Już od piętnastu tygodni przekazujemy wam zbiorcze podsumowanie wydarzeń żużlowych z Wielkiej Brytanii. Zapraszamy po raz kolejny na British Speedway M’Lord, w dzisiejszym odcinku powiemy o: wsparciu finansowym dla klubów żużlowych, ostatnim transferze w SGB Premiership i powrocie Rudzików w sezonie 2022.

Kluby żużlowe mogą liczyć na pożyczki w ramach Winter Survival Package

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że działacze zrzeszeni w ramach British Speedway Promoters Ltd prowadzą rozmowy z rządem brytyjskim na temat włączenia żużla do nowego pakietu pomocowego. Speedway miałby być jedną z dyscyplin, która otrzymałby wsparcie w ramach zimowej transzy. Rozmowy zakończyły się sukcesem i w poniedziałek ogłoszono, że pomiędzy klubami żużlowymi w Wielkiej Brytanii rozdysponowanych zostanie 300 tysięcy funtów.

Według doniesień medialnych, środki te miałyby być rozdysponowane w ramach niskooprocentowanych pożyczek, jednak niewykluczone jest również otrzymanie grantu. Według informatora dostępnego na stronie rządu Wielkiej Brytanii, wszelkie wnioski o środki pieniężne poniżej 20 tysięcy funtów mają z automatu trafiać do tej drugiej kategorii. Dzięki temu kluby żużlowe w Zjednoczonym Królestwie nie musiałaby się martwić spłatą pożyczki, która obciążałaby finanse drużyn przez 10 lat (z dwuletnim okresem przerwy od spłat rat). Rząd brytyjski zastrzegł jednak, że każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie i niewykluczone jest łączenie wsparcia w postaci kredytu, jak i grantu. W tej chwili nie wiadomo, które kluby byłby zainteresowane otrzymaniem tego typu wsparcia i o jaką kwotę by się starały.

Zadowolenia z uwzględnienia żużla w rządowym programie nie ukrywa przewodniczący British Speedway Promoters Ltd, Rob Godfrey. – Rząd i Sport England dostrzegali potrzeby brytyjskich klubów żużlowych i wpływie pandemii na ich funkcjonowanie. Poświęcili sporo czasu, aby zrozumieć nasz sport i współpracowali z wieloma drużynami, aby zrozumieć, czego im trzeba. Ostatecznie zaproponowali im niezbędne środki, które pozwolą zawodnikom stanąć pod taśmami w maju. Mamy nadzieję, że to początek wsparcia żużla, a nasze potrzebujące kluby skorzystają z tej pomocy – powiedział na łamach oficjalnej strony rządu brytyjskiego, Godfrey.

Prace modernizacyjne na stadionie Bandytów

Kolejnym klubem żużlowym, który skorzystał na dłuższej przerwie spowodowanej pandemią i przeprowadził prace modernizacyjne na stadionie jest ekipa Berwick Bandits. Działacze Bandytów wymienili…ekrany dźwiękoszczelne na wysokości pierwszego i drugiego łuku Shielfield Park Stadium. Konstrukcja taka jest obowiązkowa na wszystkich obiektach żużlowych zlokalizowanych w miastach. Poprzednia zapora powstała jeszcze w 1996 roku i jej stan pozostawiał już wiele do życzenia.

Za sprawą wsparcia ze strony stowarzyszenia kibiców, którzy zbierali środki poprzez organizację loterii (5 – 1 Draw) i firmy Glendale Engineering udało się wybudować nową i bezpieczną konstrukcję, która będzie służyć przez wiele lat. Oprócz tego sukcesywnie prowadzone są prace, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kibicom speedwaya odwiedzającym obiekt w Berwick upon Tweed.

Alun Rossiter zapewnia, że Rudziki powrócą w 2022 roku

Drużyna Swindon Robins zrezygnowała ze startu w rozgrywkach ligowych w sezonie 2021. Niektórzy zawodnicy, którzy mieli przywdziać kevlar Rudzików już w zeszłym roku znaleźli nowych pracodawców w Zjednoczonym Królestwie. Jednym z takich żużlowców jest Nick Morris, który będzie startować w barwach Wolverhampton Wolves i Leicester Lions. W swoich nowych klubach żużlowiec ten może liczyć na wsparcie… właściciela Swindon RobinsAluna Rossitera. Rosco przyznał na łamach oficjalnej strony Rudzików, że jest gotowy udać się na kilka meczów Australijczyka i doradzać mu w parku maszyn. Co ciekawe Alun Rossiter wyjawił również, że 12 kwietnia planuje otworzyć ponownie swój pub – Southbrook Inn.

Jednocześnie Rosco uspokaja kibiców, że plany Rudzików nie uległy zmianie i klub ma powrócić do ligowego ścigania w przyszłym roku. – Nic ani nikt nie wmówi mi nic innego. W 2022 roku naszym planem jest powrót SGB Premiership na Abbey Stadium. Jestem przekonany, że latem rozpoczną się intensywne prace w tym temacie i wrócimy na Abbey gotowi do walki. W ogóle nie jestem negatywnie nastawiony do tej sytuacji. Nie daję się wciągnąć w negatywne emocje, bo nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie zwracamy uwagi na cyniczne komentarze z mediów społecznościowych – powiedział dla oficjalnej strony klubu, Alun Rossiter.

