Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu British Speedway M’Lord. Po raz kolejny najwięcej miejsca poświęcimy transferom, jak i przedstawimy aktualną sytuację kadrową we wszystkich klubach z Premiership i Championship. Wyjaśnimy również funkcjonowanie systemu „Rising Stars”, jak i zapoznamy się z terminarzem rozgrywek Championship Knockout Cup.

Kluby SGB Premiership wybrały swoje Rising Stars
Niecały tydzień temu ogłoszona została lista zawodników dostępna do zakontraktowania w ramach programu Rising Star. Wszyscy zawodnicy, którzy znaleźli się w tym zestawieniu otrzymali również swój rating – od jednej do czterech gwiazdek. Co ciekawe na liście znaleźli się również zawodnicy, którzy nie mają już statusu juniora, jak choćby James Shanes, czy Josh Bates. Znaleźli się również, którzy od pewnego czasu nie startują również na żużlowych torach – np. Jack Parkinson-Blackburn. Nie brakło również drobnych pomyłek – jeden z zawodników zauważył bowiem, że w jego nazwisku znalazła się literówka, o czym nie omieszkał napisać w mediach społecznościowych.

Wraz z ogłoszeniem zawodników wybranych przez kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej, wyjaśnione zostały kryteria, które decydowały o znalezieniu się na tej liście. Żużlowiec chcący znaleźć się na tej liście musi spełnić poniższe warunki:
– mieć nie więcej niż 24 lata na początku roku, w którym ogłoszony został ranking lub startować w którejkolwiek lidze przez mniej niż trzy sezony
– jego kalkulowana średnia meczowa w Premiership nie może przekraczać 5,50, a w Championship 6,50

Po znalezieniu się na liście, żużlowiec otrzymuje swój rating. Poniżej przedstawiamy kryteria, które decydują o ilości gwiazdek przy nazwisku żużlowca:
– Zawodnik, którego kalkulowana średnia meczowa w obu ligach przekracza odpowiednio 3,00 i 3,50 otrzymuje 4 gwiazdki
– Zawodnik, którego kalkulowana średnia meczowa w Championship mieści się w przedziale 3,00 – 3,50 otrzymuje 3 gwiazdki
– Zawodnik, którego kalkulowana średnia meczowa w Championship mieści się w przedziale 2,00 (najniższa możliwa) – 3,00 otrzymuje 2 gwiazdki
– Zawodnik, który nie startował w żadnej lidze dostaje 1 gwiazdkę

Nowy system będzie najpewniej obowiązywać przez kolejnych pięć sezonów. Na tyle bowiem nakreślono plan, o którym informowaliśmy już w poprzednich odcinkach. – To świetna inicjatywa dla brytyjskiego żużla. Nie tylko na teraz, ale i na kolejne lata. Ten system pozwala nam dbać o młode talenty, które w przyszłości mogą stać się żużlowymi gwiazdami – powiedział na łamach strony speedwaygb.co.uk, Damien Bates.

We wtorek na łamach oficjalnej strony British Speedway pojawiła się informacja, których zawodników wybrały wszystkie kluby rywalizujące w SGB Premiership. W najwyższej klasie rozgrywkowej zobaczymy poniższych zawodników:
Belle Vue Aces – Tom Brennan
Ipswich Witches – Drew Kemp
King’s Lynn Stars – Ryan Kinsley
Peterborough Panthers – Jordan Palin
Sheffield Tigers – Josh Bates
Wolverhampton Wolves – Tom Bacon

Kolejny tydzień i kolejne transfery
Swoją „Wschodzącą Gwiazdę” wybrała również drużyna Poole Pirates. Działacze klubu z Wimborne Road zakończyli tym samym budowę składu na sezon 2021. Przypomnijmy, że Piraci zdecydowali się na krok w dół i w nadchodzącym sezonie pojadą w rozgrywkach SGB Championship. Ostatnim zawodnikiem w kadrze klubu z Dorset jest Danyon Hume. Co ciekawe żużlowiec ten figurował w planach Piratów już w zeszłym roku, jednak zdecydowano się obrać inną strategię, co wyznał promotor Danny Ford. – Byliśmy bliscy zakontraktowania Danyona w 2020 roku, jednak obraliśmy inną ścieżkę budowy zespołu. Teraz pojawiła się taka możliwość i możemy powitać go w naszym klubie. Wierzymy, że mamy u siebie zdolnego zawodnika – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, promotor Poole Pirates.

Poznaliśmy nareszcie nazwisko zawodnika, który zastąpi Ellisa Perksa w barwach Leicester Lions. Miejsce Brytyjczyka, który zdecydował się zakończyć karierę zajmie jego rodak – Josh Bates. Aktualny rekordzista tamtejszego toru spędzi już trzeci sezon z rzędu w barwach Lwów. W sezonie 2020 miał on zdobywać punkty dla Somerset Rebels, jednak po wycofaniu się tego klubu z ligi, stał się wolnym zawodnikiem.

