Po nieco niemrawym początku sezonu pogoda w Wielkiej Brytanii poprawiła się na tyle, że sezon mógł ruszyć z kopyta. Za nami mnóstwo spotkań w Zjednoczonym Królestwie i… pierwsze zwolnienie zawodnika. O tym wszystkim porozmawiamy w nowym odcinku British Speedway M’Lord!

Bewley prowadzi Asy ku mistrzostwu? Craig Cook zwolniony!

W ostatnim tygodniu odjechano pięć meczów w rozgrywkach SGB Premiership. Liderem tabeli, ale i drużyną z największą odjechaną liczbą meczów są Belle Vue Aces. Po czterech meczach klub z Manchesteru zgromadził imponujące dziesięć punktów. Asy ciągle nie znalazły pogromcy, choć w meczu z Peterborough Panthers uratowali się dopiero podwójnym zwycięstwem w ostatnim biegu. W rewanżowym starciu, które odbyło się tego samego dnia na East of England Showground, Asy wyciągnęły wnioski i zanotowały okazałe, dziesięciopunktowe zwycięstwo. Klasą dla samego siebie był Daniel Bewley, który tylko raz przyjechał do mety za zawodnikiem Panter.

Państwa uwadze polecamy zwłaszcza bieg dziesiąty, w którym utalentowany Brytyjczyk stoczył zażarty pojedynek z Hansem Andersenem o trzy punkty.

Gorsze nastroje panują zapewne w Ipswich i King’s Lynn. W pierwszym z tych klubów otwarta została lista zawodników kontuzjowanych. Przymusowa przerwa czeka Jasona Crumpa, który zanotował groźnie wyglądający upadek w meczu z Wolverhampton Wolves. Badania lekarskie wykazały złamanie przynajmniej pięciu żeber przez trzykrotnego Indywidualnego Mistrza Świata. Osłabione Wiedźmy zanotowały druzgocącą porażkę na Monmore Green. Wilki wygrały 62:28, co jest najwyższym zwycięstwem jak dotąd w tym sezonie. Żaden zawodnik ekipy z Foxhall nie zdobył w tym meczu nawet dziesięciu punktów.

Jeszcze gorsze nastroje panują jednak w King’s Lynn. W pierwszych dwóch meczach Gwiazdy zanotowały dwie porażki i to na własnym torze. Kilka godzin po drugiej klęsce, w starciu z Wilkami z Monmore Green, działacze King’s Lynn Stars ogłosili…zakończenie współpracy z Craigiem Cookiem. W krótkim oświadczeniu klub poinformował, że chce, aby brytyjski żużlowiec zmienił otoczenie i… powrócił do formy. Jego miejsce w barwach Gwiazd zajmie Richard Lawson, który zadebiutuje w nowym klubie w jutrzejszym meczu z Ipswich Witches.

Decyzja działaczy Gwiazd jest o tyle zaskakująca, że za nami dopiero dwa mecze sezonu 2021. Wielu żużlowców po tak długim rozbracie z torem potrzebuje nieco czasu, aby wrócić do formy meczowej. Być może istniały dodatkowe powody przemawiające za taką, a nie inną decyzją, jednak finalnie nie spotkała się ona ze zbyt ciepłym przyjęciem ze strony kibiców. Szczególnie, że dzień po rozstaniu z byłym uczestnikiem cyklu Speedway Grand Prix, Dale Allitt (promotor King’s Lynn Stars) podkreślał w wypowiedzi dla oficjalnej strony klubu, konieczność bycia razem jak nigdy wcześniej…

Masters liderem Monarchów, koniec sezonu Henry’ego Atkinsa?

Emocji nie brakuje również w rozgrywkach SGB Championship, które powoli nabierają rozpędu. Dziesięć z dwunastu klubów ma już za sobą odjechany co najmniej jeden mecz ligowy. Na pierwszy test czekają wciąż Newcastle Diamonds i Leicester Lions. Ten drugi klub uznawany jest za jednego z faworytów do końcowego triumfu, także wszyscy z niecierpliwością czekają na ich pierwsze starcie z Berwick Bandits 5 czerwca. Lwy mają już jednak za sobą pierwszy mecz w rozgrywkach Championship Knockout Cup, w którym zanotowały wyjazdowe zwycięstwo ze Scunthorpe Scorpions. Świetną formą błysnęli Kyle Howarth i bohater żużlowej zimy – Ryan Douglas.

