Cóż tam panie w Wielkiej Brytanii? Coraz mniej niewiadomych na rynku transferowym, jest nadzieja na wsparcie finansowe brytyjskich klubów, a jedna z drużyn rywalizujących w SGB Championship przeprowadziła remont obiektu. Zapraszamy na kolejny odcinek British Speedway M’Lord.

Jest szansa na wsparcie finansowe brytyjskich klubów
W zeszłym roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił program wsparcia klubów sportowych w Zjednoczonym Królestwie, które zostały dotknięte pandemią koronawirusa. Do przedstawicieli różnych dyscyplin trafić miało nawet 300 milionów funtów. Pojawiły się wtedy spekulacje, że wsparcie otrzymają również kluby żużlowe. Ostatecznie żaden klub nie przystąpił do tego programu. Jak wyjaśnia przewodniczący British Speedway Promoters LtdRob Godfrey, większość z pozyskanych środków trzeba by było oddać w przyszłości.

Kiedy rząd ogłosił w zeszłym roku, że przeznaczy 300 milionów funtów na sport, okazało się, że większość z tych środków jest pożyczką. Niekoniecznie byłoby to najlepsze rozwiązanie dla klubów żużlowych, które zadłużałyby się. Piłka nożna na poziomie pozaligowym ma teraz z tym poważny problem – wyjaśnia na łamach strony speedwaygb.co.uk, Rob Godfrey.

Nie oznacza to jednak, że kluby żużlowe pozostaną bez żadnego wsparcia ze strony rządu brytyjskiego. Nie dość, że już wkrótce kibice speedwaya będą mogli zasiąść na trybunach, to zespoły ze Zjednoczonego Królestwa mogą otrzymać wsparcie finansowe. – Przez ostatnie trzy miesiące ja i Nikki Jameison (kierownik naszego biura) rozmawialiśmy ze Sport England. Oni są w stanie pomóc wszystkim potrzebującym klubom, które nagle muszą przystąpić do zmagań. Rozmawiamy z nimi już od pewnego czasu, ale nie pchaliśmy się z tym na afisz do mediów. Myślę, że początkowo żużel był zaliczany do zimowej puli grantów, podczas gdy my jesteśmy oczywiście sportem letnim, a teraz Skarb Państwa ogłosił, że jest dostępna i letnia pula. Każdy klub, który będzie miał problem, będzie miał prawo złożyć wniosek o wsparcie – dodał przewodniczący British Speedway Promoters Ltd.

Jak zapewnia Rob Godfrey, niektóre kluby prowadzą już rozmowy w celu uzyskania wsparcia finansowego. W przeciwieństwie do zeszłorocznego programu, tym razem nie ma konieczności zwrócenia pożyczki, jak i procedura jest o wiele prostsza.

Skorpiony korzystają z przerwy i modernizują stadion
Rozgrywki ligowe w Wielkiej Brytanii mają ruszyć dopiero w połowie maja, jednak nie oznacza to, że w Zjednoczonym Królestwie nic się obecnie nie dzieje. Z dobrej pogody postanowili skorzystać działacze Scunthorpe Scorpions, którzy przeprowadzają prace modernizacyjne na Eddie Wight Raceway. Tor ten charakteryzuje się wyjątkowo szerokimi wirażami, które umożliwiają żużlowcom skuteczniejszą walkę o pozycję.

Obiekt w Scunthorpe funkcjonuje praktycznie przez cały rok, więc trwający lockdown stanowił świetną okazję do rozpoczęcia prac. – Gdy tylko stało się jasne, że zbliżamy się do kolejnego lockdownu na przełomie grudnia i stycznia, zdecydowałem, że to dobra okazja do pracy na naszym torze. Zwykle nie mamy szansy na gruntowny remont, ponieważ tor jest używany przez dwanaście miesięcy. Niektóre wydarzenia, takie jak spotkania amatorskie, czy sesje treningowe odbywają się przez cały rok. Dzięki tej przerwie mogliśmy popracować nad torem i dać mu czas na ułożenie się – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, Rob Godfrey.

Na czym polegały prace? – Wykonaliśmy sporo pracy na torze. Pierwszy wiraż został teraz wyrównany, więc nie ma już zagłębienia na jego początku. Dzięki temu będzie lepszy drenaż. Usunęliśmy również nietypowe pochylenie na czwartym łuku. Inne ulepszenia obejmują czerwone światła, które są teraz ledowe – wyjaśnił właściciel Scunthorpe Scorpions.

Coraz mniej miejsc w brytyjskich klubach
Po paru ekscytujących tygodniach zaczynamy się zbliżać do wyłączenia karuzeli transferowej w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej klubów zakończyło już budowę składów na sezon 2021. Nie oznacza to jednak, że przez ostatnich siedem dni nie działo się absolutnie nic. Oto podsumowanie transferów w SGB Premiership i SGB Championship z minionego tygodnia.

