W dniach 16-17 października na torze w angielskim Manchesterze dojdzie do finałów Speedway of Nations. Od kilku dni toczyła się intensywna dyskusja, kto będzie towarzyszył Bartoszowi Zmarzlikowi w boju o złoto mistrzostw świata. Trener Rafał Dobrucki postawił na zawodnika, którego doskonale zna.

Polacy triumfowali w turnieju kwalifikacyjnym w łotewskim Daugavpils. Tam o sile biało-czerwonych decydowali Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera i Jakub Miśkowiak. Pewniakiem do jazdy w turnieju finałowym był ten pierwszy, aktualny indywidualny wicemistrz świata. Nikt też raczej nie zakładał zmiany za Miśkowiaka, który jest najlepszym juniorem globu.

Mając do wyboru wielu doskonałych zawodników selekcjoner Rafał Dobrucki miał spory ból głowy. Kubera pokazał się z doskonałej strony w finale PGE Ekstraligi, lecz to Maciej Janowski wydawał się być tym pewniejszym żużlowcem, dzięki bogatszemu doświadczeniu. W obwodzie byli też m.in. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski. Ostatecznie wybór trenera kadry padł na Janowskiego. Panowie znają się doskonale z czasów, kiedy to Dobrucki prowadził Betard Spartę Wrocław.

Wiadomo, iż po raz pierwszy w historii SoN po tytuł nie sięgną zawodnicy z Rosji, którzy w tegorocznej edycji nie mogli liczyć na swoich liderów i odpadli podczas fazy kwalifikacji. Głównymi rywalami Polaków powinni być Brytyjczycy, którzy na własnym torze wystąpią najmocniejszym składem z Tai’em Woffindenem i Robertem Lambertem na czele.

Solidne zestawienie wystawił też Hans Nielsen, o sile ekipy z kraju Hamleta stanowić będą Leon Madsen i Mikkel Michelsen oraz mocny rezerwowy w osobie indywidualnego wicemistrza świata juniorów – Madsa Hansena. Faworytami mogą być też Australijczycy, tu znajomość owalu w Manchasterze wykorzystać może wieloletni zawodnik tamtejszego klubu Max Fricke.

Składy:
Wielka Brytania: 1. Tai Woffinden (kapitan), 2. Robert Lambert, 3. Tom Brennan (junior)
Polska: 1. Bartosz Zmarzlik (kapitan), 2. Maciej Janowski, 3. Jakub Miśkowiak (junior)
Szwecja: 1. Pontus Aspgren (kapitan), 2. Jacob Thorssell, 3. Philip Hellström-Bängs (junior)
Dania: 1. Leon Madsen (kapitan), 2. Mikkel Michelsen, 3. Mads Hansen (kapitan)
Australia: 1. Jason Doyle (kapitan), 2. Max Fricke, 3. Keynan Rew (junior)
Łotwa: 1. Andrzej Lebiediew (kaptian), 2. Oleg Michaiłow, 3. Francis Gusts (junior)
Francja: 1. David Bellego (kapitan), 2. Dimitri Bergé, 3. Steven Goret (junior)

POLECANE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.