Jerzy Szczakiel to jedna z największych legend polskiego żużla. Był pierwszym żużlowcem z nad Wisły, który sięgnął po tytuł indywidualnego mistrza świata w wyścigach na żużlu.

Sensację sprawił w 1973 roku. Na kolejny taki sukces w polskim żużlu czekaliśmy potem 37 lat. Powtórzył to Tomasz Gollob. Z kolei w 2019 roku po złoto sięgnął Bartosz Zmarzlik.

– Powiem zupełnie szczerze, bardzo mi ulżyło, zarówno gdy złoto wywalczył Gollob, czy później Zmarzlik – mówił w jednym z ostatnich wywiadów Jerzy Szczakiel. – Jesteśmy potęgą w wyścigach na żużlu i to było irytujące, że przez tyle czasu nie możemy się przełamać. Aż 37-lat musieliśmy czekać na kolejne złoto po moim sukcesie, ale Gollob, któremu tytuł się należał jak mało komu w końcu dopiął swego. Wierzę, że Bartek Zmarzlik zapoczątkował wspaniałą passę i teraz złote medale w IMŚ będziemy zdobywali częściej. Łatwo jednak nie będzie. Świat traktuje nas jak żużlowe mocarstwo, a to powoduje, że zawodnicy wszystkich innych nacji mobilizują się dwa razy bardziej. Pokonać Polaka na żużlu, to jak wygrać z Brazylią na piłkarskim mundialu – dodał.

Niestety, Szczakiel nie doczekał się obrony tytułu w wykonaniu Zmarzlika, czego ten dokonał w 2020 roku. 

 Szczakiel zawsze był pod wrażeniem turniejów ORLEN Warsaw FIM SGP w Warszawie, których był także wielkim orędownikiem.

 55 tysięcy widzów na PGE Narodowym przypomina mi czasy Stadionu Śląskiego, gdy tam był żużel, choć nie zapominajmy, że w Chorzowie potrafiło zasiąść na trybunach 100 tysięcy ludzi. Była taka wrzawa, że nie słyszałem własnego motocykla – wspominał – Adrenalina, emocje w żużlu to takie odzwierciedlenie naszej natury i stąd jesteśmy tak rozkochani w tym sporcie. Oby trwało to jak najdłużej 

Jerzy Szczakiel przez całe swoje życie był bardzo skromnym i pokornym człowiekiem. Zawsze podkreślał, że w sporcie czuł się spełniony.

Kolejny ORLEN Warsaw FIM SGP już 14 maja 2022 roku. Sprzedaż biletów prowadzona jest na stronie internetowej https://www.kupbilet.pl/sgp2022, a także stacjonarnie w salonach Empik i Kolporter. Wszelkie pytania dotyczące biletów można kierować na infolinię:+48 695 378 585 (w dni powszednie) 10:00 – 16:00 lub całodobowo elektroniczny konsultant po zalogowaniu do swojego profilu na stronie https://www.kupbilet.pl/

Źródło: Materiały Prasowe

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.