Erik Riss zmienił zdanie i będzie startować w Wielkiej Brytanii

Bohaterem jedynego, ale bez wątpienia głośnego transferu w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych jest Erik Riss. Pod koniec stycznia Niemiec ogłosił, że rezygnuje ze startów w Wielkiej Brytanii w sezonie 2021. Działacze King’s Lynn Stars i Redcar Bears ogłosili, że szybko rozpoczęli rozmowy z potencjalnymi następcami i wydawało się, że ta historia dobiegła końca.

Otóż nie! Pod koniec zeszłego tygodnia działacze Gwiazd i Birmingham Brummies ogłosili, że 25-latek wystartuje jednak w Zjednoczonym Królestwie. Zawodnik przyznał, że na jego decyzji zaważyła coraz lepsza sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii. – Potrzebowałem zapewnienia, że ​​będę mógł jeździć w tym roku, dlatego pierwotnie zdecydowałem się na starty w Szwecji i Danii. Od tego czasu sytuacja w Wielkiej Brytanii szybko się poprawia i teraz wygląda to wiele bardziej optymistycznie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy się ścigać i zawsze powtarzałem, że pod względem finansowym i wyścigowym lepiej jeździć w Wielkiej Brytanii niż w Skandynawii. Mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni, że wróciłem i że wcześniej nie zdenerwowałem zbyt wielu ludzi. Kierownictwo Gwiazd jest naprawdę szczęśliwe, że wracam – powiedział na łamach oficjalnej strony King’s Lynn Stars, Erik Riss.

W rozgrywkach SGB Championship żużlowiec z Niemiec zmuszony był zmienić pracodawcę. Działacze Redcar Bears, gdzie Erik Riss był pierwotnie zakontraktowany, dokonali już pewnych zmian w meczowej kadrze i nie byli w stanie wcisnąć 25-latka do nowej siódemki. Z okazji postanowili skorzystać działacze Birmingham Brummies, którzy tym samym zmontowali bardzo mocny skład z Chrisem Harrisem i Valentinem Grobauerem na czele.

Tym samym ekipa Redcar Bears jest jedną z ostatnich drużyn, która dysponuje wolnym miejscem w kadrze. Promotor Niedźwiadków – Jitendra Duffill zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą i ze spokojem czeka na rozwój wydarzeń. W związku z potencjalnym przełożeniem rozgrywek ligowych w innych państwach możliwe jest, że silni zawodnicy staną się dostępni i będą skorzy do startów w Zjednoczonym Królestwie.

Duffill wyjaśnił również, dlaczego klub z Middlesbrough nie ściągnął z powrotem zawodnika z Niemiec. Klub chce być fair wobec już zakontraktowanych żużlowców. – Jesteśmy świadomi, że sytuacja Erika się zmieniła, ale ze względu na średnie nie możemy już dopasować go do naszego zespołu. Musielibyśmy zrezygnować z jednego z naszych obecnych zawodników. Ci żużlowcy odrzucili wcześniej oferty z innych klubów, więc zerwanie kontraktów, które z nimi podpisaliśmy i pozbawienie ich pracy w przeddzień nowego sezonu byłoby niesprawiedliwe i niemoralne – powiedział na łamach oficjalnej strony klubu, promotor Redcar Bears.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Ostatnimi dwoma klubami, które dysponują po jednym miejscu w SGB Championship są ekipy Redcar Bears i Scunthorpe Scorpions. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Brady Kurtz
Steve Worrall
Richie Worrall
Charles Wright
Dan Bewley
Jye Etheridge
Tom Brennan (RS)
Przychodzą: Tom Brennan, Richie Worrall
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)
Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Nicolas Covatti, Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Lewis Kerr
Thomas Jorgensen
Tyron Proctor
Erik Riss
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Michael Härtel, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Michael Palm Toft
Hans Andersen
Ulrich Østergaard
Scott Nicholls
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Adam Ellis
James Wright
Justin Sedgmen
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates, Adam Ellis, James Wright, Justin Sedgmen
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz, Josh Grajczonek, Ashley Morris

Wolverhampton Wolves
Ryan Douglas
Rory Schlein
Broc Nicol
Nick Morris
Luke Becker
Sam Masters
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies
Paco Castagna
Jack Thomas
Chris Harris
Ashley Morris
James Shanes
Valentin Grobauer
Erik Riss
Przychodzą: Erik Riss
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Sam Masters
Josh Pickering
Richie Worrall
William Lawson
Kye Thomson
Nathan Greaves (RS)
Joe Lawlor (RS)
Przychodzą: Nathan Greaves, Joe Lawlor
Odchodzą: Lasse Fredriksen, James Sarjeant

Glasgow Tigers
Craig Cook
Ricky Wells
Ulrich Ostergaard
Justin Sedgmen
Broc Nicol
Sam Jensen
Jack Smith (RS)
Przychodzą: Jack Smith
Odchodzą: Connor Bailey

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)
Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas
Nick Morris
Kyle Howarth
Tyron Proctor
Joe Thompson (RS)
Dan Thompson (RS)
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)
Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock, Adam Roynon
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain, Ondřej Smetana

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Zach Cook
Alfie Bowtell
Dillon Ruml
Steven Goret
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump, Zach Cook, Alfie Bowtell, Dillon Ruml, Steven Goret
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)
Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)
Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty
Jordan Palin (RS)
Thomas Jorgensen
Tero Aarnio
Theo Pijper
Simon Lambert
Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.