Na torach w Gdańsku i Pardubicach rozegrane zostaną półfinały – zwane finałami A i B – Drużynowych Mistrzostw Europy. To nowe międzynarodowe rozgrywki, w których przed rokiem triumfowali Polacy.

W sobotę, 15 kwietnia stadion żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego pierwszy raz w historii gościć będzie zawody European Team Championship. Impreza znana pod egidą Drużynowych Mistrzostw Europy to nowe zawody w kalendarzu żużlowym. Pojawiły się w nim bowiem od 2022 roku. Wtedy jednak nie rozegrano eliminacji, a turniej finałowy odbył się w Poznaniu. Uczestnicy zostali wytypowani przez organizatorów. Zwyciężyła reprezentacja Polski przed Danią, Wielką Brytanią i Szwecją. To właśnie biało-czerwoni dzierżą okazały puchar przechodni, który otrzymują zwycięzcy.

Zwycięzcy kwalifikacji i drużyna z lepszym bilansem z drugich miejsc awansują do wielkiego finału, który 22 kwietnia odbędzie się w niemieckim Stralsundzie. Reprezentacja Niemiec jako gospodarz ma już zapewniony udział w walce o medale.

Reprezentacja Polski broni tytułu i jest faworytem

Nie da się ukryć, że w stawce, która wystartuje w Gdańsku w sobotę, 15 kwietnia, faworytem i pretendentem do awansu będą biało-czerwoni. Trener Rafał Dobrucki nie zdecydował się jednak na powołanie najlepszych żużlowców. W kadrze zabraknie m.in. trzykrotnego mistrza świata – Bartosza Zmarzlika. Pojadą za to: Szymon Woźniak, Jakub Miśkowiak, Jarosłąw Hampel oraz Dominik Kubera. Rezerwowym będzie Wiktor Przyjemski.

Wydaje się, że najwięcej problemów Polakom powinni sprawić Szwedzi, szczególnie Fredrik Lindgren i Jacob Thorssell, którzy bardzo dobrze znają gdański tor. Zlekceważyć nie można także Francuzów i Łotyszy, którzy mają zawodników, potrafiących wygrywać z najlepszymi. Zapowiada się pasjonująca rywalizacja.

Składy reprezentacji na finał A Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku

Szwecja
1. Fredrik Lindgren
2. Antonio Lindbaeck
3. Jacob Thorssell
4. Oliver Berntzon
17. Philip Hellstroem-Baengs (U-21)
Menedżer: Morgan Andersson

Łotwa
5. Andrzej Lebiediew
6. Jewgienij Kostygow
7. Daniił Kołodinski
8. Oleg Michaiłow
18. Francis Gusts (U-21)
Menedżer: Władimir Rybnikow

Polska
9. Szymon Woźniak
10. Jakub Miśkowiak
11. Jarosław Hampel
12. Dominik Kubera
19. Wiktor Przyjemski (U-21)
Menedżer: Rafał Dobrucki

Francja
13. David Bellego
14. Dimitri Berge
15. Mathieu Tresarrieu
16. Steven Goret
20. Mathias Tresarrieu (U-21)
Menedżer: Laurent Sambarrey

Z ostatniej chwili

Finał B, który miał zostać rozegrany w Pardubicach został jednak odwołany, a jak informuje czeski magazyn Speedway-A.Z, jedna z opcji zakłada, by imprezę przenieść na niedzielę. Decyzja w tej sprawie może zapaść w sobotę po godz. 14.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.