Chris Harris pozostaje w Peterborough Panthers na kolejny rok. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich żużlowców pozostaje tym w najwyższej klasie rozgrywkowej w swojej ojczyźnie. Bomber powrócił do Panter przed rozpoczęciem sezonu 2020 po trzech latach nieobecności. Po raz ostatni przywdziewał on plastron Peterborough w 2017 roku, kiedy klub startował jeszcze w zmaganiach Championship. – Szkoda, że zeszły sezon został odwołany. Bardzo chciałem wrócić do Peterborough. Cieszę się, że mimo tych wszystkich przepisów utrzymałem miejsce w składzie. Dobrze jest wrócić i znowu współpracować z Colinem Prattem (promotor Peterborough Panthers) – przyznał w rozmowie z oficjalną stroną klubu, Chris Harris.

Również Craig Cook nie zdecydował się na zmianę pracodawcy w nadchodzącym sezonie. Brytyjczyk w tym roku będzie zdobywać punkty dla King’s Lynn Stars. Po wycofaniu się Roberta Lamberta ze startów w Wielkiej Brytanii, to Cookie będzie najprawdopodobniej pełnić rolę numeru jeden zespołu z Adrian Flux Arena. Żużlowiec zapewnia, że nie obawia się większej presji i chce znowu cieszyć się ściganiem na żużlu.

Jason Crump został Gladiatorem. 45-letni żużlowiec będzie pierwszym wielokrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata, który zdecydował się na starty w rozgrywkach SGB Championship. Razem z Bjarne Pedersenem, Australijczyk ma stanowić o sile drużyny Plymouth Gladiators. Transfer ten spotkał się z entuzjastyczną reakcją… ligowych rywali Gladiatorów, którzy nie mogą się doczekać przyjazdu Jasona Crumpa na ich stadiony. Promotor Mark Phillips przyznał na łamach oficjalnej strony klubu, że ma wielkie plany wobec klubu z Plymouth. Tym samym nie możemy wykluczyć kolejnych niespodzianek…

Kilka dni później działacze drużyny z Plymouth ogłosili nazwisko kolejnego zawodnika, który będzie startować w barwach beniaminka. Umowę z klubem na kolejny rok przedłużył Henry Atkins. Zawodnik ten zdobywał punkty dla Plymouth Gladiators już w National League, a teraz spróbuje swoich sił w rozgrywkach Championship. Dodajmy, że 20-latek jest jedną ze „Wschodzących gwiazd”. W tegorocznym ratingu otrzymał dwie gwiazdki. – Przedłużenie umowy z Henrym było oczywistością. Kibice go uwielbiają, a on świetnie sobie radzi na naszym torze – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, Mark Phillips.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Zielony kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Tom Brennan (RS)

Przychodzą: Tom Brennan
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches

Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)

Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars

Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz

Wolverhampton Wolves
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies

Przychodzą:
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Glasgow Tigers
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)

Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas*
Nick Morris*
Kyle Howarth*
Tyron Proctor*
Joe Thompson (RS)*
Dan Thompson (RS)*
Josh Bates (RS)

Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Leicester Lions

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)

Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)

Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)

Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty*
Jordan Palin (RS)*
Thomas Jorgensen*
Tero Aarnio*
Theo Pijper*
Simon Lambert*

Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Scunthorpe Scorpions
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

Poznaliśmy pary Championship Knockout Cup
Rozpoczęcie sezonu 2021 coraz bliżej. Poza rozgrywkami ligowymi, wszystkie kluby rywalizujące w SGB Championship staną do boju o triumf w Championship Knockout Cup. W tym tygodniu poznaliśmy układ par w pierwszej, jak i drugiej (ćwierćfinałowej) rundzie. Celem włodarzy brytyjskiego speedwaya było takie ułożenie par, aby umożliwić klubom uniknięcie dalekich wyjazdów. Cztery drużyny rozpoczną zmagania dopiero od drugiej rundy. Przypomnijmy, że w Knockout Cup stosowana jest formuła mecz – rewanż.

System ten może również funkcjonować w półfinałach. Nie wyklucza tego przewodniczący British Speedway Promoters Ltd. – Wszyscy zgodziliśmy się na rezygnację z losowania par i skorzystać z kryterium geograficznego. Dzięki temu powstały ciekawe pary. Kiedy poznamy czterech półfinalistów, to zdecydujemy, jak ich rozdzielić. Żyjemy w niecodziennych czasach. Wierzymy, że zawodnicy, sponsorzy i kibice zrozumieją naszą decyzję – powiedział na łamach oficjalnej strony British Speedway, Rob Godfrey.

Pierwsza runda:
Edinburgh Monarchs – Newcastle Diamonds
Redcar Bears – Birmingham Brummies
Plymouth Gladiators – Poole Pirates
Eastbourne Eagles – Kent Kings

Druga runda (ćwierćfinał):
Edinburgh / Newcastle – Redcar / Birmingham
Plymouth / Poole – Eastbourne / Kent
Berwick Bandits – Glasgow Tigers
Scunthorpe Scorpions – Leicester Lions

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.