Czekaliśmy kilka tygodni i wreszcie wszystko jasne. Prawie wszystkie kluby rywalizujące w SGB Premiership ogłosiły kadry na nadchodzący sezon. Oprócz tego dowiemy się, który brytyjski klub chce zorganizować mecz w ramach… ligi francuskiej, jak i sprawdzimy, który żużlowiec z Wielkiej Brytanii zdecydował się powrócić na tor. Oto British Speedway M’Lord, odcinek 14!

Co dalej z żużlem na wyspie Wight?
Kilkanaście dni temu ogłoszono, że drużyna żużlowa z Isle of Wight nie przystąpi do rozgrywek National Development League w sezonie 2021. Kluczową przyczyną takiej decyzji miał być sprzeciw wobec uchwalonego regulaminu rozgrywek, który narzucał klubom limit CMA na poziomie 35,00.Po wycofaniu się z trzeciej klasy rozgrywkowej, jak i rozgrywek młodzieżowych, kibice obawiali się, że kolejny ośrodek żużlowy zniknie ze sportowej mapy Wielkiej Brytanii.

Na szczęście działacze Wojowników uspokajają, że mają ambitne plany na nadchodzące lato. Barry Bishop i Martin Widman zapewnili, że pracują nad organizacją wyjątkowych zmagań. Co ciekawe jednym z podmiotów, z którym prowadzone są rozmowy, okazali się… organizatorzy ligi francuskiej. – Ciężko pracujemy, aby wypełnić kalendarz licznymi imprezami, jak i prowadzimy już wstępne rozmowy z dwoma organizacjami międzynarodowymi odnośnie organizacji zawodów u nas. Jednym z nich są organizatorzy rozgrywek ligowych we Francji. Musimy pokonać wiele wyzwań, jednak początkowy etap rozmów przebiega sprawnie i spotkał się z zainteresowaniem drugiej strony – powiedział cytowany przez oficjalną stronę Isle of Wight Warriors, Barry Bishop.

Smallbrook Stadium jest obiektem często odwiedzanym przez kibiców speedwaya z całej Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w okresie wakacji. Nie brakuje sympatyków żużla, którzy tak planują urlop, aby obejrzeć zmagania na tym wyjątkowym stadionie. Promotor Wojowników dodał, że kiedy tylko będzie to możliwe, działacze zaprezentują terminarz imprez na nadchodzące miesiące.

Rozgrywki Premiership Junior League zaprezentowane
W tym roku nie zabraknie młodzieżowego ścigania w Wielkiej Brytanii. Kolejną imprezą przeznaczoną dla najmłodszych zawodników będą rozgrywki Premiership Junior League. Sezon 2021 będzie pierwszym, w którym juniorzy z najlepszych klubów Zjednoczonego Królestwa powalczą o tytuł najlepszej ekipy młodzieżowej w kraju. Zmagania te planowano przeprowadzić już w 2020 roku, jednak z powodu pandemii liga została odwołana. Swój udział w zmaganiach potwierdziły wszystkie kluby startujące w SGB Premiership.

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy według klucza geograficznego. W pierwszej grupie znaleźli się juniorzy z Belle Vue, Sheffield i Wolverhampton, a w drugiej z Ipswich, King’s Lynn i Peterborough. Najlepsze zespoły z obu grup spotkają się potem w wielkim finale. Mecze pomiędzy ekipami złożonymi z juniorów mają się odbywać zaraz po zakończeniu meczów ligowych.

Żużlowcy wyjadą na tor tylko kilka razy, jednak każdy start jest dla nich bezcennym doświadczeniem, co podkreśla Chris Louis. – To mogą być jedynie trzy, cztery wyścigi, jednak liczy się przede wszystkim danie dodatkowej szansy tym słabiej ocenionym żużlowcom. Będzie to dodatek do startów w National Development League dla tych zawodników ocenionych na jedną, czy dwie gwiazdki. Dla nich kluczowe jest spędzenie na torze jak największej ilości czasu, zwłaszcza kiedy nie mają klubu w Premiership, czy Championship – powiedział na łamach speedwaygb.co.uk, promotor Ipswich Witches.

Edinburgh Monarchs rusza z serwisem VOD
Wielu z nas posiada przynajmniej jeden abonament na stronach oferujących tak zwane VOD (video on demand). Kolejnym graczem, który postanowił wejść na ten rynek okazał się… klub żużlowy! Działacze Edinburgh Monarchs proponują fanom speedwaya przystąpienie do EMTV. W serwisie dostępnych jest ponad 100 godzin archiwalnych nagrań z meczów szkockiego klubu z czterech, różnych sezonów.

Na tę chwilę kibice mogą ekscytować się meczami Monarchów z 1987, 1991, 2006 i 2008 roku. Właściciele serwisu zapewniają jednak, że sukcesywnie dodawane będą kolejne mecze, a kibice będą mogli wybierać spośród minimum czterech, rotujących się sezonów. Miesięczny abonament kosztuje niecałe pięć funtów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje obecnie ponad 26 złotych.

Jack Parkinson-Blackburn powraca na tor
Kilka lat temu Jack Parkinson-Blackburn był uznawany za jeden z większych młodych talentów na żużlu. Niestety groźna kontuzja barku i groźny wypadek samochodowy sprawiły, że młody Brytyjczyk musiał odwiesić kevlar na kołku w 2018 roku. Nie brakowało komentarzy, że Parkinson-Blackburn już nigdy nie powróci na tor. Na szczęście Brytyjczyk nie poddał się i ogłosił, że wystąpi w rozgrywkach ligowych już w tym roku.

