Welcome back to British Speedway M’Lord. Tym razem skupimy się na kształcie rozgrywek National Development League. W zmaganiach zobaczymy bowiem aż trzy nowe drużyny, ale i kogoś zabraknie… Oprócz tego zobaczymy, co słychać na transferowej karuzeli, jak i którzy Brytyjczycy pojadą w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19.

Poznaliśmy więcej szczegółów na temat National Development League
W nadchodzącym sezonie w rozgrywkach National Development League zobaczymy na pewno siedem drużyn, a nie jest wykluczone, że obsada wzbogaci się jeszcze o jeden zespół. Do stawki dołączyły trzy nowe drużyny: Berwick Bullets, Eastbourne Seagulls i Newcastle Gems. Wszystkie te ekipy powstały przy klubach rywalizujących w rozgrywkach SGB Championship i ich podstawowym celem jest przygotowanie młodzieży do walki o miejsce w składzie na zapleczu elity.

Oprócz wspomnianych klubów, w trzeciej klasie rozgrywkowej zobaczymy ekipy Armadale Devils, Belle Vue Colts, Leicester Cubs i Mildenhall Fen Tigers. Aż do wtorku nie było jasne, czy stawkę zmagań uzupełni klub z National Speedway Stadium w Manchesterze. Na szczęście wczoraj popołudniu media żużlowe obiegła informacja, że Źrebaki przystąpią do ligi. Ze startów w National Development League zrezygnowała z kolei drużyna Isle of Wight Warriors. Działacze Wojowników wydali oświadczenie, w którym tłumaczą, że nie zgadzają się z uchwalonym regulaminem rozgrywek i z tego powodu nie wezmą udziału w zmaganiach ligowych.

W związku z późniejszym rozpoczęciem sezonu postanowiono zrezygnować z fazy play-off, jak i rozgrywek Knockout Cup. Wszystkie zespoły zmierzą się ze sobą dwukrotnie. Tym samym każdą drużynę czeka po 14 meczów. Wszystkie zespoły muszą zmieścić się w limicie CMA na poziomie 35,00. Co ciekawe zrezygnowano również ze stosowania rezerw taktycznych w meczach. Ograniczono również możliwość stosowania z tak zwanych „gości”. Tymczasowe zastępstwo będzie można zastosować tylko w przypadku kontuzji lidera zespołu. W innym przypadku jedynym dozwolonym środkiem będzie zastępstwo zawodnika.

Trwają już prace nad terminarzem rozgrywek. Harmonogram ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. – Chcemy powrócić tą ligą do dawnych czasów Conference League, jak i wprowadzić nowych zawodników do rozgrywek. Od dawna mówimy, że jest wiele talentów na motocrossie i żużlu na trawie. Warto zachęcić niektórych z nich do tradycyjnego żużla – powiedział na łamach strony speedwaygb.co.uk, Rob Godfrey (przewodniczący British Speedway Promoters Ltd).

Wiele klubów ogłosiło już większość, jak nie całą siódemkę, która przystąpi do rozgrywek w maju. W National Development League zobaczymy takich żużlowców jak: Leon Flint, Kyle Bickley, czy Ryan Kinsley. Być może za kilka lat któryś z tych zawodników będzie stanowić o sile brytyjskiego speedwaya.

Trzej Brytyjczyków pojedzie do Nagyhalász
Poznaliśmy nazwiska trzech brytyjskich młodzieżowców, którzy wezmą udział w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19. 22 maja na torze w węgierskim Nagyhalász pokażą się Drew Kemp, Dan Gilkes i Jordan Palin. Wybór tej trójki nie jest przypadkowy. Wszyscy ci zawodnicy stanęli na podium zeszłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii do lat 19. Z tego tytułu otrzymali oni możliwość pokazania się na arenie międzynarodowej.

Co ciekawe, przyczyną tak wczesnej nominacji jest… Brexit. – W normalnych czasach nie spieszylibyśmy się tak z tymi nominacjami, jednak Brexit spowodował, że trzeba zorganizować więcej spraw. Chcieliśmy jak najszybciej poinformować samych zawodników, jak i ich rodziny, aby mieli jak najwięcej czasu na dopełnienie formalności. Dodatkowym powodem jest fakt, że zawody na Węgrzech odbywają się w trakcie pierwszego tygodnia zmagań ligowych. Ta trójka musi spędzić na torze jak najwięcej czasu przed 22 maja – powiedział na łamach strony speedwaygb.co.uk, Neil Vatcher (szef programu Young Lions).

