Twarze Speedwaya (34): Uzależniony od szybkości

Jesień i koniec sezonu żużlowego to czas, w którym zapadają najważniejsze decyzje w życiu zawodników. Wielu właśnie teraz obwieszcza koniec swojej kariery. Nie inaczej było w przypadku bohatera dzisiejszego odcinka „Twarze Speedwaya”.

Twarze Speedwaya (33): (O)polski mistrz

Wciąż można to znaleźć w czeluściach Internetu. Nieostry film wideo. Najpierw widok na tablicę wyników, z której dowiadujemy się, że w biegu dodatkowym pojadą Ivan Mauger oraz Jerzy Szczakiel. W końcu przygotowują się do wyścigu.

Twarze Speedwaya (32): Człowiek ze stali

Jego głos dobrze znają kibice żużlowi, oglądający transmisje meczów Speedway Ekstraligi na antenie nSport+. Fani czarnego sportu interesujący się nim od przynajmniej osiemnastu lat mogą pamiętać jeszcze jego występy w cyklu Speedway Grand Prix, a ci mieszkający w Gnieźnie do dziś darzą go szczególnym szacunkiem.

Twarze Speedwaya (31): Fani go kochali, a on fanów

Wielokrotny uczestnik mistrzostw świata, Europy oraz Wielkiej Brytanii. Na jego szyi zawisło wiele złotych, srebrnych i brązowych medali, jednakże wszystkie znaczące sukcesy celebrował wyłącznie w drużynie. Indywidualnie szczęście go omijało.

Twarze Speedwaya (30): Bydgoski król szarży pod płotem

Urodzony w Rybniku, lecz całkowicie zasłużony w bydgoskiej Polonii. Henryk Glücklich pozostawił po sobie interesującą biografię „Mały wojownik”, która doskonale opisuje pracę, trud i splot niesprzyjających okoliczności, które doprowadziły zawodnika na szczyt.

Twarze Speedwaya (29): Nazwisko Gollob ma wiele twarzy

Dla czarnego sportu poświęcił edukację. Żużlową pasję rozwijał pod czujnym okiem ojca, by prawdopodobnie do końca życia nie wyjść z cienia młodszego brata. Był typem zawodnika, którego albo się szczerze kochało, albo szczerze nienawidziło. W kolejnej odsłonie naszych „Twarzy Speedwaya” na ekran wskakuje jedna z twarzy, słynnego już, klanu Gollobów.

Twarze Speedwaya (28): To był honor kibicować Ci, Tony…

Ilu jesteśmy w stanie wymienić obcokrajowców w polskich klubach żużlowych, którzy długotrwale i szczerze byli związani ze swoimi drużynami? O których po latach się wspomina, których się pamięta? Jako fance żużla w ogóle i gnieźniance przychodzą mi do głowy dwie takie osoby – Leigh Adams i Antonin Kasper junior, którego w pierwszej stolicy Polski znaliśmy po prostu jako Tony Kaspera lub „Toniczka”.

Od Star Rider’s Championship do mistrzostw świata. 85 lat temu poznaliśmy pierwszego czempiona

10 września 1936 roku Lionel van Praag został pierwszym oficjalnym mistrzem świata na żużlu. Niewiele osób wie, że zawody o tytuł najlepszego żużlowca poprzedzała impreza organizowana kilkukrotnie przez czasopismo „The Star”, nie uznawana jednak przez FICM!

Twarze Speedwaya (27): Polski ambasador żużla w Szwecji

21 lipca 2021 roku fani żużla dowiedzieli się o odejściu kolejnego przedstawiciela czarnego sportu – Sebastiana Trumińskiego. Wychowanek klubu z Lublina, związany także z drużynami z Opola, Warszawy oraz Gdańska został odnaleziony w swoim

Twarze Speedwaya (26): Młodszy z braci Fajferów

24 lipca skończy 48 lat. Ojciec jednej z odnóg zasłużonego gnieźnieńskiego żużlowego rodu. Brat innej gnieźnieńskiej legendy, z którą stworzyli braterski duet tak popularny w pierwszej stolicy jak ten Gollobów w Bydgoszczy. Bohaterem kolejnego odcinka „Twarzy Speedwaya” będzie Adam Fajfer.

Twarze Speedwaya (25): Sumienny kapitan, który odszedł za wcześnie…

Gdyby żył, w środę skończyłby 42 lata. Kto wie, w jakiej roli oglądalibyśmy go w żużlowym świecie: nadal zawodnika, czy może już trenera, który dzieliłby się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi zawodnikami? Niestety, te dywagacje pozostaną tylko dywagacjami.

To będzie trochę inny artykuł o IMP…

Tak, ten artykuł o historii Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu będzie trochę inny niż większość. Nie znajdziecie tu suchych informacji, że w roku X finał odbył się w mieście X, a mistrzem został zawodnik Y. Postarałam się skupić tylko na tych finałach, które okazały się w jakiś sposób wyjątkowe, a oprócz tego przygotowałam garść ciekawostek.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.