Przypominamy, że Speedway Of Nations 2 został wprowadzony w 2022 roku zastępując Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów w których Polacy w latach 2012-2021 dominowali zdobywając seryjnie złote medale. Zmiana formatu niewiele jednak dała, bowiem Polacy zwyciężali w SON2 także w 2022 (w Rydze) oraz 2023 (w Vojens). W tym roku reprezentacja Polski ponownie była zdecydowanym faworytem rywalizacji a w składzie na te zawody znaleźli się Wiktor Przyjemski, Bartosz Bańbor oraz Jakub Krawczyk.
Już w pierwszym biegu nasi zawodnicy mierzący się z Niemcami zderzyli się ze ścianą. Ze startu najlepiej wyskoczył Norick Bloedorn który szybko wysforował się na prowadzenia, a za jego plecami ustawili się Polacy, którzy zdecydowanie gorzej wyskoczyli spod taśmy. Zaznaczyć należy jednak, że młody zawodnik ekipy z Rybnika zajął najlepsze w Manchesterze pole pierwsze. Mimo to Polakom udało się wygrać z rywalami 5:4. Po pierwszej serii na czele znajdowały się reprezentacje Szwecji oraz Wielkiej Brytanii, które zwyciężyły swoje biegi 7:2.
Druga seria również mogła być zaskoczeniem dla kibiców naszej reprezentacji. W biegu szóstym Polacy zmierzyli się z reprezentacją Australii i ponownie musieli uznać wyższość rywala. Tym razem przed parą Bańbor – Przyjemski przyjechał Keynan Rew i Polacy ponownie wygrali bieg tylko 5:4. Niestety w pierwszych seriach na torze nie działo się zbyt wiele, na co wpływ miały opady deszczu, które przeszły nad stadionem w Manchesterze w godzinach 14/18.
Polacy przełamali się w trzeciej serii. W biegu jedenastym zmierzyli się oni z Łotyszami. Tym razem nasi reprezentanci kapitalnie wyszli spod taśmy i szybko ustawili się w parę przywożąc rywali 7:2. Do bardzo groźnego wydarzenia doszło w biegu dwunastym. W nim Wielka Brytania mierzyła się Czechami. Gospodarze kapitalnie wyskoczyli ze startu, jednak na pierwszym łuku pociągnęło Dana Thompsona, który groźne upadł na tor. Brytyjczyk po chwili zszedł z toru o własnych siłach, jednak trzymał się on za nadgarstek i został wykluczony z powtórki.
W drugiej odsłonie długo na prowadzeniu jechał Adam Bednar, który jednak na wyjściu z drugiego okrążenia wpadł w bandę na prostej startowej, a w jego motocykl mocno uderzył Jan Janicek i kibice na dłuższą chwilę wstrzymali oddech. Bednar dość szybko wstał z toru, ale drugi z Czechów dłużej leżał na torze. Ostatecznie obaj zeszli do parku maszyn, ale Janicek wyraźnie cierpiał i opierał się o medyków.
Była to pierwsza strata punktów przez miejscowych, dzięki czemu samodzielnymi liderami po trzeciej serii byli Szwedzi (20), którzy wyprzedzali Brytyjczyków (18), Polaków (17) oraz Australijczyków (16).
W czwartej serii Polacy mierzyli się ze Szwedami, czyli naszymi bezpośrednimi rywalami w walce o złoty medal. Ze startu świetnie wyskoczył Bartosz Bańbor, który wyskoczył na pierwszą pozycję. Słabo ze startu wyszedł z kolei Przyjemski który zajmował czwarte miejsce. Na pierwszym łuku drugiego okrążenia pod Bańbora wszedł Philip Hellstroem – Beangs i Polak upadł na tor. Sędzia zdecydował się wykluczyć Szweda i trzeba otwarcie przyznać, że była to bardzo kontrowersyjna decyzja.
W powtórce ze startu najlepiej wyskoczyli Polacy, jednak na pierwszym łuku Casper Henriksson wypchnął Przyjemskiego który spadł na moment na trzecią pozycję. Polak szybko jednak odzyskał drugie miejsce i ustawił się w parę z Bartoszem Bańborem i dzięki temu Polacy wygrali ten bieg 7:2 i dzięki temu wskoczyli na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W niej współdzielili oni prowadzenie z reprezentacją Wielkiej Brytanii z 24 punktami na koncie.
Kolejny ważny pojedynek mieliśmy również na początku piątej serii, kiedy pod taśmą ustawili się nasi reprezentanci a ich rywalami byli Brytyjczycy którzy musieli radzić sobie bez Dana Thompsona który po upadku nie kontynuował udziału w zawodach i zastępował go Sam Hagon. Tym razem ze startu najlepiej wyskoczył Wiktor Przyjemski, który do tej pory miał spore problemy ze startami a na pierwszym łuku dołączył do niego Bartosz Bańbor, który wszedł między Brytyjczyków i dołączył do swojego kolegi zespołowego. Dzięki temu zwycięstwu Polacy objęli samodzielne prowadzenie w generalce.