W sezonie 2021 20-latek będzie zdobywać punkty dla ekipy Belle Vue Colts w rozgrywkach National Development League. Żużlowiec nie ukrywa, że ma ambitne plany i chce jak najszybciej znaleźć pracodawcę również w wyższych klasach rozgrywkowych. Oto co miał do powiedzenia w rozmowie z oficjalną stroną klubu z Manchesteru. – Słyszałem same dobre rzeczy o Belle Vue. Tor i zaplecze są fenomenalne, a sztab szkoleniowy jest po prostu fantastyczny. Bardzo ciężko pracuję nad powrotem do formy i moją kondycją. Chcę być gotowy na pierwszy mecz i nie mogę się doczekać mojego pierwszego występu dla Colts – przyznał Jack Parkinson-Blackburn.

Już tylko jedno wolne miejsce w SGB Premiership
Okienko transferowe w Wielkiej Brytanii już prawie się zamknęło, gdyż w rozgrywkach SGB Premiership jest już miejsce tylko dla jednego zawodnika. Ostatnie dwa miejsca w barwach Sheffield Tigers i Peterborough Panthers padły łupem odpowiednio Justina Sedgmena i Scotta Nichollsa.

Australijczyk startował dla klubu z Owlerton w sezonie 2019, ale nie znalazł się w planach Tygrysów na 2020 rok. Działacze Sheffield Tigers dokonali jednak sporych zmian w kadrze drużyny na nadchodzące zmagania i ponownie skontaktowali się z żużlowcem z Antypodów. 29-latek zajmie miejsce Ashleya Morrisa. – Bardzo się cieszę, bo to dla mnie duża niespodzianka. Nie spodziewałem się tej oferty. Pragnąłem zdobyć miejsce w Premiership, więc świetnie się złożyło. Chciałem zostać w tym klubie, jednak zdecydowali się na przejście do wyższej ligi i nie figurowałem już w ich planach. Dostałem jednak smsa od Steady’ego (Simon Stead) z pytaniem, czy byłbym zainteresowany dołączeniem do nich i natychmiast odpisałem TAK dużymi literami – powiedział na łamach oficjalnej strony Sheffield Tigers, Justin Sedgmen.

Ostatnim żużlowcem w kadrze Peterborough Panthers jest Scott Nicholls. Kadra ekipy z East of England Showground jest nieco zaskakująca, gdyż poza Jordanem Palinem (obowiązkowy młody talent w każdym zespole) najmłodszy rocznikowo zawodnik skończy w lipcu… 31 lat. Działacze Panter postawili tym samym na doświadczenie, z kolei Jordan Palin, co zauważył sam Scott Nicholls, może liczyć na duże wsparcie ze strony weteranów żużlowych torów.

Tym samym już prawie zakończyła się budowa składów w rozgrywkach SGB Premiership. Ostatnim klubem, który ma wolne miejsce w SGB Premiership jest ekipa King’s Lynn Stars. W niższej klasie rozgrywkowej pozostały już tylko tylko miejsca: po jednym w barwach Birmingham Brummies, Redcar Bears i Scunthorpe Scorpions.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Brady Kurtz
Steve Worrall
Richie Worrall
Charles Wright
Dan Bewley
Jye Etheridge
Tom Brennan (RS)
Przychodzą: Tom Brennan, Richie Worrall
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)
Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Lewis Kerr
Thomas Jorgensen
Tyron Proctor
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Michael Palm Toft
Hans Andersen
Ulrich Østergaard
Scott Nicholls
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Adam Ellis
James Wright
Justin Sedgmen
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates, Adam Ellis, James Wright, Justin Sedgmen
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz, Josh Grajczonek, Ashley Morris

Wolverhampton Wolves
Ryan Douglas
Rory Schlein
Broc Nicol
Nick Morris
Luke Becker
Sam Masters
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies
Paco Castagna
Jack Thomas
Chris Harris
Ashley Morris
James Shanes
Valentin Grobauer
Przychodzą: –
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Sam Masters
Josh Pickering
Richie Worrall
William Lawson
Kye Thomson
Nathan Greaves (RS)
Joe Lawlor (RS)
Przychodzą: Nathan Greaves, Joe Lawlor
Odchodzą: Lasse Fredriksen, James Sarjeant

Glasgow Tigers
Craig Cook
Ricky Wells
Ulrich Ostergaard
Justin Sedgmen
Broc Nicol
Sam Jensen
Jack Smith (RS)
Przychodzą: Jack Smith
Odchodzą: Connor Bailey

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)
Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas
Nick Morris
Kyle Howarth
Tyron Proctor
Joe Thompson (RS)
Dan Thompson (RS)
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)
Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock, Adam Roynon
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain, Ondřej Smetana

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Zach Cook
Alfie Bowtell
Dillon Ruml
Steven Goret
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump, Zach Cook, Alfie Bowtell, Dillon Ruml, Steven Goret
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)
Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)
Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty
Jordan Palin (RS)
Thomas Jorgensen
Tero Aarnio
Theo Pijper
Simon Lambert
Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.