Kolejna środa, kolejny odcinek British Speedway M’Lord. Dzisiaj najwięcej miejsca poświęcimy ekipie Plymouth Gladiators, która została oficjalnie dopuszczona do startu w rozgrywkach SGB Championship. Po raz kolejny zerkniemy również na giełdę transferową, gdyż kluby nie śpią… Zapraszamy!

Plymouth Gladiators w SGB Championship
Drużyna z Plymouth powraca na zaplecze elity. Zespół Plymouth Gladiators został potwierdzony do startów w rozgrywkach SGB Championship. Tym samym liczba zespołów w drugiej klasie rozgrywkowej nie uległa zmianie względem poprzedniego, rozegranego sezonu. Przypomnijmy bowiem, że ze startu w lidze wycofał się zespół Somerset Rebels. Po raz ostatni klub z tego miasta rywalizował na tym poziomie w 2016 roku, kiedy to Plymouth Devils zakończyły zmagania na przedostatnim miejscu z ośmioma zwycięstwami w 24 meczach.

Klub żużlowy w Plymouth został wskrzeszony już rok później, jednak aż do teraz rywalizował on wyłącznie w rozgrywkach National League. – Plymouth otrzymało ekscytującą wiadomość. Zostaliśmy dopuszczeni do startu w Championship. Po startach w trzeciej lidze, teraz awansowaliśmy wyżej i możemy ściągnąć talenty z różnych stron świata. Prowadzimy już zakulisowe rozmowy mające na celu sprowadzenie międzynarodowych supergwiazd do klubu. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli ogłosić pierwsze nazwiska. Udało nam się stworzyć ciekawe widowiska w Plymouth i teraz nadszedł czas, aby wejść na wyższy poziom. W Plymouth mamy świetny, krótki i techniczny tor. Nie brakowało na nim ekscytujących wyścigów, a teraz czas na sprowadzenie zawodników z różnych stron żużlowego świata – powiedział w specjalnym nagraniu na łamach oficjalnej strony klubu, Mark Phillips (promotor Plymouth Gladiators).

W związku z awansem do wyższej ligi, działacze Plymouth Gladiators postanowili również zmienić termin rozgrywania swoich domowych meczów. W sezonie 2021 mecze ligowe na Plymouth Coliseum rozgrywane będą we wtorki.

W środę rano klub ogłosił nazwisko pierwszego zawodnika, który w sezonie 2021 przywdzieje barwy Gladiatorów z Plymouth. Jest nim Bjarne Pedersen, który tym samym nie kończy jeszcze kariery. Duńczyk będzie łączyć starty w Plymouth z jazdą dla Peterborough Panthers, o czym więcej już za chwilę. – Z radością mogę potwierdzić, że w nadchodzącym sezonie będę startować w barwach Plymouth Gladiators. Dziękuję Markowi Phillipsowi i Mattowi Fordowi za sfinalizowanie tego transferu. To będzie fajne wyzwanie i nie mogę się doczekać spotkania z kibicami. Niedługo pojawią się kolejne świetne wiadomości. Do zobaczenia na rozpoczęciu sezonu w maju – powiedział dla oficjalnej strony klubu, najnowszy nabytek Gladiatorów.

W związku z dopuszczeniem Gladiatorów do rozgrywek SGB Championship, w niedalekiej przyszłości powinniśmy doczekać się oficjalnego terminarza rozgrywek na sezon 2021. Kilka dni temu British Speedway Promoters Ltd oficjalnie ogłosiło harmonogram SGB Premiership. Teraz nadszedł czas na drugą ligę.

Kolejne transfery, kluby SGB Premiership biorą się do roboty
W zeszłym tygodniu informowaliśmy głównie o transferach w drugiej klasie rozgrywkowej. W ostatnich dniach coś się jednak zmieniło i to drużyny z SGB Premiership zasypywały swoich kibiców informacjami o nowych nabytkach, jak i bolesnych rozstaniach. Zbierzmy to wszystko do kupy.