Spoglądając w tabelę uwagę przykuwa… duża ilość wyników remisowych. Aż trzy z ośmiu odjechanych meczów kończyło się wynikiem 45:45. Czyżby był to zwiastun wyrównanej ligi? Mamy taką nadzieję. Wysoką formą na początku sezonu imponuje Sam Masters. W obu meczach Edinburgh Monarchs, to właśnie Australijczyk był najlepszym żużlowcem szkockiego zespołu. W ostatnią niedzielę Mastersa zabrakło w składzie 7R Stolaro Stal Rzeszów z powodu kolizji terminów z meczem SGB Championship. Klub ze stolicy Podkarpacia poinformował, że w takiej sytuacji priorytet mają rozgrywki w Zjednoczonym Królestwie. Z tego powodu Australijczyk wystąpił w Middlesbrough, gdzie zdobył 16 punktów z bonusem, a nie w Poznaniu, gdzie jego klub zanotował wysoką porażkę.

Z poważnymi problemami kadrowymi zmaga się ekipa Plymouth Gladiators. Kontuzji doznali już wspomniany wcześniej Jason Crump, ale i Henry Atkins. Uraz młodego Brytyjczyka jest na tyle poważny, że sezon 2021 mógł już się dla niego zakończyć. Zawodnik zwichnął bark po upadku w meczu National Development League, gdzie zdobywał punkty dla Eastbourne Seagulls. Klub z Plymouth będzie musiał szukać zastępstwa na resztę sezonu. W ostatnim meczu miejsce obu kontuzjowanych żużlowców zajęli gościnnie Danny King i Drew Kemp. Obaj walnie przyczynili się do wywalczenia remisu we wczorajszym starciu z Kent Kings.

Bracia Thompson brylują w NDL, czy powtórzą to w SGB Championship?

Najmniej, bo tylko trzy ligowe mecze odjechano w minionym tygodniu w National Development League. Wysoką formę utrzymuje ekipa Leicester Cubs, która odniosła kolejne zwycięstwo. Tym razem łupem Lwiątek padły Diabły z Armadale. Kolejny solidny występ zaliczyli bracia Thompson, którzy mogą okazać się jedną z pozytywnych niespodzianek nadchodzącego sezonu. Na brawa zasługuje zwłaszcza Dan, który w sześciu biegach zgromadził aż 16 punktów.

Mocne wejście w sezon 2021 zaliczył również Daniel Gilkes, który zdobył czysty komplet w starciu z Eastbourne Seagulls. Świetny występ młodego Brytyjczyka pozwolił Kent Royals wyszarpać remis w starciu z Mewami. W barwach gości po raz pierwszy wystąpił następca kontuzjowanego Henry’ego Atkinsa – Danny Verge. W czterech startach zgromadził on sześć punktów z dwoma bonusami. Być może Gilkes postanowił iść w ślady Leona Flinta, który trzy dni wcześniej w starciu z drugą drużyną Belle Vue również nie znalazł pogromcy. Jego świetny występ nie wystarczył jednak, aby odwrócić losy spotkania. Belle Vue Colts odniosły pierwsze ligowe zwycięstwo w 2021 roku.

W telegraficznym skrócie

Za nami pierwsza runda British Youth Championship, która odbyła się na torze w Manchesterze. W klasie 500 cc triumfował Ben Trigger, który po rundzie zasadniczej zajmował drugie miejsce. O dużym pechu może mówić zawodnik Belle Vue Colts – Sam McGurk, który w rundzie zasadniczej nie znalazł pogromcy i pewnie kroczył po zwycięstwo, jednak w biegu finałowym zanotował defekt. W klasie 250cc triumfował Luke Harrison, który we wszystkich swoich startach przekraczał linię mety na pierwszym miejscu.

Richard Greer został nowym promotorem Peterborough Panthers. Jedna z ikon ekipy z East of England Showground powraca do klubu w kolejnej już roli. W przeszłości Brytyjczyk pełnił już mnóstwo zupełnie różnych ról i co ciekawe… bronił barw Panter w pierwszym meczu na obecnym obiekcie w 1970 roku! Nowy promotor nie ukrywa dumy z objęcia nowego stanowiska. Życzymy powodzenia!

Colin Pratt włączony do Galerii Sław Brytyjskiego Żużla. Były żużlowiec jest pierwszą osobą włączoną do tego zaszczytnego grona. Były menadżer reprezentacji Wielkiej Brytanii otrzymał okolicznościowy plastron z rąk Chrisa Van Straatena. W najbliższym czasie British Speedway Promoters Ltd ogłosi nazwisko drugiej osoby, która trafi do Galerii. Kolejni członkowie mają być już wybierani w powszechnym głosowaniu.

Zmiana menadżera w Newcastle Diamonds. Działacze Diamentów zmuszeni byli podjąć radykalną decyzję po tym, gdy ówczesny menadżer Darren Hartley nie zjawił się na Press & Practice Day i nie odbierał telefonów od właścicieli klubu. Rolę opiekuna ekipy z Newcastle upon Tyne przejął Nigel Hinchliffe.

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.