Niespodzianki nie było. Reprezentacja Polski zwyciężyła zawody Enea European Team Speedway Championship, które odbyły się dzisiaj na torze w Poznaniu. Drugie miejsce przypadło Duńczykom, zaś na najniższym stopniu podium stanęli Brytyjczycy.

W wyścigu pierwszym ze świetnej strony pokazał się Bartosz Zmarzlik, który powalczył z Danielem Bewleyem i zdobył trzy punkty.

W następnej rywalizacji na tor wyjechał Janusz Kołodziej, a jego przeciwnikami byli Fredrik Lindgren, Anders Thomsen i Robert Lambert. Początkowo na prowadzeniu znajdował się Brytyjczyk. Kołodziej wyprzedził go jednak na czwartym okrążeniu, dzięki czemu Polacy po raz drugi zainkasowali trzy „oczka”.

W biegu trzecim wystąpili Patrick Hansen, Patryk Dudek, Oliver Berntzon oraz Adam Ellis. Bieg początkowo został przerwany z powodu rzekomego dotknięcia taśmy przez Brytyjczyka. Sędzia przeanalizował sytuację i ostatecznie ukarał Ellisa jedynie ostrzeżeniem. W powtórce wyścigu nie było już żadnych kontrowersji i ostatecznie zwyciężył w nim Oliver Berntzon. Patryk Dudek zajął ostatnią pozycję.

W wyścigu czwartym swój występ zaliczył Maciej Janowski. Polak pewnie wygrał wyprzedzając Chrisa Harrisa, Leona Madsena i Kima Nilssona.

W biegu piątym szansę na rehabilitację otrzymał Patryk Dudek. Zawodnik toruńskiego Apatora poradził sobie naprawdę przyzwoicie i zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Frederikowi Jakobsenowi.

Ciekawy przebieg miała rywalizacja szósta. Na drugim okrążeniu Maciej Janowski miał problem z utrzymaniem swojego motocykla, przez co upadł na ziemię. Po chwili upadek zaliczył również Adam Ellis. Sędzia przeanalizował sytuację i wykluczył Polaka z powtórki biegu. Za drugim razem nie oglądaliśmy już żadnych kontrowersyjnych zdarzeń i ostatecznie zwyciężył Anders Thompsen przed Jacobem Thorssellem i Adamem Ellisem.

W wyścigu siódmym naszą kadrę reprezentował dwukrotny indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Żużlowiec gorzowskiej Stali nie dał żadnych szans rywalom i pewnie wygrał bieg.

Piękną akcją w rywalizacji ósmej popisał się Janusz Kołodziej. Polak początkowo miał problemy na drugim łuku, jednak po chwili uzyskał odpowiednią prędkość, po której wyszedł na prowadzenie i nie oddał go do samego końca.

W biegu dziewiątym ze świetnej strony pokazał się Robert Lambert, który pewnie wygrał tę rywalizację wyprzedzając Rasmusa Jensena, Macieja Janowskiego i Olivera Berntzona.

W rywalizacji dziesiątej pierwszą wygraną w tym meczu zanotował Patryk Dudek. Polak wyprzedził Daniela Bewleya, Andersa Thompsena i Kima Nilssona.

W wyścigu jedenastym kolejne trzy punkty zdobył Janusz Kołodziej. Drugie miejsce zajął Patrick Hansen, a trzecia lokata padła łupem Chrisa Harrisa.

W biegu dwunastym Duńczycy zastosowali rezerwę zwykłą. Leona Madsena zastąpił Frederik Jakobsen. Było to związane z tym, że żużlowiec częstochowskiego Włókniarza został użądlony przez pszczołę, przez co musiał się wycofać z rywalizacji. W samym wyścigu nie było już żadnych zaskoczeń. Zwyciężył Bartosz Zmarzlik przez Fredrikiem Lindgrenem i Robertem Lambertem.

W następnym wyścigu również zwycięstwo zaliczył Bartosz Zmarzlik.

W rywalizacji czternastej kolejne trzy „oczka” zdobył Janusz Kołodziej. Polak dzielnie bronił się przed atakami Fredrika Lindgrena, dzięki czemu odniósł zwycięstwo.

Bieg piętnasty początkowo został przerwany z powodu nierównanego startu. W powtórce klasę pokazał Daniel Bewley, który zaliczył pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Maciej Janowski, na trzecim miejscu dojechał Patrick Hansen, a stawkę zamknął Fredrik Lindgren.

W rywalizacji szesnastej kolejne zwycięstwo zanotował Patryk Dudek. Polak zaliczył dość kiepski start, jednak ostatecznie nabrał prędkości i wyprzedził Roberta Lamberta oraz Jacoba Thorssella.

Bieg siedemnasty zakończył się zwycięstwem Frederika Jakobsena, który wyprzedził Kima Nilssona i Macieja Janowskiego.

Wyścig osiemnasty opierał się na rywalizacji Patryka Dudka z Rasmusem Jensenem. Ostatecznie zwyciężył tutaj Polak, dzięki czemu zainkasował trzy punkty.

W biegu dziewiętnastym pierwszą porażkę w tym meczu zaliczył Bartosz Zmarzlik, który musiał uznać wyższość Daniela Bewleya.

W biegu finałowym swoją dominację potwierdził Janusz Kołodziej. Polak odniósł piątą tego dnia wygraną dzięki czemu zdobył komplet punktów.

Ostatecznie Polacy zwyciężyli w 13 z 20 biegów.

Wyniki zawodów:

 1. Polska 47 pkt
 2. Dania 28 pkt
 3. Wielka Brytania 27 pkt 
 4. Szwecja 18 pkt

Zdobycze punktowe poszczególnych zawodników:

Polska:

 1. Patryk Dudek (0,2,3,3,3) 11 pkt
 2. Maciej Janowski (3,W,1,2,1) 7 pkt
 3. Janusz Kołodziej (3,3,3,3,3) 15 pkt
 4. Bartosz Zmarzlik (3,3,3,2) 14 pkt
 5. Kacper Woryna NS

Dania:

 1. Leon Madsen (1,2,-.-,-) 3 pkt
 2. Patrick Hansen (2,1,2,1,0) 6pkt
 3. Anders Thomsen (0,3,1,2,1) 7 pkt
 4. Rasmus Jensen (1,-,2,1,2) 6 pkt
 5. Frederick Jakobsen (3,0,0,3) 6 pkt

Wielka Brytania:

 1. Robert Lambert (2,2,3,1,1,1) 10 pkt
 2. Daniel Bewley (2,1,2,3,3) 11 pkt
 3. Adam Ellis (1,1,-,0,0) 2 pkt
 4. Chris Harris (2,0,1,1,0) 4 pkt
 5. Tom Brennan NS

Szwecja:

 1. Jacob Thorssell (0,2,0,2,D) 4 pkt
 2. Fredrik Lindgren (1,1,2,2,0,2) 8 pkt
 3. Filip Hjelmland (-,-,-,-,-) 0 pkt
 4. Oliver Berntzon (3,D,0,D,1) 4 pkt
 5. Kim Nilsson (0,0,0,2) 2 pkt

Źródło: WP Sportowe Fakty, TVP Sport

Fot. Własna
Fot. Własna
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.