Pszczoły, gepardy, pantery, wilki: te i inne zwierzęta zdobiły i zdobią herby czołowych ekip żużlowych w Wielkiej Brytanii. Warto jednak wspomnieć o dwóch liczących się drużynach, na których emblematach widnieją lwy i orły.

Lions

Leicester Lions to drużyna żużlowa, która pierwotnie działała od 1968 do 1983 roku. Klub powrócił do rywalizacji w sezonie 2011 Premier League. Wkrótce potem awansował do Elite League w sezonie 2014. Przed sezonem 2019 właściciele klubu podjęli decyzję o przejściu do niższej ligi, a mianowicie SGB Championship i jeśli chcecie składać zakłady na ich zwycięstwo lub przegraną, musicie ich szukać u legalnych bumacherów online na polskim rynku właśnie w tej sekcji.

Historia żużla w Leicester zaczyna się w 1928 roku na Leicester Stadium, ale wskutek problemów finansowych i II Wojny Światowej na dobre zagościł w tym mieście kilka dekad później. Wyścigi wróciły na stadion Leicester w 1968 roku wraz z powstaniem klubu Lions za sprawą Rega Fearmana i Rona Wilsona. Drużyna rywalizowała w British League, wówczas najwyższej lidze brytyjskiego żużla w tamtym czasie.

W 1977 roku Vic White przejął pałeczkę od Wilsona. Obaj działali jako współpromotorzy do 1980 roku, kiedy to menedżerem The Lions został Martin Rogers. Klub odnosił niewielkie sukcesy do 1983 roku, kiedy to niespodziewanie decyzją władz miasta stadion został nagle sprzedany pod zabudowę mieszkaniową. W ten oto sposób Lwy pozostały bez dachu nad głową.

Pod koniec lat 2000 grupa kibiców z prezesem Kenem Naylorem z Leicester Speedway Supporters Club/campaign group rozpoczęła rozmowy z różnymi lokalnymi organami na temat powrotu żużla w okolice Leicester.

Na posiedzeniu Komisji Planowania i Kontroli Rozwoju Rady Miasta Leicester, które odbyło się 4 sierpnia 2009 roku, zatwierdzono wniosek o budowę toru żużlowego w Beaumont Park. Lwy powróciły na nowy tor w marcu 2011 roku w ramach Premier League. Jej promotorem był trzykrotny mistrz świata w żużlu David Hemsley. Kolejne sezony przyniosły kilka umiarkowanych sukcesów.

 • W sezonie 2011 Lwy gościły w Premier League Four-Team Championship, który to turniej zakończyli jako wicemistrzowie Ipswich Witches. Lwy zakończyły sezon na ostatnim miejscu w Premier League, pomimo dobrych wyników pod koniec sezonu. Graversen zakończył sezon jako najlepszy zdobywca punktów w drużynie z 211 punktami z meczów ligowych i pucharowych.
 • W kolejnym roku zespół zakończył rozgrywki na szóstym miejscu w Premier League, dzięki czemu trafił do play-offów na koniec sezonu.
 • W 2013 roku zespół nie zdołał dotrzeć do play-offów, kończąc rozgrywki na siódmej pozycji w lidze.
 • Rok 2014 Lwy zakończyły rozgrywki na najniższym szczeblu Elite League. Drużyna została również zgłoszona do rozgrywek National Trophy na poziomie National League.
 • W roku 2017 na krótko przed rozpoczęciem sezonu zespół został przejęty przez promotora Sheffield Tigers, Damiana Batesa. Zespół dołączył do nowo utworzonej SGB Premiership. Po zajęciu najniższego miejsca w lidze, drużyna uniknęła spadku dzięki zwycięstwu w play-off nad zwycięzcami SGB Championship – Sheffield Tigers.
 • Przed sezonem 2019 właściciele klubu podjęli decyzję o spadku Leicester Lions do SGB Championship. Również na sezon 2019 właściciele klubu po raz pierwszy zdecydowali się zgłosić zespół Leicester Lion Cubs do trzeciego poziomu brytyjskiego żużla, National League.
 • 15 sierpnia 2019 roku Lwy zdobyły swoje pierwsze krajowe trofeum, kiedy pokonały Eastbourne Eagles 103-76 i wygrały SGB Championship Shield. Dwa miesiące później wygrali SGB Championship, pokonując Glasgow Tigers w finale play-off.

Eagles

W pierwszym sezonie ligowym drużyna Eagles została mistrzem 1947 Speedway National League Division Three. Pomimo zdobycia tytułu za pierwszym razem, została zmuszona do zamknięcia działalności z powodu… zakazu sprzedaży benzyny na stadionie Arlington. Menedżerowie zdecydowali się więc przenieść swoją drużynę do Hastings Saxons.

W 1957 roku The Eagles wygrali 1959 Southern Area League, ale pauzowali przez niemal dekadę. Orły powróciły na sezon 1969 British League Division Two i dwa lata później zdobyły swoje pierwsze srebro, wygrywając 1971 British League Division Two. Klub wygrał swój pierwszy (z wielu) Knockout Cup w 1975 roku.

W 1995 roku Eastbourne zdobyło swój pierwszy najwyższy tytuł ligowy po wygraniu sezonu żużlowej Premier League 1995. Przepaść w jakości drużyn była oczywista po połączeniu dwóch lig, a Eagles zdobyli tytuł z 56 punktami przed najniższym klubem Exeter Falcons. Eastbourne było łatwym wicemistrzem w poprzednim roku do zwycięzców Poole Pirates i zachowało czterech swoich zawodników, co zapewniło im mistrzostwo.

 • Zostali mistrzami najwyższej ligi po raz drugi po wygraniu 2000 Speedway Elite League.
 • Byli zwycięzcami Elite League Knockout Cup w 2002 i ponownie w 2008 r. Sukces z 2008 r. był ich czwartym zwycięstwem w najwyższej lidze Knockout Cup.
 • Orły rywalizowały w Elite League do 2014 roku oraz w National League od 2015 do 2018 roku.
 • W 2021 roku Orły rywalizowały w SGB Championship 2021, ale ostatecznie wycofały się z ligi z powodu problemów finansowych.

Informacja na stronie klubu z czerwca 2022 roku głosi, że ekipa robi wszystko, aby wrócić na tor w roku 2023.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.