Do ścigania w najwyższej klasie rozgrywkowej powraca James Wright. Brytyjczyk, który powrócił do sportu po kilku latach nieobecności zdecydował się parafować kontrakt z ekipą Sheffield Tigers. Jest on szóstym zawodnikiem w kadrze ekipy z Owlerton i oficjalnie zajmie on miejsce Josha Grajczonka, którego nie zobaczymy w kevlarze Tygrysów w tym roku. – To dla mnie wyjątkowa okazja i szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że dostałem tę propozycję. Chciałem startować w obu ligach, kiedy ogłosiłem, że powracam na tor, ale nie spodziewałem się, że nastąpi to tak szybko – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, James Wright. Dodajmy tylko, że Wright będzie łączyć starty w Sheffield Tigers z jazdą dla Newcastle Diamonds.

W SGB Premiership zobaczymy również Tyrona Proctora. Australijczyk parafował kontrakt z King’s Lynn Stars. Decyzja ta nie jest chyba dla nikogo większym zaskoczeniem. Żużlowiec z Longwarry startuje w King’s Lynn od 2018 roku i często powtarzał, że dobrze czuje się w ekipie Gwiazd. Po złożeniu podpisu pod kontraktem żużlowiec zapowiedział, że chce powalczyć z King’s Lynn Stars o tytuł mistrzowski.

Kolejnym żużlowcem, który nie zdecydował się na zmianę pracodawcy jest Ulrich Østergaard. Duńczyk w maju ponownie przywdzieje kevlar ekipy Peterborough Panthers. Były zawodnik Kolejarza Opole jest uznawany za jednego z ulubieńców kibiców i jego pozostanie w tym klubie wydawało się formalnością. W sezonie 2006 świętował on tytuł mistrzowski wraz z Panterami, z kolei w drugiej połowie 2019 roku powrócił do Peterborough, aby wesprzeć swój ukochany klub po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Blisko zamknięcia kadry na nadchodzący rok są działacze Birmingham Brummies. Kolejnymi dwoma zawodnikami, którzy przedłużyli umowy z ekipą z Perry Barr są James Shanes i Valentin Grobauer. Obaj mieli zdobywać punkty dla tego klubu już w sezonie 2020, jednak z wiadomych przyczyn rozgrywki ligowe nie doszły do skutku. W rozmowie z oficjalną stroną Brummies, Brytyjczyk przyznał, że decyzja o przedłużeniu umowy nie należała do trudnych i świetnie czuje się on w Birmingham.

Tym samym po jednym wolnym miejscu pozostało już tylko w drużynach: King’s Lynn Stars, Sheffield Tigers, Birmingham Brummies i Redcar Bears.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Brady Kurtz
Steve Worrall
Richie Worrall
Charles Wright
Dan Bewley
Jye Etheridge
Tom Brennan (RS)
Przychodzą: Tom Brennan, Richie Worrall
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)
Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Lewis Kerr
Thomas Jorgensen
Tyron Proctor
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Michael Palm Toft
Hans Andersen
Ulrich Østergaard
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Adam Ellis
James Wright
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates, Adam Ellis, James Wright
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz, Josh Grajczonek

Wolverhampton Wolves
Ryan Douglas
Rory Schlein
Broc Nicol
Nick Morris
Luke Becker
Sam Masters
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies
Paco Castagna
Jack Thomas
Chris Harris
Ashley Morris
James Shanes
Valentin Grobauer
Przychodzą: –
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Sam Masters
Josh Pickering
Richie Worrall
William Lawson
Kye Thomson
Nathan Greaves (RS)
Joe Lawlor (RS)
Przychodzą: Nathan Greaves, Joe Lawlor
Odchodzą: Lasse Fredriksen, James Sarjeant

Glasgow Tigers
Craig Cook
Ricky Wells
Ulrich Ostergaard
Justin Sedgmen
Broc Nicol
Sam Jensen
Jack Smith (RS)
Przychodzą: Jack Smith
Odchodzą: Connor Bailey
Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)
Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas
Nick Morris
Kyle Howarth
Tyron Proctor
Joe Thompson (RS)
Dan Thompson (RS)
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)
Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock, Adam Roynon
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain, Ondřej Smetana

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Zach Cook
Alfie Bowtell
Dillon Ruml
Steven Goret
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump, Zach Cook, Alfie Bowtell, Dillon Ruml, Steven Goret
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)
Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)
Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty
Jordan Palin (RS)
Thomas Jorgensen
Tero Aarnio
Theo Pijper
Simon Lambert
Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.