Za nami kolejna gala PGE Ekstraligi. Imprezę wieńczącą sezon żużlowy w Polsce zdominował Platinum Motor Lublin. Mistrzowie Polski zgarnęli aż 3 z 5 głównych statuetek.

Po raz ósmy najlepszym polskim zawodnikiem wybrany został Bartosz Zmarzlik. Mistrz świata wyprzedził Emila Sajfutdinowa i Janusza Kołodzieja.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika zagranicznego zgarnął Martin Vaculik. Słowak minimalnie zwyciężył z Danielem Bewleyem. Trzeci był Jack Holder.

Szczakiela dla najlepszego juniora drugi raz z rzędu otrzymał Mateusz Cierniak. Za plecami młodzieżowego mistrza świata uplasowali się Bartłomiej Kowalski i Oskar Paluch.

Najlepszym trenerem minionego sezonu kibice uznali Macieja Kuciapę. Opiekun Koziołków wyprzedził w głosowaniu Stanisława Chomskiego i Dariusza Śledzia.

Niespodzianką sezonu 2023 został Grzegorz Zengota. Reprezentant leszczyńskiej Unii zdobył nieco więcej głosów niż Oskar Fajfer. Za plecami starszych kolegów znalazł się Bartosz Bańbor.

Złoty Szczakiel trafił w ręce Tonego Briggsa. Syn czterokrotnego mistrza świata Barrego Briggsa, otrzymał to specjalne wyróżnienie za wynalezienie dmuchanych band i wkład w rozwój bezpieczeństwa na torach.

Nagrodę za wyścig sezonu zgarną Robert Lambert za ostatni bieg meczu Apator – Motor. Brytyjczyk na ostatnim łuku objechał po szerokiej Bartosza Zmarzlika, dzięki czemu Torunianie wygrali 5:1 i zgarnęli 2 punkty meczowe.

Na gali przekazano również informację o przedłużeniu umowy z Polską Grupą Energetyczną na kolejne 4 lata. W związku z tym przynajmniej do sezonu 2027 włącznie będziemy śledzić rozgrywki pod szyldem PGE Ekstraligi.

Podsumowanie Gali PGE Ekstraligi 2023:

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu – Bartosz Zmarzlik 
Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu – Martin Vaculik 
Najlepszy Junior Sezonu – Mateusz Cierniak 
Najlepszy Trener/Manager Sezonu – Maciej Kuciapa 
Niespodzianka Sezonu – Grzegorz Zengota 
Najlepszy Wyścig Sezonu – Robert Lambert 
Drużynowy Mistrz Polski – Platinum Motor Lublin 
Zwycięzca Ekstraligi U24 – Enea Stal Gorzów  
Złoty Szczakiel – Tony Briggs

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.