uczestników. W Rzeszowie wyłoniono ostatnią czwórkę
Statystyki Dudka w FIM Speedway Grand Prix:
– Debiut: 14.05.2016 (Warszawa)
– Punkty: 555
– Wyścigi: 354
– Wygrane biegi: 98
– Finały: 19
– Wygrane turnieje: 3
– Medale: 1 (srebro, 2017)
Stali uczestnicy cyklu Speedway Grand Prix 2025:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Robert Lambert (Wielka Brytania)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)
4. Daniel Bewley (Wielka Brytania)
5. Martin Vaculik (Słowacja)
6. Jack Holder (Australia)
7. Mikkel Michelsen (Dania)
8. Dominik Kubera (Polska)
9. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
10. Max Fricke (Australia)
11.Kai Huckenbeck (Niemcy)
12. Jan Kvech (Czechy)
13. Jason Doyle (Australia)
14. Anders Thomsen (Dania)
15. Brady Kurtz (Australia)
Kwalifikowali rezerwowi cyklu:
1. Leon Madsen (Dania)
2. Patryk Dudek (Polska)
3. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
4. Jacob Thorssell (Szwecja)
5. Luke Becker (USA)
6. Dimitri Berge (Francja)
7. Wiktor Przyjemski (Polska)
8. Nazar Parnicki (Ukraina)
9. Mathias Pollestad (Norwegia)
Informacja za polskizuzel.pl oraz FIM Speedway
Przeczytaj inne nasze artykuły: |