Zapraszamy na dziesiąty odcinek cyklu British Speedway M’Lord. W dzisiejszym wydaniu skupimy się na trwającym okienku transferowym, gdyż coraz więcej klubów domyka swoje składy na nadchodzący sezon. Powiemy również o planach otwarcia stadionów dla kibiców speedwaya w Wielkiej Brytanii. Here we go!

17 maja pierwsze mecze z kibicami na trybunach?
Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił wstępny plan luzowania obostrzeń wdrożonych w walce z pandemią. Głównym czynnikiem, który zadecydował o stopniowym usuwaniu ograniczeń są sprawnie idące szczepienia w Zjednoczonym Królestwie. Jednym z planów rządu premiera Borisa Johnsona jest otwarcie stadionów sportowych dla kibiców. Naturalnie dotyczy to również brytyjskich klubów żużlowych.

Pierwsze mecze z kibicami na trybunach mogłyby się odbyć 17 maja. Przypomnijmy, że w aktualnej wersji terminarza rozgrywki ligowe miałyby ruszyć 1 maja. Władze brytyjskiego speedwaya nie wykluczają jednak modyfikacji kalendarza, aby pierwsze ligowe starcia w obu klasach rozgrywkowych odbyły się właśnie 17 maja. Decyzja rządu spotkała się z entuzjastyczną reakcją wszystkich klubów żużlowych. Kibice są kluczowym sponsorem brytyjskich zespołów, więc bez ich obecności na trybunach ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie żużla w Zjednoczonym Królestwie.

Powrotu kibiców na trybuny nie może się już doczekać przewodniczący British Speedway Promoters Ltd. – Jeżeli nic złego się nie wydarzy, to zaczynamy się ścigać 17 maja. Mamy nadzieję, że to się już nie zmieni. Rząd ciągle analizuje sytuację w kraju, więc wszyscy musimy ciągle robić, to co słuszne. Powrót do ścigania będzie wyjątkową chwilą po tym wszystkim, co musieliśmy przejść. Ciągle ślemy kondolencje wszystkim, którzy stracili bliskich w tej pandemii. Musimy być cierpliwi jeszcze trochę, ale możemy już planować rozpoczęcie sezonu w maju – powiedział na łamach strony speedwaygb.co.uk, Rob Godfrey.

Działacze większości klubów żużlowych zdążyli już podzielić się swoją radością, jednak przestrzegają również, że wszystko jeszcze może się zmienić i wszyscy obywatele muszą w dalszym ciągu przestrzegać restrykcji. – Czuję się, jak na ostatnim okrążeniu w tym biegu. Na mecie wszyscy spotkamy się na trybunach. Jeszcze jednak nie skończyliśmy tej gonitwy. Jeżeli chcemy zasiąść na trybunach 17 maja, to musimy robić, to co należy – powiedział na łamach oficjalnej strony Wolverhampton Wolves, Chris Van Straaten.

Klub z Newcastle chce jechać w National Development League
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, działacze klubu żużlowego z Newcastle ogłosili, że chcą wystawić drużynę w rozgrywkach National Development League. Poznaliśmy już nawet większość kadry zespołu Newcastle Gems. Jej liderem miałby być znany ze startów w wielu brytyjskich klubach Max Clegg. Ku uciesze kibiców, w składzie nie zabrakłoby lokalnych żużlowców. Cenne doświadczenie zdobywać mają Josh Embleton, Archie Freeman, czy Danny Smith. Ostatnim potwierdzonym na tę chwilę zawodnikiem jest Joe Alcock, który będzie startować jednocześnie w pierwszym składzie klubu z Newcastle.

Co ciekawe Newcastle Gems mają odjeżdżać swoje domowe mecze w tym samym dniu, co ich starsi koledzy z Newcastle Diamonds. Tym samym kibice speedwaya z Newcastle będą mogli się ekscytować aż 30 wyścigami w niedzielne wieczory. – Oba kluby będą jeździć domowe mecze w niedziele. Najpierw pojechałby nasz klub z Championship, a zaraz po nim zespół z National Development League. Będziemy zaczynać o godzinie 16 i co wieczór kibiców czeka aż trzydzieści wyścigów. Tym samym pokażemy, że stawiamy na rozwój naszych młodych zawodników i być może kiedyś będą oni stanowić o sile naszego zespołu w Championship – powiedział dla oficjalnych mediów klubowych promotor zespołu z Newcastle, Rob Grant.

Robert Lambert wspiera Ryana Kinsleya
Mimo że Robert Lambert nie będzie w nadchodzącym sezonie zdobywać punktów dla drużyny King’s Lynn Stars, nie oznacza to, że Brytyjczyk całkowicie zdystansował się od macierzystego klubu. Na wsparcie ze strony tegorocznego uczestnika cyklu Speedway Grand Prix liczyć może Ryan Kinsley. 22-latek powraca do składu ekipy z King’s Lynn po kilku latach nieobecności. Jest on jedną ze „Wschodzących Gwiazd”, a w systemie ratingowym przyznano mu trzy gwiazdki.

Żużlowiec podkreślił, że obecnie inwestuje o wiele więcej w sprzęt niż w latach poprzednich. – Obecnie inwestujemy o wiele więcej w sprzęt. To mogło zaważyć o moich słabszych wynikach z przeszłości. Mocno starałem się w zespole młodzieżowym, jednak wiele się zmieniło w kontekście przygotowania i sprzętu. Kiedy ostatnio tu startowałem, to czułem się fantastycznie, najlepiej odkąd jeżdżę. Nie mogę się doczekać pierwszego startu i pokazania kibicom, jak bardzo się rozwinąłem – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, Ryan Kinsley.