Po rezygnacji Adama Ellisa ze startów w Wielkiej Brytanii, działacze Poole Pirates zmuszeni byli rozpocząć poszukiwania nowego lidera zespołu. Wybór padł na Rory’ego Schleina, który był wolnym zawodnikiem po wycofaniu się z rozgrywek ligowych ekipy Somerset Rebels. Żużlowiec wywodzący się z Australii ma w nadchodzącym sezonie pełnić rolę lidera wraz z Dannym Kingiem i Stevem Worrallem.

Bjarne Pedersen nie żegna się jeszcze z żużlowym torem. Poza jazdą w SGB Championship, Duńczyk będzie w tym roku zdobywać punkty dla ekipy Peterborough Panthers. Ma to być ostatni sezon w karierze byłego uczestnika cyklu Speedway Grand Prix. Pedersen powraca na brytyjskie tory po czterech latach przerwy. Po raz ostatni mogliśmy go oglądać w barwach Poole Pirates w sezonie 2016. – Wszyscy wiedzą, że mam za sobą fantastyczne sezony w Anglii. Chcę dobrze się spisać w barwach Peterborough. Ta oferta pojawiła się w świetnym momencie. Sądziłem, że dostanę ofertę w późniejszym terminie, ale cieszę się, że udało się już teraz – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, Bjarne Pedersen.

Nowego zawodnika ogłosiła również drużyna King’s Lynn Stars. Wybór padł na Lewisa Bridgera, który powraca na żużlowy tor po dłuższej nieobecności. Ciężko przewidzieć w jakiej formie na początku ligowych zmagań będzie żużlowiec z Wielkiej Brytanii. Działacze Gwiazd podjęli jednak to ryzyko i postawili na Bridgera. – Miło wiedzieć, że dysponuję tak potężnym wsparciem. Promotor Dale Allitt był wobec mnie świetny i mocno wspiera mnie w powrocie na tor. Jest gotowy podjąć to ryzyko i wie, że będę dawać z siebie sto procent. Nie chcę go zawieść – powiedział w rozmowie z oficjalnym portalem Gwiazd, Lewis Bridger.

Kyle Howarth zostaje na kolejny sezon w Sheffield Tigers. Wielu kibicom Tygrysów ciężko jest wyobrazić sobie meczową siódemkę bez tego żużlowca. Brytyjczyk startuje na Owlerton Stadium od sezonu 2016. Klub ten startował wtedy jeszcze w niższej klasie rozgrywkowej. – Nie musiałem się w ogóle zastanawiać, czy zostać w Sheffield. Dobrze się tu czuję. Właściciele skupiają się na rozwoju klubu i nie brakuje im ambicji. Dobrze tu być – wyjaśnił dla oficjalnej strony Tygrysów, Kyle Howarth.

Poznaliśmy już praktycznie cały skład drużyny Ipswich Witches. W porównaniu do składu zakontraktowanego na sezon 2020, działacze zmuszeni byli do dokonania pewnych zmian. Nowymi zawodnikami Wiedźm zostali Jordan Stewart i Anders Rowe. Podpisy pod kontraktami na 2021 rok złożyli również Jason Crump, Nicolai Klindt, Danny King i Cameron Heeps. Ostatnia czwórka miała już startować na Foxhall Stadium w ubiegłym roku, jednak jak dobrze wiemy, rozgrywki ligowe nie doszły do skutku. Tym samym działacze Wiedźm muszą znaleźć już tylko jednego zawodnika, który zamknie niezwykle mocną siódemkę.

W nadchodzącym sezonie w barwach Wolverhampton Wolves nie zobaczymy Jacoba Thorssella. Szwed nie znalazł się w planach działaczy Wilków na ten rok. Z powodu obowiązujących przepisów, które narzucają klubom zakontraktowanie młodzieżowca z Wielkiej Brytanii, niezbędne były roszady w kadrze klubu z Monmore Green. Na łamach oficjalnej strony klubu Chris Van Straaten wytłumaczył, że dodatkowym problemem były kwestie logistyczne. – Pozostała szóstka naszych żużlowców będzie miała swoje bazy w Wielkiej Brytanii, kiedy tylko sezon ruszy. Jacob musiałby ciągle dojeżdżać ze Szwecji. Z powodu obecnych problemów z przekraczaniem granic, zarówno ja, jak i Jacob mieliśmy powody do obaw. Kiedy sezon ruszy w maju, to wirus ciągle będzie z nami i ciężko przewidzieć, co się wydarzy w kwestii przejazdów międzynarodowych – powiedział promotor Wolverhampton Wolves. Właściciel klubu podkreśla jednak, że Jacob Thorssell ciągle figuruje w dalszych planach klubu z Monmore Green.