W biegu dwudziestym drugim z kolei Polacy zmierzyli się z Duńczykami, którzy po słabym początku notowali całkiem udaną drugą część zawodów. Ze startu ponownie najlepiej wyskoczył Barotsz Bańbor, a na ostatnim miejscu został Przyjemski, który ruszył w pogoń za parą Duńczyków. Drugi z reprezentantów Polski nie dał rady jednak dogonić swoich rywali i przegraliśmy ten bieg 5:4 i była to pierwsza porażka naszych reprezentantów, która nadal dawała nam jednak prowadzenie w generalce, choć nasza przewaga nad Australijczykami do raptem dwóch punktów.
W ostatniej serii Polacy mierzyli się natomiast z Czechami i musieli w tym biegu zdobyć pięć punktów, żeby zapewnić sobie złoty medal bez biegu dodatkowego. W biegu dwudziestym siódmym najlepiej ze startu wyszedł Adam Bednar, który wyszedł na prowadzenie. W pogoń za nim ruszył Wiktor Przyjemski, który minął Czecha na trzecim okrążeniu i pomknął do mety po zwycięstwo. Bartosz Bańbor dojechał do mety na trzecim miejscu i tym samym Polacy obronili złoty medal w Speedway of Nations 2 z 41 punktami na koncie.
Srebrne medale zdobyli Szwedzi a brązowe Australijczycy. Na torze w Manchesterze najwięcej punktów tego wieczoru zdobył Keynan Rew który zdobył 27 punktów i tylko raz dał się pokonać rywalowi na torze.
Wyniki finału Speedway of Nations 2 w Manchesterze:
I MIEJSCE Polska – 41
1. Wiktor Przyjemski – 19+1 (2,2,3*,4,4,0,4)
2. Bartosz Bańbor – 22+2 (3,3,4,3*,3*,4,2)
3. Jakub Krawczyk – ns
II MIEJSCE Szwecja – 38
1. Casper Henriksson – 15+3 (3*,3*,2,2,2,0,3*)
2. Philip Hellstroem-Baengs – 23 (4,4,4,w,3,4,4)
3. Rasmus Karlsson – ns
III MIEJSCE Australia – 38
1. Keynan Rew – 27 (4,4,4,4,4,4,3)
2. James Pearson – 11+1 (2,0,2,3*,0,2,2)
3. Michael West – ns
IV MIEJSCE Wielka Brytania – 35
1. Leon Flint – 22+2 (3*,3*,4,4,2,2,4)
2. Dan Thompson – 8 (4,4,w,-,-,-,-)
3. Sam Hagon – 5 (2,0,3,0)
V MIEJSCE Dania – 31
1. Jesper Knudsen – 0 (0,-,0,-,-,-,-)
2. Bastian Pedersen – 20 (2,2,3,4,4,3,2)
3. Villads Nagel – 11+2 (0,3*,3*,2,3)
VI MIEJSCE Niemcy – 29
1. Norick Bloedorn – 25 (4,4,3,3,4,3,4)
2. Jonny Wynant – 0 (0,-,-,0,-,-,0)
3. Patrick Hyjek – 4 (2,0,2,0)
VII MIEJSCE Czechy – 21
1. Adam Bednar – 14 (d,3,w,2,2,4,3)
2. Jan Jenicek – 5 (2,-,3,-,-,-,-)
3. Matous Kamenik – 2 (0,0,0,2,0)
VIII MIEJSCE Łotwa – 17
1. Nikita Kaulins – 7 (3,2,0,2,0,0,0)
2. Artiom Juhno – 10 (0,0,2,0,3,3,2)
Stadion: National Speedway Stadium w Manchesterze
Sędzia: Aleksander Latosiński
Wyniki za WP SportoweFakty
Przeczytaj także:
Polski klub na skraju upadku?!
MIM Wielkopolski. Sebastian Szostak wygrywa w Ostrowie Wielkopolskim
Speedway Ekstraliga Camp. Luke Harrison wygrywa w klasie 500cc
Speedway Ekstraliga Camp. Wyniki w klasach 80-140cc oraz 250cc
SON. Zmiana w składzie reprezentacji Polski
Na początku tygodnia w mediach pojawiła się informacja, że do Kamila Brzozowskiego w Arged Malesie…
Takiego ruchu nie spodziewał się raczej nikt, po oficjalnym zaprezentowaniu nowego szkoleniowca Ostrowianie poszli o…
Mariusz Staszewski został nowym trenerem Włókniarza Częstochowa. Dla 49-latka będzie to pierwsza zmiana pracodawcy w…
Nieco ponad tydzień zajęło ekipie Arged Malesy znalezienie zastępstwa za opuszczającego zespół po latach Mariusza…
Nie tak dawno w środowisku żużlowym pojawiła się zaskakująca informacja o odejściu Mariusza Staszewskiego z…
Paweł Miesiąc okazał się być najlepszy podczas drugiej rundy Indywidualnych Mistrzostw Argentynie na żużlu która…