Newcastle upon Tyne i Mildenhall ugoszczą młodzieżowców
Stadiony w Newcastle upon Tyne i Mildenhall zostały wyznaczone jako miejsce rozegrania półfinałów Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii do lat 21. Zawody na Newcastle Stadium odbędą się już 30 maja, z kolei drugi półfinał będzie miał miejsce tydzień później – 6 czerwca. Wybór Mildenhall na gospodarza tej imprezy nie jest przypadkowy. Władzom brytyjskiego speedwaya zależy, aby na stadionie Tygrysów odbyło się jak najwięcej imprez poza rozgrywkami ligowymi.

Ze względu na małą liczbę klubów startujących w National Development League, jak i rezygnację z rozgrywania fazy play-off, Mildenhall odjedzie tylko siedem meczów ligowych na własnym stadionie. Nie jest wykluczone, że na owalu Tygrysów zobaczymy jeszcze więcej prestiżowych turniejów.

Transferów nieco mniej, jednak karuzela nie zatrzymuje się
Przez ostatnie siedem dni najbardziej aktywne na rynku transferowym były drużyny startujące w National Development League. Nie oznacza to jednak, że zespoły z dwóch najwyższych klas rozgrywkowych próżnowały…

Budowę składu na sezon 2021 zakończyła ekipa Belle Vue Aces. Ostatnimi dwoma zawodnikami, którzy w tym roku przywdzieją kevlar zespołu z National Speedway Stadium są Dan Bewley i Jye Etherdige. Obaj zawodnicy figurowali już w składzie Asów na sezon 2020, także ich obecność w tegorocznej siódemce nie stanowi chyba wielkiej niespodzianki. W rozmowie z oficjalnym portalem klubu z Manchesteru Brytyjczyk przyznał, że jego klub może się włączyć do walki o tytuł mistrzowski.

Pierwszą dwójkę zakontraktowanych zawodników ogłosili działacze Birmingham Brummies. Z zespołem na kolejny sezon związali się Paco Castagna, jak i Jack Thomas. Włoch w rozmowie z naszym portalem przyznał, że ze spokojem oczekuje na wieści z Perry Barr i pozostawał w kontakcie z klubem. Teraz wiadomo już, że w sezonie 2021 będziemy mogli ponownie go oglądać na brytyjskich torach.

Na kolejny rok w Peterborough pozostaje Michael Palm Toft. Duńczyk zmienił pracodawcę już przed sezonem 2020, kiedy to przeniósł się z King’s Lynn Stars do ekipy z East of England Showground. Z wiadomych przyczyn rozgrywki ligowe nie doszły do skutku i dopiero w tym roku żużlowiec ponownie przywdzieje kevlar Panter. Palm Toft startował już bowiem w Peterborough w sezonach 2015, 2016 i 2018.

Bez wątpienia Lewis Kerr jest już jedną z ikon ekipy King’s Lynn Stars. Brytyjczyk, który wywodzi się z hrabstwa Norfolk, spędzi kolejne dwa sezony w swoim macierzystym klubie. W tym roku ponownie będzie on pełnić rolę kapitana zespołu. Żużlowiec przyznał, że czuje się świetnie i nie może się doczekać poprowadzenia swojej ukochanej drużyny do licznych sukcesów.

Drużyna Plymouth Gladiators zszokowała żużlowy świat sprowadzając do siebie Bjarne Pedersena i Jasona Crumpa. Obecność tak głośnych nazwisk w rozgrywkach SGB Championship jest bez wątpienia dużą sensacją. W tym tygodniu działacze ogłosili nazwisko żużlowca, który zamknął skład Gladiatorów na ten sezon. Wybór padł na debiutanta – Stevena Goreta. 19-letni Francuz spotka jednak w parku maszyn znajomą twarz. Wielokrotnie rywalizował on z Henrym Atkinsem w klasie 250cc.

Ostatni transfer nie dotyczy zawodnika, lecz… promotora. Do zarządu Eastbourne Eagles dołączył Lee Kilby. Działacz utożsamiany z ekipą Swindon Robins postanowił wesprzeć klub z Arlington, który wystąpi w tym roku w rozgrywkach SGB Championship, jak i National Development League. Przypomnijmy, że drużyna Swindon Robins nie przystąpi do rozgrywek w tym roku. Transfer ten nie oznacza jednak, że Lee Kilby nie będzie już pracować z Rudzikami. W dalszym ciągu ma on nadzorować sytuację w swoim macierzystym klubie, a w barwach Orłów ma on skupić się na sprawach marketingowych.