Zawodnik King’s Lynn Stars korzysta również z licznych rad, których udziela mu aktualny Indywidualny Mistrz Europy. – Robert i ja znamy się jeszcze z czasów grasstracku. Wspiera mnie i daje wskazówki, jak ustawić sprzęt na tor w King’s Lynn. Muszę skorzystać z tego wsparcia, aby walczyć z najlepszymi zawodnikami. To wielka pomoc. Nigdzie indziej nie otrzymasz takiego olbrzymiego wsparcia. Jego pomoc bardzo dużo dla mnie znaczy. Te, z pozoru drobne wskazówki, mogą mi pomóc stać się lepszym żużlowcem – dodał 22-letni Brytyjczyk.

Kolejny tydzień, kolejne transfery
Najbardziej aktywnym graczem ostatnich dni była drużyna Belle Vue Aces. Drużyna z Manchesteru jest już bliska zamknięcia kadry na nadchodzący sezon. Przez ostatnich siedem dni umowy z klubem parafowali: Charles Wright, bracia Richie i Steve Worrallowie, jak i Brady Kurtz, którego możemy typować na lidera Asów w tym roku. Australijczyk miał zdobywać punkty dla klubu z Manchesteru już w sezonie 2020. – Chciałem znowu jeździć w Belle Vue i mam nadzieję, że po optymistycznych wieściach z ostatnich dni czeka nas ligowe ściganie. Nie mogę się doczekać. Uważam, że opuściłem Poole w dobrym momencie. Chcę poszerzać moje horyzonty, a doświadczenia zdobyte w tym klubie pomogą mi w Manchesterze – powiedział żużlowiec z Antypodów w rozmowie z oficjalną stroną klubu.

Nie próżnują również działacze Plymouth Gladiators. Beniaminek w rozgrywkach SGB Championship zszokował żużlową Wielką Brytanię ściągając Jasona Crumpa i Bjarne Pedersena. Teraz poznajemy nazwiska kolejnych zawodników, którzy będą rywalizować na krótkim i technicznym torze w Plymouth. Podpisy pod kontraktami złożyli: Henry Atkins, Zach Cook, Alfie Bowtell i Dillon Ruml. Nazwisko Ruml jest już dobrze znane kibicom czarnego sportu w Zjednoczonym Królestwie. Jego starszy brat – Max zdobywał punkty dla klubu z Edinburgha. Młody Amerykanin jest uznawany za duży talent, o czym wspominał w rozmowie z naszym portalem Broc Nicol. Zach Cook miał z kolei okazję wystąpić w meczu towarzyskim na torze w Plymouth w 2019 roku. Już wtedy przykuł on uwagę promotorów Gladiatorów.

Dojdzie do zmian w kadrze Edinburgh Monarchs. Działacze szkockiego klubu muszą szukać nowego, młodego zawodnika w miejsce Jamesa Sarjeanta. Celem Monarchów było utrzymanie tej samej siódemki na kolejny rok, jednak z powodu pojawienia się obowiązku wystawiania „Wschodzącej Gwiazdy” – któryś żużlowiec musi odejść. Żaden z zakontraktowanych zawodników na sezon 2020 nie spełnia bowiem tego wymogu. Działacze zdecydowali, że klub opuści Sarjeant. – Chcieliśmy zatrzymać tę samą siódemkę z 2020 roku, ale z powodu zmiany regulaminu, niektóre kluby zostały zmuszone do zmian. Musieliśmy poważnie się zastanowić, jakich zmian dokonamy. Z ciężkim sercem żegnamy Jamesa Sarjeanta. Na pewno nie chciał otrzymać takiej wiadomości, ale w imieniu klubu życzę mu wszystkiego dobrego. Mamy nadzieję, że znajdzie nowy zespół. Postaramy się mu w tym pomóc – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, John Campbell (promotor Edinburgh Monarchs).

Ostatniego żużlowca ciągle poszukują działacze Redcar Bears. Kilka dni temu na łamach oficjalnej strony klubu pojawiła się informacja, że z propozycji startów dla Niedźwiadków nie skorzystał Lewis Bridger. Brytyjczyk, który powraca na żużlowy tor będzie startować w rozgrywkach SGB Premiership, gdzie parafował kontrakt z King’s Lynn Stars. Kalkulowana średnia meczowa ostatniego zawodnika nie może przekraczać 6,60. Tyle bowiem punktów pozostało działaczom klubu z Middlesborough. Jitendra Duffill podkreśla, że wszyscy w klubie zachowują spokój i szukają dalej. – Myślę, że kluczowym czynnikiem była odległość od jego rodzinnego domu. Lewis ma rodzinę i dobrą pracę. Uważam, że nie chciał brać za dużo na siebie – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, promotor Redcar Bears.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Zielony kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Brady Kurtz
Steve Worrall
Richie Worrall
Charles Wright
Tom Brennan (RS)
Przychodzą: Tom Brennan, Richie Worrall
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)
Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert
Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz

Wolverhampton Wolves
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies

Przychodzą:
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Przychodzą: –
Odchodzą: James Sarjeant

Glasgow Tigers
Craig Cook*
Ricky Wells*
Ulrich Ostergaard*
Justin Sedgmen*
Broc Nicol*
Sam Jensen*
Connor Bailey (RS)*
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Glasgow Tigers
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)
Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas*
Nick Morris*
Kyle Howarth*
Tyron Proctor*
Joe Thompson (RS)*
Dan Thompson (RS)*
Josh Bates (RS)

Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Leicester Lions

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)
Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Zach Cook
Alfie Bowtell
Dillon Ruml
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump, Zach Cook, Alfie Bowtell, Dillon Ruml
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)
Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)
Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty*
Jordan Palin (RS)*
Thomas Jorgensen*
Tero Aarnio*
Theo Pijper*
Simon Lambert*
Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Scunthorpe Scorpions
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.