Krzysztof Lewandowski ma za sobą pierwszy pełny sezon, który na dodatek spędził w PGE Ekstralidze. Urodzony w 2005 roku żużlowiec uzyskał średnią na poziomie 1,00 pkt./bieg. Wielokrotnie miewał przebłyski geniuszu np. podczas spotkania 1. kolejki najlepszej żużlowej ligi świata, kiedy to pokonał Piotra Protasiewicza.
O tym, że urodzony w Bydgoszczy zawodnik jest wielkim talentem, mówiono od dawna. Były miniżużlowiec BTŻ-u Bydgoszcz licencję uzyskał w barwach KS Toruń. Już jako 15-latek notował świetne rezultaty w zawodach młodzieżowych, a za sprawą dobrze przepracowanej zimy znalazł się w podstawowym składzie trenera Tomasza Bajerskiego.
Pierwszymi występami debiutant obudził nadzieje kibiców na to, iż pójdzie w ślady, chociażby Pawła Przedpełskiego. Toruński klub jest ostatnim, który zdobył złoto Drużynowych Mistrzostw Polski, mając w krajowej formacji jedynie wychowanków. Miało to miejsce w 2008 roku. Szkolenie w Grodzie Kopernika zawsze stało na wysokim poziomie. Stało, bo od kilku lat z toruńskiej akademii nie wyszedł żaden żużlowiec zdolny na dłużej zaistnieć w poważnym ściganiu.
Wiele nadziei było wokół pokolenia wychowanków z roczników 1998 i 1999. Byli tam Marcin Turowski, Marcin Kościelski i Igor Kopeć-Sobczyński. Tylko ostatni z nich regularnie zakładał w rozgrywkach ligowych kevlar z żółtym, niebieskim i biały. Urodzony w 1999 roku żużlowiec jednak nawet nie podjął seniorskiej rękawicy, przepadł po skończeniu wieku młodzieżowca. Nieco inaczej wyglądała sytuacja z Kościelskim, ten przez lata był trzymany jako rezerwowy, co miało spory wpływ na jego rozwój. Ostatni rok w gronie juniorów spędził w Ostrowie Wielkopolskim, wówczas był solidnym punktem w talii trenera Mariusza Staszewskiego. Kościelski miał nawet za sobą jeden seniorski sezon, reprezentował w nim barwy MSC Wölfe Wittstock. W 31 biegach uzyskał 30 punktów i 5 bonusów, co dało mu średnią na poziomie 1,129. Teraz jednak pochodzący z toruńskiego osiedla Na Skarpie zawodnik nie kontynuuje swojej kariery.
Na ligowych torach oglądać można też Aleksa Rydlewskiego i Jakuba Janika. Obaj w sezonie 2021 zakładali kombinezony Cellfast Wilków Krosno. Nie byli jednak czołowymi postaciami do lat 21 w eWinner 1. Lidze, wręcz przeciwnie działacze i seniorzy klubu z Podkarpacia regularnie mówili o słabej formacji juniorskiej. Urodzony w 2000 roku Janik zakończył wiek młodzieżowca, natomiast dwa lata młodszy Rydlewski do końca startów w tej kategorii związany będzie z Wilkami.
Stąd wielkie nadzieje wiązane są z Lewandowskim, z którym podczas Gali PGE Ekstraligi porozmawiał ambasador PGE Ekstraligi i autor strony speedway.hg.pl – Andrzej Kowalski. Jednym z wątków ich konwersacji było obciążenie wychowanka o dużym potencjale „Aniołów” poprzez oczekiwania fanów toruńskiego klubu.
Ja nie uważam się za jakiś wielki talent. Chcę się po prostu rozwijać. Robię to, co kocham. Wiadomo, czasem wychodzi, czasem nie. Nikt nie jest jednak idealny, bo każdy popełnia błędy. Bardzo bym jednak chciał być tym kolejnym juniorem, który przejdzie do historii toruńskiego żużla
– powiedział Lewandowski w rozmowie ze speedwayekstraliga.pl.
Miano jedynej transferowej porażki eWinner Apatora w zeszłorocznym okienku zdaniem wielu dzierży Karol Żupiński, czyli kolega z juniorskiej pary Krzysztofa Lewandowskiego. Często istotnym składnikiem wyniku jest atmosfera, jak wyglądały relacje obu żużlowców?
Dużo rozmawialiśmy i staraliśmy sobie pomóc nawzajem. Trzeba jednak obiektywnie powiedzieć, że Karol jeździ już kilka lat na żużlu i bardzo dużo wie o tym sporcie i on też pomagał mi, a ja starałem się przekazywać mu moje spostrzeżenia. Fajnie ta współpraca się układała i to było budujące w zdobywaniu punktów, nie tylko w biegach młodzieżowych
– mówi nadzieja eWinner Apatora.
W sezonie 2022 czterokrotni mistrzowie kraju mają bić się o najwyższe cele, a ma to zapewnić wzmocnienie ekipy Emilem Sajfutdinowem oraz Patrykiem Dudkiem. Biorąc pod uwagę fakt, iż sukces zespołu w PGE Ekstralidze w dużej mierze zależy do juniorów, na najmłodszych może spłynąć spora odpowiedzialność.
Cele są przede wszystkim takie, aby nie popełniać błędów, które popełniłem w tym roku. Wiadomo, że gdzieś przed sezonem 2021 poszedłem w złą stronę z przygotowaniami i będę chciał zmienić mój tok działań. Na pewno przez zimę będę pracować nad refleksem, a taki nadrzędny cel to, aby każdy kolejny sezon był lepszy, bo o to chodzi w sporcie, żeby się rozwijać
– komentuje Krzysztof Lewandowski.
Przedświąteczny okres to czas ogłoszenia terminarzy PGE Ekstraligi oraz METALKAS 2. Ekstraligi na sezon 2025.…
Do dość zaskakujących wydarzeń doszło dzisiaj w Ostrowie Wielkopolskim. Z nie do końca znanych powodów…
Na tę informację czekali wszyscy kibice żużla na poznańskim Golęcinie. Wiekowy obiekt w końcu doczeka…
PGE Ekstraliga ogłosiła terminarz na sezon 2025. Z ogromną niecierpliwością na pierwszy mecz sezonu czekają…
Żużlowa PGE Ekstraliga przedstawiła pełny terminarz na sezon 2025. Sprawdź, jak prezentuje się rozkład spotkań…
W ten sam weekend, co PGE Ekstraliga, rywalizację rozpocznie METALKAS 2. Ekstraliga. Inauguracyjne mecze w…