Poniżej prezentujemy aktualną sytuację w zespołach rywalizujących w obu ligach. Pod uwagę wzięliśmy tylko zawodników, którzy zostali już oficjalnie potwierdzeni przez swoje kluby i tych oficjalnie pożegnanych. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy transfery z ostatnich siedmiu dni:

Premiership
Belle Vue Aces
Brady Kurtz
Steve Worrall
Richie Worrall
Charles Wright
Dan Bewley
Jye Etheridge
Tom Brennan (RS)
Przychodzą: Tom Brennan, Richie Worrall
Odchodzą: Jaimon Lidsey, Peter Kildemand

Ipswich Witches
Daniel King
Jason Crump
Nicolai Klindt
Cameron Heeps
Jordan Stewart
Anders Rowe (RS)
Drew Kemp (RS)
Przychodzą: Jordan Stewart, Anders Rowe
Odchodzą: Jake Allen

King’s Lynn Stars
Lewis Bridger
Craig Cook
Ryan Kinsley (RS)
Lewis Kerr
Przychodzą: Lewis Bridger, Ryan Kinsley
Odchodzą: Erik Riss, Robert Lambert

Peterborough Panthers
Bjarne Pedersen
Chris Harris
Jordan Palin (RS)
Michael Palm Toft
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jordan Palin
Odchodzą: Niels-Kristian Iversen, Rohan Tungate

Sheffield Tigers
Troy Batchelor
Kyle Howarth
Jack Holder
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Troy Batchelor, Josh Bates
Odchodzą: Nicki Pedersen, Richard Lawson, Todd Kurtz

Wolverhampton Wolves
Tom Bacon (RS)
Przychodzą: Tom Bacon
Odchodzą: Jacob Thorssell

Championship
Berwick Bandits
Fernando Garcia
Leon Flint (RS)
Aaron Summers
Daniel Gappmaier
Nikolaj Busk Jakobsen
Jye Etheridge
Kyle Bickley (RS)
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Birmingham Brummies
Paco Castagna
Jack Thomas
Przychodzą:
Odchodzą: Jason Garrity

Eastbourne Eagles
Richard Lawson
Edward Kennett
Lewis Kerr
Kyle Newman
Tom Brennan (RS)
Drew Kemp (RS)
Jason Edwards
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Edinburgh Monarchs
Przychodzą: –
Odchodzą: James Sarjeant

Glasgow Tigers
Craig Cook*
Ricky Wells*
Ulrich Ostergaard*
Justin Sedgmen*
Broc Nicol*
Sam Jensen*
Connor Bailey (RS)*
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Glasgow Tigers
Przychodzą: –
Odchodzą: –

Kent Kings
Scott Nicholls
Cameron Heeps
Paul Starke
Paul Hurry
Tom Bacon
Ben Morley
Daniel Gilkes (RS)
Przychodzą: Paul Hurry, Ben Morley
Odchodzą: Nicolas Covatti, Robert Ledwith

Leicester Lions
Ryan Douglas*
Nick Morris*
Kyle Howarth*
Tyron Proctor*
Joe Thompson (RS)*
Dan Thompson (RS)*
Josh Bates (RS)
Przychodzą: Josh Bates
Odchodzą: Ellis Perks
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Leicester Lions

Newcastle Diamonds
Claus Vissing
Adam Roynon
Matthew Wethers
Max Clegg
Ben Barker
James Wright
Joe Alcock (RS)
Przychodzą: Ben Barker, Joe Alcock
Odchodzą: Nick Škorja, Connor Mountain

Plymouth Gladiators
Bjarne Pedersen
Jason Crump
Henry Atkins (RS)
Zach Cook
Alfie Bowtell
Dillon Ruml
Steven Goret
Przychodzą: Bjarne Pedersen, Jason Crump, Zach Cook, Alfie Bowtell, Dillon Ruml, Steven Goret
Odchodzą: –

Poole Pirates
Rory Schlein
Steve Worrall
Daniel King
Stefan Nielsen
Zane Keleher
Ben Cook
Danyon Hume (RS)
Przychodzą: Rory Schlein, Danyon Hume
Odchodzą: Adam Ellis, John MacDonald

Redcar Bears
Jordan Stewart
Charles Wright
Michael Palm Toft
Kasper Andersen
Jordan Jenkins (RS)
Anders Rowe (RS)
Przychodzą: Anders Rowe
Odchodzą: Erik Riss, Joe Lawlor

Scunthorpe Scorpions
Josh Auty*
Jordan Palin (RS)*
Thomas Jorgensen*
Tero Aarnio*
Theo Pijper*
Simon Lambert*
Przychodzą: –
Odchodzą: Jake Allen
*zawodnicy oficjalnie nie zaprezentowani, jednak parokrotnie potwierdzani przez działaczy Scunthorpe Scorpions
RS – Rising Star (obowiązkowy młody talent w kadrze każdego klubu)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.