We wtorkowy wieczór hit transferowy ogłosili działacze Sheffield Tigers. Kolejnym zawodnikiem, który związał się z klubem z Owlerton Stadium jest Jack Holder. Australijski talent miał startować w barwach Tygrysów już w zeszłym roku, jednak z powodu odwołania sezonu i wprowadzenia limitu startów w ligach zagranicznych, wielu obawiało się, że zabraknie go w składzie klubu z Sheffield na ten rok. Na szczęście 24-latek postanowił pozostać w lidze brytyjskiej, gdzie będzie miał okazję do startów ze swoim rodakiem – Troyem Batchelorem.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych:

Premiership
Belle Vue Aces

Przychodzą: –
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (U21)

Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger

Przychodzą: Lewis Bridger
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen

Przychodzą: Bjarne Pedersen
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder

Przychodzą: Troy Batchelor
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz

Wolverhampton Wolves

Przychodzą: –
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (U21)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (U21)

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies

Przychodzą:
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (U21)
Drew Kemp (U21)
Jason Edwards (U21)

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Glasgow Tigers

Przychodzą: –
Odchodzą: –

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (U21)

Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions

Przychodzą: –
Odchodzą: Ellis Perks

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (U21)

Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen

Przychodzą: Bjarne Pedersen
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook

Przychodzą: Rory Schlein
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (U21)
Anders Rowe (U21)

Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions

Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen

U21 – młodzieżowiec wywodzący się z Wielkiej Brytanii, tzw. „rising star”

Co dalej z National Development League?
Przez ostatnie tygodnie w Wielkiej Brytanii mówiło się tylko o wznowieniu rozgrywek w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych: SGB Premiership i SGB Championship. Nieco w cieniu pozostawała natomiast National Development League. Liga ta, przeznaczona dla tych młodszych, ale i nieco starszych Brytyjczyków, wychowała już wielu świetnych żużlowców, którzy z powodzeniem rywalizowali na całym świecie. Wspomnę tylko, że w ostatnich latach pierwsze żużlowe szlify zbierali tu tacy żużlowcy jak: Robert Lambert (King’s Lynn Young Stars), Drew Kemp (Mildenhall Fen Tigers, Kent Kings), czy Dan Bewley (Belle Vue Colts).

W związku z awansem Plymouth Gladiators do wyższej klasy rozgrywkowej i niepewną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, słuszne wydają się obawy o los drużyn rywalizujących w National Development League. Na szczęście wiele wskazuje na to, że rozgrywki ligowe w „trzeciej lidze” ruszą. Więcej informacji na temat kształtu rozgrywek, jak i ilości drużyn, które przystąpią do ligi powinniśmy poznać pod koniec tego miesiąca. Swoje zainteresowanie dalszymi startami w National League wyraziły już: Armadale Devils (druga drużyna Edinburgh Monarchs), Belle Vue Colts (druga drużyna Belle Vue Aces), Isle of Wight Warriors, Kent Royals (druga drużyna Kent Kings), Leicester Cubs (druga drużyna Leicester Lions) i Mildenhall Fen Tigers. Co ciekawe inne kluby z Premiership i Championship również byłyby zainteresowane wystawieniem swoich drugich składów. Wiemy już, że z takiej możliwości skorzystać pragną działacze klubu z Newcastle.

Czekamy na kolejne informacje z żużlowej Wielkiej Brytanii. Do zobaczenia w kolejnym odcinku British Speedway M’Lord.

źródło: inf. własna

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.