Wystartowały Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu 2024. Pierwsza runda trzycyklowych zawodów odbyła się w Łodzi i tryumfował w niej Patryk Dudek. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Zmarzlik a na trzecim Bartłomiej Kowalski. Tuż za podium zawody zakończył Maciej Janowski. Kolejna runda odbędzie się 27 lipca w Bydgoszczy.

Indywidualne Mistrzostwa Polski to coroczna impreza odgrywana nieprzerwanie od 1949 roku. Pierwsze mistrzostwa odbyły się jednak jeszcze w 1932 roku, wtedy jeszcze z podziałem na klasy. Tegoroczna edycja wystartowała pod egidą nowego promotora, którym została firma One Sport znana w środowisku między innymi z takich imprez jak Indywidualne Mistrzostwa Europy czy Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów. Zmianie uległy także miejsca rozgrywania finałów. Oprócz Łodzi, odbędą się one jeszcze w Bydgoszczy (27.07.2024) oraz Lublinie (10.08.2024). W poprzednim roku odbywały się one w Rzeszowie, Pile i Łodzi która zastąpiła Krosno.

Obrońcą tytułu sprzed roku jest Bartosz Zmarzlik który ma szansę, aby po raz czwarty z rzędu obronić Indywidualne Mistrzostwo Polski. Przed rokiem wyprzedził on Macieja Janowskiego oraz Patryka Dudka. W Łodzi na tor powrócił Janusz Kołodziej, który przez ostatnie tygodnie leczył kontuzję. Z „dziką kartą” wystartował Tomasz Gapiński.

|Paweł Przedpełski wygrał IMP Challenge na torze w Pile

Runda w Łodzi zaczęła się całkiem nieźle. Już w drugim biegu mieliśmy pierwsze emocje, kiedy to o trzy punkty przez niemal cały dystans walczyli Jarosław Hampel i Piotr Pawlicki. Najciekawszy w pierwszej serii startów był jednak bieg czwarty. W nim ze startu najlepiej wyskoczył Patryk Dudek, który prowadzenie wywalczył po ładnej akcji na pierwszym łuku. Za jego plecami o dwa punkty walczyli ze sobą Przemysław Pawlicki, Maciej Janowski i Krzysztof Buczkowski. Ostatecznie to zawodnik Sparty Wrocław zdobył dwa punkty, po tym jak starszy z braci Pawlickich popełnił błąd na pierwszym łuku czwartego okrążenia.

Druga seria również zaczęła się od ciekawego biegu. W nim przez dwa okrążenia o zwycięstwo walczyli Dudek i Kubera. Ze startu najlepiej wyskoczył zawodnik klubu z Torunia, jednak na drugim okrążeniu minął go zawodnik Motoru Lublin i pomknął po trzy punkty. Bardzo emocjonujący był także bieg ósmy. W nim od startu prowadził Szymon Woźniak, a z tyłu przedzierał się Zmarzlik. Najpierw poradził sobie on z Buczkowskim, a potem dość ostro zaatakował Woźniaka i wyprzedził go. Na trzecim okrążeniu błąd Buczkowskiego wykorzystał natomiast Tomasz Gapiński, który wywalczył tym samym punkt.

W trzeciej serii startów mieliśmy nieco mniej emocji, jednak dość ciekawy bieg dziesiąty, ponownie z udziałem Zmarzlika. Tym razem jednak to on stracił prowadzenie, na rzecz Przemysława Pawlickiego, który napędził się po szerokiej i na drugim wirażu objechał broniącego tytułu Zmarzlika.

|IMP: Znamy ostatnich uczestników IMP Challenge

Czwarta seria ponownie przyniosła nam sporo emocji. Najpierw w biegu czternastym długą i piękną walkę o jeden punkt stoczyli ze sobą Patryk Dudek i Tomasz Gapiński. Ostatecznie do „Duzzers” okazał się lepszy i minął „Gapę”. Od startu prowadził natomiast Bartłomiej Kowalski który wyprzedził Kacpra Worynę. W biegu piętnastym natomiast doszło to makabrycznego wręcz upadku. W nim od startu prowadził Chmiel a za jego plecami walczyli Buczkowski i Piotr Pawlicki. Młodszy z braci minął „Buczka” po krawężniku, który zahaczył o jego tylną oponę i upadł na tor wprost pod jadącego za tą dwójką Bartosza Smektałę. Choć wypadek wyglądał naprawdę makabrycznie, ostatecznie obaj o własnych siłach wrócili do parku maszyn i byli zdolni do dalszej jazdy. W powtórce natomiast pewnie zwyciężył Pawlicki przed Smektałą i Chmielem.

Piąta, ostatnia seria, była ponownie zdecydowanie spokojniejsza i o kolejności na mecie zazwyczaj decydował start i dojazd do pierwszego łuku. Najciekawszy w niej był bieg  dwudziesty. W nim najlepiej ze startu wyskoczył Piotr Pawlicki który wyszedł na prowadzenie. Za jego plecami o dwa punkty walczyli Janowski, Woźniak i Woryna którzy tasowali się kilkukrotnie. Na wyjściu z pierwszego wirażu drugiego okrążenia Woryna po szerokiej atakował Woźniaka, ten jednak zamknął mu ostro miejsce przy bandzie i po kontakcie Worynie zdefektował motocykl.

|Rozpoczęła się sprzedaż biletów na IMP Challenge w Pile oraz Finał IMP w Łodzi

Po fazie zasadniczej, bezpośredni awans do wielkiego finału wywalczyli Bartosz Zmarzlik z 13 punktami oraz Patryk Dudek z 12 punktami. W biegu półfinałowym zmierzyli się Maciej Janowski (10), Przemysław Pawlicki (10), Bartłomiej Kowalski (9) oraz Dominik Kubera (9). W nim ze startu najlepiej wyskoczył Bartłomiej Kowalski, który przyciął na pierwszym wirażu i wyszedł na prowadzenie. Za jego plecami zameldował się Maciej Janowski i to ta dwójka wywalczyła awans do wielkiego finału.

W finale Ze startu najlepiej wyskoczył Dudek i wyszedł na prowadzenie. Za jego plecami o drugie miejsce walczyli długo Zmarzlik i Kowalski, co pozwoliło Dudkowi odjechać od reszty i zwyciężyć w pierwszym finale Indywidualnych Mistrzostwa Polski w Łodzi. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, trzecie Bartłomiej Kowalski a czwarte Maciej Janowski.

Wyniki I rundy Indywidualnych Mistrzostwa Polski w Łodzi:

1. Patryk Dudek (KS Apator Toruń) – 16 (3,2,3,1,3,3) +1 za najwięcej wygranych biegów
2. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin) – 15 (3,3,2,3,2,2)
3. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław) – 10+3 (2,1,0,3,3,1)