Za nami Gala PGE Ekstraligi 2024 podczas której rozdano ”Szczakiele” które  trafiły do zwycięzców głosowania w poszczególnych kategoriach. Wyjątkowym, Złotym Szczakielem, uhonorowano Jana Ząbika. Wręczono również nagrody dla Drużynowego Mistrza Polski – ORLEN OIL MOTORU Lublin oraz najlepszy zespół U24 Ekstraligi – U24 BECKHOFF SPARTĘ Wrocław.

Gala odbyła się w warszawskim Double Tree by Hilton i była to już dziesiąta edycja Gali. Od 1 do 5 września na profilach Ekstraligi Żużlowej oraz CANAL+ Speedway na Facebooku trwało głosowanie na kandydatów do kategorii Niespodzianka Sezonu.Z nominacji wybrano najlepszą “piątkę”, która brała udział w głosowaniu głównym, a te rozpoczęło się 8 września na stronie ekstraliga.pl i w Ekstraliga App. Całość trwała do zakończenia Wielkiego Finału PGE Ekstraligi w Lublinie. Kibice mogli wybierać najlepszych w pięciu kategoriach:

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu

Po raz dziewiąty Bartosz Zmarzlik (ORLEN OIL MOTOR Lublin) wygrał Szczakiela w tej kategorii. Na drugim miejscu pewnie uplasował się Artem Laguta (BETARD SPARTA Wrocław), a podium uzupełnił Emil Sajfutdinow (KS APATOR Toruń).

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu

Zdecydowanym zwycięzcą został Robert Lambert. Dla Brytyjczyka sezon był niezwykle udany, co potwierdził srebrnym medalem SGP i brązowym w PGE Ekstralidze z KS APATOREM Toruń. Za jego plecami uplasowała się dwójka zawodników EBUT.PL STALI Gorzów: Anders Thomsen i Martin Vaculik.

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu (fot. Speedway Ekstraliga)

Najlepszy Junior Sezonu

Wiktor Przyjemski w debiutanckim sezonie w PGE Ekstralidze był najlepszym młodzieżowcem rozgrywek, co potwierdzili kibice. Dzięki nim, zawodnik ORLEN OIL MOTORU Lublin zdobył Szczakiela 2024. Złoty medalista SGP2 wyprzedził w głosowaniu Oskara Palucha (EBUT.PL STAL Gorzów) oraz Jakuba Krawczyka (BETARD SPARTA Wrocław).

Najlepszy Junior Sezonu (fot. Speedway Ekstraliga)

Niespodzianka Sezonu

Bardzo wyrównana rywalizacja między dwoma zawodnikami: Benjaminem Cook’iem (FOGO UNIA Leszno) a Michaelem Jepsenem Jensenem (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz). Ostatecznie minimalnie lepszy był Australijczyk. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Kowalski (BETARD SPARTA Wrocław).

Niespodzianka Sezonu (fot. Speedway Ekstraliga)

Najlepszy Trener/Manager Sezonu

W tej kategorii doceniony został Robert Kościecha, dla którego debiutancki sezon w roli trenera pierwszego zespołu zakończył się historycznym awansem ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz do fazy play-off PGE Ekstraligi. Drugie miejsce zajął szkoleniowiec aktualnych mistrzów Polski – Maciej Kuciapa (ORLEN OIL MOTOR Lublin). Podium uzupełnił Stanisław Chomski.

Najlepszy Trener/Manager Sezonu (fot. Speedway Ekstraliga)

Złoty Szczakiel – Jan Ząbik

W tym roku wyjątkową statuetkę otrzymał Jan Ząbik, szkoleniowiec i legenda toruńskiego klubu za szkolenie młodzieży.

Złoty Szczakiel – Jan Ząbik (fot. Speedway Ekstraliga)

Wyścig Sezonu (wybór redakcji żużlowej CANAL+)

Anders Thomsen – 14. wyścig meczu NOVYHOTEL FALUBAZ Zielona Góra – EBUT.PL STAL Gorzów (4. runda PGE Ekstraligi)

Wyścig Sezonu (wybór redakcji żużlowej CANAL+) (fot. Speedway Ekstraliga)

Wręczono również nagrody dla Drużynowego Mistrza Polski – ORLEN OIL MOTORU Lublin oraz najlepszy zespół U24 Ekstraligi – U24 BECKHOFF SPARTĘ Wrocław.